No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mystic Choir získal na medzinárodnej súťaži dve strieborné pásma

perex-mysticHovorí sa: „Kde je vôľa, tam je cesta.“ A tohto hesla sa držal spevácky “a cappella” zbor Mystic Choir z Rimavskej Soboty. Toto hudobné teleso vzniklo iba pred rokom, no za posledné obdobie zaznamenalo svoje prvé spevácke úspechy. Na medzinárodnej súťaži Bratislava Cantat I. 2015, ktorá sa konala 20. až 23. augusta v bratislavskom Primaciálnom paláci získala dve významné ocenenia. Dva dni pred súťažou v rimavskosobotskom Dome kultúry sa divákom predstavili aj na prvom vlastnom koncerte.

„Za týždeň neuveriteľne veľa aktivít pre jeden zbor. No nie málo obetovaných prázdninových hodín a intenzívnej prípravy za stenami ZUŠ však prinieslo svoje ovocie,“ uviedla pre Rimava.sk zakladateľka a členka zboru Helena Danišová, ktorá nám v rozhovore priblížila nielen prípravu na koncert a súťaž, ale aj atmosféru počas ich nedávnych podujatí, pocity po nich a plány zboru do budúcna.

Ako dlho ste sa pripravovali na súťaž a koncert?
Šancu zúčastniť sa tohto festivalu a reprezentovať Slovenskú republiku ako jediný slovenský súbor sme dostali od organizátorov festivalu koncom júna. Vyplnili sme prihlášku a namiesto letného oddychu sme začali intenzívnu prípravu 2-3-krát týždenne. Koncert Pod orechom na nádvorí ZUŠ mal byť vlastne predstavením súťažného repertoáru na verejnosti, tu doma na vlastnej pôde a v kruhu najbližších, ešte pred vycestovaním na festival.

Mali ste pred vaším prvým vlastným koncertom nejaké očakávania?
Očakávali sme hlavne slnečné počasie, ale to jediné nám nevyšlo. Deň pred koncertom prudko lialo a predpovede počasia neveštili nič priaznivé ani na druhý deň. Tak sme akciu presunuli do Domu kultúry, kde sme 18.augusta v tanečnej sále odspievali na prvom vlastnom koncerte súťažný repertoár. Očakávali sme hlavne účasť najbližšej rodiny a priateľov.Veľmi nás však potešilo, že nás prišlo podporiť približne 200 ľudí, za čo sa im chcem aj touto cestou v mene celého súboru poďakovať.

Určite každý mal istú dávku trémy pred koncertom a súťažou, ako ste sa s ňou popasovali?
Väčšina z nás spievala už aj predtým v rôznych súboroch alebo ako sólisti. Preto vieme, že tréma má na organizmus obvykle mobilizujúce účinky a po prvých tónoch sa zmení na zostrené vnímanie a zlepší schopnosti spevákov. Môžem potvrdiť, že celý tím bol maximálne sústredený. Veľa odvahy nám dodala skutočnosť, že sme sa mohli jeden na druhého spoľahnúť.

Išlo na koncerte a súťaži všetko tak, ako ste si to naplánovali, alebo sa vyskytli situácie, ako to býva zvykom, kde ste museli improvizovať?
Bolo by to príliš rozprávkové, keby všetko išlo podľa plánu. Po koncerte v Rimavskej Sobote sme mali pred odchodom do Bratislavy na zbalenie a oddych už len jeden deň. Riaditeľ ZUŠ Marian Lacko a bývalý žiak dramaturgického odboru ZUŠ Jakub Kňažko ešte stihli pre nás vymyslieť lepšiu choreografiu na súťaž a naučiť to našu dirigentku Janku Dobrockú. Keď sme nastúpili v Jesenskom do rýchlika, hneď sme sa začali s novou choreografiou zoznamovať. Cestujúci aj sprievodkyňa boli veľmi ústretoví, nechali nás spievať a cvičiť celou cestou do Bratislavy. Priamo na súťaži teda bolo, čo sa týka choreografie, aj trochu improvizácie, no zahrali sme hodnoverný „gang v roztrhaných háboch“. Takže nakoniec aj porota to hodnotila veľmi pozitívne.

Vyhrať strieborné pásmo je určite veľký úspech, k čomu by ste ho prirovnali?
Pre nás bolo dôležité prekonať svoj strach a pohnúť sa z miesta, ísť sa ukázať na festival a vidieť, na akej úrovni sa spieva v medzinárodnom meradle. Súťažili sme v dvoch kategóriach: Ľudovky a cappella (12 minút) a Hudobné divadlo (15 minút). Priznám sa, tajne som dúfala v bronzové pásmo aspoň v jednej kategórii, čo by bolo dostatočným zadosťučinením za obetované letné prázdniny. Skutočnosť, že za Hudobné divadlo sme získali 24 bodov a do zlatého pásma nám chýbal jeden bod, ma príjemne šokovala. Tento úspech by som prirovnala k bežcovi na olympiáde, ktorý doteraz bežal len na 10 kilometrovej trati a zrazu má pred sebou maratónsku trať. No nezľakne sa novej výzvy, vyskúša ju a podarí sa mu ju zdolať.

Aké ste mali pocity po vyhlásení výsledkov?
Vyhlásenie výsledkov, celú tú ceremóniu, otvoril MYSTIC CHOIR s 10-minútovým programom na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí. Bola to pre nás česť a pocta, veď sme boli jediným súťažným súborom zo Slovenska. Predstavili sme sa vo vlastnoručne ušitých šatách v slovenských farbách, s prekrásnymi slovenskými ľudovkami. Po odznení Tancuj, tancuj... vyhlásila porota výsledky. Pocity boli zmiešané, ale hlavne pozitívne. Našu radosť a prekvapenie sprevádzali výkriky uznania a potlesk divákov a ostatných súťažiacich.

Zmenilo sa niečo vo vašom zbore po súťaži, narástla taká zdravá sebadôvera?
Samozrejme, našej sebadôvere to pomohlo a verím, že tie pozitívne zmeny ešte len prídu. Od septembra plánujeme rozšíriť náš zbor o nových členov a o nový repertoár. Aj touto cestou by som chcela povzbudiť mládež nad 15 rokov, zuškárov zo všetkých odborov, obyvateľov mesta a priaznivcov spevu, aby sa prihlásili do nášho zboru na sekretariáte ZUŠ alebo na facebooku.

Čo vás najbližšie čaká?
Pri príležitosti 1.výročia nášho vzniku plánujeme v novembri veľkolepú akciu, ďalší vlastný koncert v Rimavskej Sobote. Dovtedy nás čakajú menšie vystúpenia, napríklad už v septembri nás môžete vidieť a počuť na jednej akcii v Sušanoch. Ukážky z doterajších vystúpení a plánované akcie môžete nájsť na našej facebookovej stránke MYSTIC CHOIR.

"Na záver by som chcela vysloviť jedno obrovské poďakovanie všetkým spevákom súboru, riaditeľovi ZUŠ Marianovi Lackovi, dirigentke Janke Dobrockej, korepetítorke Evke Čarnokej, našim najbližším a všetkým priaznivcom, ktorí nás podporili,"dodala Helena Danišová.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross