No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Malá Wendy s veľkým srdcom: Za pomoc kamarátke ju nominovali na Detský čin roka

Ocenenie Detský čin roka má motivovať budúcich dospelých ku konaniu dobrých skutkov a pomôcť im zorientovať sa v hodnotách. Dobrý skutok počas pandémie spravila aj žiačka Wendy, ktorá v ťažších chvíľach nezabudla na svoju kamarátku.

Malý-veľký skutok pomohol spolužiačke zvládnuť školský rok

Wendy je žiačkou 4. C. triedy Základnej školy Haličská cesta v Lučenci. „Naša Wendy je celkom obyčajné a zároveň výnimočné dievča. Má desať rokov, je milá, usmievavá, usilovná, dobre sa učí, pekne sa oblieka... V tom však jej výnimočnosť nie je,“ píšu jej spolužiaci a učiteľka Miriam Pálová v liste, v ktorom opisujú jej dobrý skutok. Podľa nich je malá Wendy tá najaktívnejšia osoba v celej škole. Zapája sa do súťaží, zberov v škole či do charít, ktoré organizujú.

Článok pokračuje pod reklamou



„Poviete si, že veď takýchto žiakov je na Slovensku veľa. Poviete si, že to až také výnimočné nie je. No my vieme, že u našej Wendy to výnimočné je, pretože vieme, že aj napriek tomu, že jej maminka nezarába veľa a že rodinka žije bez ocka v hmotnej núdzi, naša Wendy dá druhému aj to posledné,“ pokračujú spolužiaci v rozprávaní.

Svoju dobrosrdečnosť a prirodzenú vlastnosť nezištne pomáhať Wendy opäť dokázala, keď Slovensko zasiahol koronavírus a školy prešli na dištančný spôsob výučby. Nastalo náročné obdobie nielen pre rodičov, ktorí sa zrazu museli stať pedagógmi, ale aj pre deti, ktoré boli nečakane vytrhnuté z kolektívu. „Wenduška sa počas tých desiatich týždňov pravidelne zúčastňovala na online hodinách, ako prvá z triedy posielala pani učiteľke vypracované smajlíkové úlohy a iné zadania, projekty o učení sa z domu i obrázky o svojich ďalších dobrovoľných aktivitách,“ hovoria žiaci 4. C.

Nie všetky deti však mali tú možnosť zúčastňovať sa vyučovania online. Chýbajúci internet či počítač, alebo aj neznalosť rodičov, ktorí nevedeli nainštalovať potrebné programy. Wendin dobrý skutok spočíval v tom, že sa po víkendoch venovala spolužiačke Janke, ktorá doma nemá internet ani počítač, lebo si ho nemôžu dovoliť. „Wendy Janke poctivo u seba v izbe na pohovke vysvetľovala učivo, pomáhala robiť úlohy a vypracované zadania posielala pani učiteľke zo svojho mobilu. Viackrát zavolala Janku aj počas týždňa k sebe priamo na online vyučovanie cez aplikáciu Zoom, aby aj Janka mohla po dlhej dobe vidieť spolužiakov a pani učiteľku aspoň cez obrazovku počítača a zamávať im,“ opisujú spolužiaci.

Aj takýto malý-veľký čin pomohol Janke zvládnuť školský rok. „Nikto z nás pre Janku neurobil toľko ako Wendy a pritom sme všetci mohli. Nikto z nás počas ťažkej doby pandémie nemyslel na iného spolužiaka. Každý z nás sa venoval len sebe, svojim povinnostiam a svojim záľubám. Jedine Wendy ponúkla Janke pomocnú ruku a stála pri nej počas týchto týždňov. Wendy je pre nás vzorom kamarátstva a nezištnej pomoci,“ priznávajú žiaci 4. C. triedy, vďaka ktorým je príbeh ich spolužiačok nominovaný na Detský čin roka 2020 v kategórii Dobrý čin na nete.

"Janku som doučovala aj preto, aby si zlepšila známky, chodila ku mne domov na Zoom, aby si urobila pár úloh s pani učiteľkou, pretože doma, bohužiaľ, nemá internet. Janka je moja dobrá kamarátka a rada som jej pomohla. Je to dobrosrdečné dievča a som rada, že sme kamarátky a nielen v čase korony. Verím, že aj ďalšie deti budú také nápomocné svojim blízkym, tým čo to potrebujú. Svet by bol vtedy omnoho krajším," vysvetlila Wendy to, čo ju viedlo k pomoci iným.

Nie všetky deti majú možnosť vzdelávať sa dištančne

Podľa údajov z Inštitútu vzdelávacej politiky, ktoré vyplynuli z dát z medzinárodných testovaní a NÚCEM, môže byť bez prístupu k internetu v základných školách viac ako 32 000 detí. Ako ďalej dodali, prístup k internetu súvisí s geografickou lokalitou i so socio-ekonomickým zázemím. Podľa ich zistení je internet najmenej dostupný v okresoch Banskobystrického, Prešovského a Košického kraja. „Spodná hranica odhadu pripojenia k internetu pre štvrtáčky a štvrtákov v týchto krajoch je len 83 percent, čo predstavuje predpoklad takmer 4 000 detí bez internetu,“ uvádzajú autori publikácie Ako v čase krízy zabezpečiť prístup k vzdelávaniu pre všetky deti.

„Z hľadiska sociálno-ekonomického zázemia je internet výrazne menej dostupný pre deti z rómskych domácností, ale aj pre deti z chudobných majoritných domácností. Podľa reprezentatívneho prieskumu realizovaného v apríli v roku 2019 má prístup na internet len 52 percent detí z chudobných domácností a 40 percent detí z rómskych domácností, zatiaľ čo v prípade detí z bežných domácností má prístup k internetu až 95 percent z nich,“ informujú ďalej v publikácii.

Vybavenie na online výučbu pre všetky deti je podľa učiteľky len nereálny sen

„Moja online výučba prebiehala cez aplikáciu ZOOM, ktorú si v priebehu niekoľkých dní nainštalovali s mojou pomocou a inštruktážneho videa z internetu okrem 3 žiakov všetci,“ povedala pre Rimava.sk pedagogička Miriam Pálová. Žiaci sa online učili jednu až dve hodiny denne.

„Traja žiaci triedy z celkového počtu 19 však možnosť pripojiť sa na hodiny nemali, a to z dôvodu, že nemajú doma PC s pripojením na internet, resp. im to ich PC, či technické zdatnosti v práci s PC neumožňovali. S dvoma z týchto žiakov som každý deň realizovala 1 hodinovú výučbu prostredníctvom bezplatných videohovorov cez messenger a týmto spôsobom sme zvládli výučbu tiež,“ opísala skúsenosti s prístupom k internetu žiakov učiteľka základnej školy.

„Musím tiež spomenúť pravidelné kontaktovanie týchto troch žiakov našimi asistentkami, ktoré ich viackrát do týždňa navštevovali priamo v rodinách, nosili im mnou pripravené materiály a v júni mi ich poskytli na kontrolu. Samozrejme, úroveň spätnej väzby u týchto žiakov nebola taká ako u ostatných detí, s ktorými som komunikovala online,“ povedala učiteľka Pálová, podľa ktorej je v tomto regióne stále veľa rodín, v ktorých sociálna a finančná situácia či vzdelanostná úroveň rodičov túto formu učenia sa žiakov na diaľku neumožňuje.

Zdroj: Rimava.sk, IVP: Ako v čase krízy zabezpečiť prístup k vzdelávaniu pre všetky deti, Foto: Miriam Pálová


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross