No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mestská záhrada, kedysi centrum športových aktivít či verejného kúpeľníctva

Mestská záhrada v Rimavskej Sobote kedysi bola a v súčasnosti je miestom, kde sa ľudia či rodiny zastavia počas svojich prechádzok mestom a strávia v nej istý čas. A hoci aj dnes ľudia využijú svoj voľný čas na prechádzku či istý pobyt v Mestskej záhrade, v minulosti v nej trávili podstatne viac času. Dôvod bol jasný, záhrada bola centrom nielen športových aktivít, ale aj miestom verejného kúpeľníctva.

História súčasnej Mestskej záhrady siaha až do prvej polovice 19. storočia, kedy ju založil mestský radca Ferdinand Lenner pod názvom Szechenyiho záhrada, ktorá sa stala centrom športových aktivít. Pôvodne však na tomto mieste boli stohy slamy a krmív. Od augusta v roku 1769, keď bola zavedená poštová linka cez Rimavskú Sobotu, boli na tomto mieste aj stajne na prepriahanie koní. Tento priestor sa začal na mestskú záhradu začal upravovať od 20-tych rokov 19. storočia. V záhrade zriadili kolkáreň, strelnicu, tenisové kurty, otvorený bazén a kúpele.Práve spomínané verejné kúpele sa v druhej polovici 19. storočia vďaka zdravotníckej osvete a záujmu občanov stali hitom. V roku 1885 vznikla myšlienka zriadiť plaváreň s využitím vody z Rimavy v Szécsényiho záhrade. Stavba sa zrealizovala až o štyri roky neskôr, v roku 1889, pričom rozsiahle úpravy kúpaliska sa uskutočnili v roku 1901.

Napriek úpravám však bolo kúpalisko malé a nedalo sa v ňom poriadne plávať. Sezóna sa otvárala 11. júna za veľkej účasti záujemcov, ktorí sa „čvachtali“ v 17-stupňovej vode. Popri otvorení plavárne v Szécsényiho záhrade pri hostinci boli zvané kúpele Diana. Majiteľom týchto kúpeľov bolo taktiež mesto, ktoré ich prevádzku prenajímalo. Spočiatku boli kúpele otvorené od začiatku mája do konca septembra, no neskôr bola ich prevádzka celoročná, pretože sa voda začala ohrievať. Najvýznamnejším prenajímateľom týchto vaňových kúpeľov bol Jakub Jelínek. Ten prenajímal aj jeden z hostincov v meste.

Postupom času však kúpele úplne zanikli. Zub času sa postaral aj o zaniknutie strelnice či bazéna. A hoci do novodobej histórii záhrady patrilo aj plážové kúpalisko, neskôr zaniklo aj to. Dnes je z neho časť oddychovej zóny v rámci Mestskej záhrady. V súčasnej Mestskej záhrade nájdeme kolkáreň či tenisové kurty. Toto miesto si zrejme najviac užijú deti, pre ktoré sú tam dve ihriská. Takpovediac najnovšou atrakciou súčasnej záhrady je fontána.

Viac o nej sa dozviete v reportáži TV Rimava

https://www.facebook.com/tvrimava/videos/555854041995701/

Históriu nielen Mestskej záhrady, ale aj mesta môžete bližšie spoznať vďaka Júliusovi Albertymu, rodáka z Vyšnej Pokoradze, v jeho knihe s názvom Rimavská Sobota vo svetle archívnych dokumentov a histórie do roku 1918.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross