No active "ca-sidebar-197687" sidebar

LETAVY: Príbeh letného tábora umelcov napísal svoju 32. bodku. A aký bol?

A je koniec. Možno to znie trocha negatívne, no skrýva sa za tým aj to pozitívne. Hoci letný tábor umelcov dal uplynulú nedeľu už svoju 32. bodku za svojím príbehom, za necelý rok bude opäť plný všetkých milovníkov umenia z rôznych kútov nielen Slovenska, ale aj Európy či sveta. A aký príbeh sa napísal tento rok? Poďte sa s nami pozrieť na medzinárodný letný tábor výtvarníkov, literatúry, fotografie, divadla, filmu, hudby, známy ako Letavy. Práve im patril celý uplynulý týždeň v rekreačnej oblasti Kokava – Línia.

Hoci tento ročník Letáv navštívili aj stáli účastníci, ich atmosféru si po prvýkrát prišlo vychutnať približne sto nových ľudí. „Čiže tábor sa nejakým takým možno aj geometrickým radom šíri a chodia aj noví účastníci. Väčšinou sú to študenti umeleckých škôl,“ uviedol zakladateľ a jeden z organizátorov Letáv, Marian Lacko. Ako ďalej poznamenal, tento rok počet účastníkov výrazne presiahol číslo 400. Podľa Lacka však aj napriek tak vysokému počtu ľudí z približne deviatich krajín sa podarilo to, čo sa na Letavách podariť malo. „To znamená, že sa v dielňach pracovalo intenzívne,“ podotkol s tým, že aj keď na začiatku uplynulého týždňa im počasie veľmi neprialo, nakoniec sa umúdrilo a prezentácie dielní dopadli na výbornú.

V poradí 32. ročník, respektíve 33-tí keďže Letavy majú za sebou aj nultý ročník, bol opradený o pár noviniek. Jednou z nich bola dielňa Extrémne písanie. Podľa Lacka išlo o literárnu dielňu, v ktorej sa písalo v rôznych extrémnych podmienkach. „Napríklad na diskotéke všetci tancovali a účastníci dielne tancovali so zápisníkmi v rukách a zapisovali si ako sa ľudia správajú pri tanci a potom z toho vznikali výstupy, ktoré prezentovali na konci tábora,“ priblížil. K písaniu s adrenalínom v krvi však čo-to povedal aj lektor dielne Mathej Thomka. Ako priblížil, účastníci si vyskúšali aj písanie za svitu Mesiaca. „Písali sme aj vedľa kráv, ktoré vtedy ešte neboli vypustené. Pracovali sme hodinu a pol v tej väčšej zime v bazénoch, kde sme si uvedomovali ako plynie voda. Kráčali sme dlhé úseky bosí a tak ďalej,“ ozrejmil a dodal, že pre účastníkov pripravoval také úlohy, ktoré ich mali motivovať.

Motivácia však nechýbala ani v ostatných dielňach. Tá sa odzrkadlila aj v dielni Keramika pod dozorom lektorky Hany Štrbovej. Ako prezradila, napriek tomu, že v dielni boli tento rok všetci začiatočníci a ten čas výuky práce s hlinou bol skrátený, vzniknuté diela všetkých sa podarili úžasne. Podľa jej slov každý rok patrí inej téme. „Tento rok sme mali tému bytosti. Bytosti prírody, noci, vesmíru, lúky, vody či bytosti v nás. Takže sme ich hľadali, odkrývali, pomenovávali, zisťovali sme o nich čo najviac a tieto bytosti sme sa snažili stvárniť v hline,“ priblížila. Ako spomenula, na začiatku si účastníci vytvorili prvé malé veci z hliny, z ktorých nakoniec vznikli až veľké objekty. Nad očakávania aj keď nie rozmerovo, ale kvalitatívne dopadli aj výtvory účastníkov dielne Animácia. Ako povedala inštruktorka Veronika Zacharová, všetci stihli svoje diela dokončiť.

Okrem novej dielne sa novinky dotkli aj organizačnej stránky. Tento rok mali účastníci podľa Lacka čipové náramky, vďaka ktorým už ľudia nemuseli nosiť stravné lístky a občerstviť sa tak mohli na základe toho čipu. „Zase sme mali wifi pripojenie až v tábore. Mali sme opäť Ľaľafón, teda telefón, ktorým sa dá volať do celého sveta zadarmo, čo je dosť unikátne,“ avizoval.

A ako hodnotí tento ročník z pohľadu organizátora? Podľa jeho slov čo sa týka programov a vzniknutých diel v 15-tich dielňach to bol veľmi silný ročník. „Ale ťažko sa to opisuje, najlepšie keď si to ľudia prídu pozrieť, ktorí nie sú v dielňach. Aj sa to tak stáva, že po večeroch prichádzajú z Rimavskej Soboty, Lučenca, Hnúšte, Kokavy nad Rimavicou aby si pozreli výstavy, vystúpenia dielní hereckých, filmárskych a tak ďalej. Tá atmosféra je vždy silná, práve preto, že to je stretnutie umelcov, ktorí sú veľmi mierumilovní ľudia a preto sa tu každý kto príde cíti veľmi príjemne a dobre,“ povedal. Jeho slová potvrdzuje aj lektor Mathej Thomka. „Letavy sú môj najšťastnejší týždeň roka, aj keď v ňom vôbec nespím. Ale neviem si predstaviť, aby som na Letavy nechodil.“

Letavy organizuje Mestské kultúrne stredisko Rimavská Sobota a Občianske združenie Oxymoron v spolupráci so Základnou umeleckou školou v R. Sobote. S podporou Fondu na podporu umenia.

Fotogaléria Ladislava Križiana

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross