No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mních Shi-Fu Shi DeLon v Rimavskej Sobote

14. októbra 2008 | | |  | 

Uplynulý týždeň do Rimavskej Soboty zavítal reprezentant Šaolinského kláštora, jedného z najstarších a asi aj najznámejších centier čínskeho bojového umenia, Shi-Fu Shi DeLon. Počas troch dní sa na seminároch venoval desiatkam záujemcov o cvičenie a vyučovanie vnútorných  štýlov tchaj-ťi a čchi-kung. Cestovaniu po celom svete sa venuje približne šesť mesiacov v roku.

Na Slovensko prvýkrát prišiel pred viac ako desiatimi rokmi, ako člen filmového štábu, ktorý na Oravskom zámku nakrúcal film Dračie srdce II.  „Pri nakrúcaní filmu som bol zodpovedný za tri veci. Vyučoval som mladú herečku narábať s čínskym bojovým mečom, bol som choreografom pre všetky bojové scény a dablérom hlavného hrdinu. Bol to starší pán a nevedel bojovať,“ zaspomínal Shi-Fu Shi DeLon, ktorý vo filme vystupoval ešte pod vlastným menom  Tony Leung. Šaolinské meno mu bolo pridelené pred ôsmimi rokmi. K herectvu ho pritiahla jeho matka - herečka v opere. Hral aj vo viacerých filmoch v Anglicku.

Podľa jeho slov bojové umenie je filozofia, životná cesta, ktorá pomáha samotnému človeku ovládať samého seba. “My Čínania sa učíme bojové umenia nie nato, aby sme sa bili, práve naopak, používame ho iba v nutnej sebaobrane,” zdôraznil Shi-Fu Shi DeLon, ktorý sa narodil do rodiny, kde všetci jej členovia ovládali bojové umenia. “Keď som bol mladší, špecializoval som sa hlavne na šaolinské bojové umenia, ktoré boli vonkajšie a neskôr som prešiel na vnútorné bojové umenie. To sa viac zaoberá samotným liečením a filozofiou,“ povedal DeLon. Bojovým umeniam sa venoval približne 30 rokov a vyslovene na prácu s energiou sa začal špecializovať pred 15 rokmi.

V roku 2003 začal študovať na Inštitúte náboženstva, vedy a sociálnych štúdií ShanDong Univerzite v Číne, kde je doktorantom vo výskume v oblasti ”liečebných účinkov Šaolinského čchi-kungu” Tu pracuje na doktorantskej práci ”XingQi DaoYinShu” (Taoistická veda o kozmicko-ľudskej energii). “Z pohľadu čínskej medicíny sa na telo nemôžeme pozerať ako na jednu časť. Nie je to ako auto, nejaká časť sa vymení a všetko je v poriadku. Verí, že väčšina fyzických ochorení je spôsobených psychologickými ochoreniami. Samozrejme, niektoré spôsobujú baktérie, ale tvrdí, že väčšia časť je spôsobená nevyrovnanosťou alebo nerovnováhou mentálneho zdravia. Na škole sa zaoberá práve týmto výskumom, ktorý spočíva na endokrinných systémoch. Podľa čínskej medicíny sa snaží nájsť rovnováhu medzi jing a jangom. “Samotné telo je ako veľmi silná továreň na výrobu vlastných prírodných liečiv,” vyzdvihol ShiFu Shi DeLon, ktorý sa snaží dokázať, že  to nemá nič spoločné s niečím nadpozemským, ale že je to vedecká disciplína. „Ja neliečim ľudí, nikto na tejto planéte nedokáže vyliečiť nikoho,” tvrdí.

Vyučuje vo Veľkej  Británii, Írsku, Španielsku, Rakúsku, Čechách, Honkongu, rôznych provinciách v Číne a v USA - Los Angeles a San Diego. Na Slovensku začal so skupinou v Bratislave a ako záujem o jeho učenie stúpal, začal navštevovať ďalších päť miest - Nitru, Banskú Bystricu, Poprad, Rimavskú Sobotu a Piešťany. Ako pre Rimava.sk prezradil, má plán na Slovensku „vybudovať“ dedinu, kde by sa liečilo. Keďže Slovensko leží v strede Európy, energia je tu podľa neho veľmi silná, prostredie nie je veľmi znečistené a sú tu dobrí ľudia, čo je vzácnosť.  Doteraz sa stretol s veľkým počtom bohatých ľudí, ale veľa z nich to chcelo robiť cez biznis, najmä  v Bratislave. Ako sám tvrdí, neche z toho robiť biznis, pretože potom by si to nevedeli dovoliť chudobnejší. Ako zdôraznil, najradšej by dedinu vytvoril v okolí Rimavskej Soboty. „Ak bohatí budú chcieť, aby sa im pomohlo, budú sem musieť pricestovať,“ poznamenal DeLon, ktorý stále čaká nato, aby sa do tohto zámeru pustilo viac ľudí, pretože to nemôže robiť sám. Popri liečení by v dedine chcel vytvoriť inštitút výskumu. V Rimavskej Sobote je jeho študentom Michal Bojarský.

Má pocit, že veľa ludí nesprávne chápe výraz meditovať. „Veľa ludí iba sedí, no nikam ich to nevedie, nemajú z toho  žiadny zdravotný benefit. Práve preto odporúča ľuďom, ktorí sa snažia pracovať s energiou, aby si našli poriadneho učiteľa. Jeho prácou je učiť každého, ale stretol sa už s veľa ľuďmi, ktorí chcú veľmi rýchle výsledky a už po niekoľkých sedeniach používajú jeho metódy a hrajú sa na liečiteľov. „To je, ako - keby sa študent na vysokej škole hral na učiteľa,“ prirovnal postoje niektorých ľudí. „Energia, s ktorou sa zaoberajú, môžu zraniť ostatných. Po niekoľkých seminároch sa nedá stať liečiteľom, je to nezodpovedné,“ podčiarkol. „Učiť  sa ovládať túto silnú vec je veľmi dôležité,“ keď sa niekto chce hrať s ohňom, musí podľa Shi-Fu Shi DeLona  vedieť, ako s ním narábať a ako ho zahasiť. Počas svojej práce sa stretol aj s prípadmi zlej práce s energiou, konkrétne prípady nemenoval, ale podotkol, že sa tak stalo aj v okolí Rimavskej Soboty.

Ako sám záverom zdôraznil, on ľudí nelieči. “Samotné telo vylieči samé seba,“ uviedol DeLon, ktorý tvrdí, že práve preto sa dá vyliečiť každá choroba. Úspešne pomohol ľuďom, ktorí sa odnaučili fajčiť, piť alkohol a od iných závislostí. Pomáha ľuďom, ktorí prekonali reumatizmus, problémy s chrbtom, hepatitídu B, C, leukému, rakovinu, tumor, sklerózu multiplex, paralýzu končatín.

A čo si Shi-Fu Shi DeLon v živote cení najviac? „Najdôležitejšie v živote je pochopiť – objaviť, kto si a čo robíš. Je mnoho ľudí, ktorí to nevedia. Ako potom môžu byť šťastní, keď pred sebou nič nevidia? Ja vidím pred sebou cestu,“ povedal 56-ročný mních Shi-Fu Shi DeLon, ktorý sa stále učí a chcel by sa so všetkými životnými skúsenosťami podeliť s budúcimi generáciami.

[flashvideo filename=http://www.rimava.sk/video/delon_rimavska.flv /]

Zdroj: Rimava.sk, video: TV LocAll


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross