No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Letný umelecký tábor Letavy opäť nesklamal. Z niekoľkých jazykov vytvoril jednu spoločnú reč

19. augusta 2023 | |  | 
Zdroj foto: Patrik Kopec

KOKAVA NAD RIMAVICOU – Medzinárodný tábor Letavy sa uskutočnil už po 38. krát. Od 6. do 13. augusta sa umelecké dielne a workshopy konali v Kokave nad Rimavicou. Boli zamerané na rôzne oblasti umenia. Zúčastnení si tak mohli nájsť to svoje a zároveň vyskúšať aj niečo nové.

Tohto roku bolo na Letavách prítomných takmer 300 umelcov. Pochádzali zo šiestich krajín – Brazílie, Rakúska, Bulharska, Česka, Ukrajiny a Slovenska. Napriek rozdielom ich však spájal spoločný jazyk všetkých národností – umenie. Výber začínal od maľby, umeleckého kováčstva, cez divadlo či fotografie, po stand up comedy, slam poetry až po literárnu tvorbu.

"Letavy sú stretnutím ľudí zaoberajúcich sa umením na rôznych stupňoch zručnosti, teda od začiatočníkov, študentov, cez študentov stredných a vysokých umeleckých škôl, až po profesionálov, ktorí sú väčšinou lektori v jednotlivých dielňach a workshopoch. Účastníkom teda prinášajú možnosť získania nových zručností a poznatkov o danom umeleckom druhu, či žánri, ktorému sa na Letavách venujú," informoval Marian Lacko, organizátor a zakladateľ umeleckého tábora.

Článok pokračuje pod reklamou


Súčasťou 38. ročníka boli po prvýkrát aj účastníci z Bulharska, Brazílie a našich troch susedných štátov, čo bol podľa Lacka dosť výnimočný fakt. "Prvé dni pršalo a bola aj poriadna zima. Ale nepriazeň počasia ľudí ešte viac zomkla k spoločnej tvorbe,“ doplnil organizátor.

Vo večerných hodinách program neutíchol a priniesol aj obdivuhodné vystúpenia. Predviedli sa rôzni umelci, ako napríklad skupina Sto múch, spisovateľ a dramaturg zo Slovenského národného divadla Daniel Majling, Lužifčák podcast show, hudobník a režisér Martin Geišberg a ďalší.

"Tohto roku boli Letavy opäť výnimočným a tvorivým stretnutím, ktoré prinieslo opäť množstvo zaujímavých, ba až výnimočných tvorivých pokusov," prezradil Marian Lacko. Tiež dodal, že opisovať umelecké diela je zložité a osobne mu to ani neprislúcha. Dodal však, že zaujímavejšie je prísť a osobne sa pozrieť na výstavu, ktorá sa bude konať v Dome osvety od 28. októbra. Prístup k dielam talentovaných umelcov bude trvať približne tri týždne.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross