No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na sedle Dielik predviedli simulované boje v zákopoch (FOTO + VIDEO)

TISOVEC - Výročie Slovenského národného povstania (SNP) si pripomenulo mesto Tisovec v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Gemer pietnym aktom na námestí pri pamätníku SNP a na sedle dielik simulovanými bojmi v zákopách. My sme sa boli na túto udalosť pozrieť a vyspovedali sme aj šéfa OOCR Gemer Jaroslava Hrica a primátorku Tisovca Irenu Milecovú.

Článok pokračuje pod reklamou


"Sám som bol prekvapený, že tieto bojiská sa tu v regióne nachádzajú, či je to na Dieliku alebo v Rimavskej Bani. Máme to šťastie, že kolega je historik a zaoberá sa históriou slovenského štátu a aj povstania. Vďaka jeho zanieteniu sme prišli na to, že v regióne niečo také je a naozaj to bojisko je rozsiahle," povedal pre Rimava.sk Hric.

Ako ďalej doplnil, z pohľadu cestovného ruchu nie je pamiatka SNP len o kladení vencov. "Chceli by sme to autentické miesto predstaviť ľuďom tak, ako v skutočnosti v minulosti bolo, keď tú tí ľudia bojovali. Bojisko bolo presne tam, kde sa dneska bojovalo," priblížil.

Článok pokračuje pod reklamou


Včera (27. 8. 2021) bola v meste Revúca simulovaná mobilizácia vojakov do Slovenského národného povstania. "Spolupracujeme veľmi dobre so samosprávami tu na okolí. Revúca je rodiskom generála Viesta, takže tam sme sa včera rozhodli spolu s týmito dobrovoľníkmi urobiť mobilizáciu, aby sme občanom v okresnom meste priblížili tie dni, ako to u nich vyzeralo," vysvetlil Hric.

Podľa slov Milecovej bol tento nápad spoločný s OOCR Gemer. "Dušou celého tohto projektu bol Viktor Brádňanský, ktorý sa venuje vojenskej histórii. Po mojom nástupe do funkcie sme začali úzko spolupracovať a mesto je takisto aj členom OOCR Gemer. Pre nás je dôležité robiť a doťahovať spoločné akcie," povedala Milecová.

Ako ďalej doplnila, okrem iného spolupracujú aj s obcou Muráň. "Časť sedla Dielik je majetkom mesta Tisovec a ďalšia časť obce Muráň. Pre nás je dôležitá spolupráca s okolitými obcami, občianskými združeniami a aj s OOCR Gemer," konkretizovala.

Čo sa týka pôvodného bojiska, kde boli dnes simulované boje, bude prístupné v budúcnosti aj verejnosti. "Nie je to ešte dokončené. Ak pôjde všetko dobre, bude priať počasie, tak by sme to chceli sprístupniť v októbri. V budúcom roku by sme chceli mať osadené náučné tabule a mal by to byť taký náučný chodník, kde by mohla prebiehať aj výuka pre mladých," uzavrela Milecová.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross