No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Pastieri priblížili prácu na salaši, ukončili sezónu vo V. Teriakovciach

Novovybudovaná koliba Salaš pod Maginhradom a Mlyn vo Veľkých Teriakovciach v okrese Rimavská Sobota patrili v uplynulých dňoch valaským hodom – Slovenskému mitrovaniu. Počas dvojdňového podujatia (26. – 27. októbra) predviedli valasi ukážky strihania oviec, dranie barana, odváranie žinčice, výrobu syrov či spracovanie ovčej vlny. Nepriaznivé počasie neodradilo žiadneho z účinkujúcich a prilákalo mnoho zvedavcov aj divákov. Na svoje si prišli aj gurmáni. Ochutnávali baranie špeciality, ktoré pripravovali tri skupiny aj napriek zrušeniu súťaže. "Aj keď sme kvôli počasiu súťaž zrušili, našli sa tri družstvá, Kokavská ambasáda, členovia FS Vepor a obec Lukovištia, ktoré chceli súťažiť za každých okolností," povedala pre Rimava.sk spoluoganizátorka podujatia Stanislava Zvarová a dodala, že guľáš, v ktorom išlo o zachovanie prirodzenej chuti mäsa, napokon najviac chutil od družstva z Lukovíšť. Ako Zvarová zdôraznila, s akciou je veľmi spokojná, lebo aj napriek nepriazni počasia zrealizovali všetko čo, si naplánovali.

Vyvrcholením podujatia bol scénický program, v ktorom tance, hudbu a piesne valaskej kultúry predviedla Dedinská folklórna skupina Kýčera z Čierneho Balogu, Valašský krúžok Rusavjan z Českej republiky, FS Vepor z Klenovca, Trio fujaristov a FS Kokavan z Kokavy nad Rimavicou, FS Sinec z Hnúšte a ďalší sólisti. "Vystúpenia napokon neboli na pódiu ale iba na terase salaša, no panovala dobrá nálada a spolupatričnosť," podotkla Zvarová.

[su_media url="http://www.youtube.com/watch?v=-RaoOvLiY6A" width="600" height="388"]

Súčasťou mitorovania sú aj výstavy Pastierstvo v Gemeri – Malohonte z dielne Gemersko – malohontského múzea v Rimavskej Sobote a Kroje našich krajov, ktoré vo vodnom mlyne vo Veľkých Teriakovciach potrvajú ešte tri dni, do konca októbra.

Valaské hody nazývané mitrovanie sa spájali s ukončením pastierskej sezóny, ktorá sa viaže k 26. októbru, na svätého Demetera alebo Mitra. Bačovia a valasi sa v tom období vracali do dedín vo sviatočných šatách a v kostole obetovali syr a oštiepky. Potom nasledovalo vyúčtovanie sa s majiteľmi oviec a spoločná hostina, ktorej neodmysliteľnou súčasťou bola hudba, tanec a spev. Nositeľom námetu je etnológ a andragogik Ivan Murín z UMB Banská Bystrica a spoluautori manželia Zvarovci.

[nggallery id=843]

Zdroj: Rimava.sk 


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross