No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na Slovensku mi najviac chýba empatia, povedal Samo Marec na rozhovore v Citadele

Zdroj: Rimava.sk

Kompromis je najdôležitejšia časť politiky, lebo každý si myslí, že on vie veci správne, uviedol Samo Marec, kto bol hosťom kultúrneho centra Citadela v Rimavskej Sobote v stredu večer 4. marca.

Článok pokračuje pod reklamou


Publicista, spisovateľ Samo Marec diskutoval s Krasimirom Damjanovom o svojej knihe Ako sa zbaviť zúfalstva a poraziť Roberta Fica, ktorá na základe historických faktov a analýzou dát chce ukázať cestu všetkým, ktorí sa chcú zbaviť pocitu zúfalstva zo Slovenska.

Autor deklaroval, že jeho kniha vôbec nie zameraná na “liberálov”, ale písal ju aj pre konzervatívcov, pravičiarov, alebo ľavičiarov, ktorých trápi otázka položená v názve. Pôsobenie premiéra Roberta Fica totiž považuje za nebezpečné pre každého.

Zdroj: Rimava.sk

Kniha má dve časti: prvá píše o spoločnosti a medziľudských vzťahoch, druhá je skôr o politike. Podľa Sama Marca je Slovensko veľmi rôznorodé, a pochopenie spoločnosti môže byť aj kľúčom k tomu, ako poraziť Fica. Myslí si, že je veľmi potrebné, aby sme našu krajinu začali vnímať, ako súčasť okolitých regiónov, lebo nie sme izolovaní, čo sa deje u nás, to sa deje aj u našich susedov. 

V tejto súvislosti poukázal na zaujímavý fakt, že kým problémy vedia všade na svete pomenovať presne, na Slovensku si o nich rozprávame všelijaké falošné príbehy namiesto toho, aby sme ich konfrontovali. Marec to pomenoval ako “magický apokalipsizmus” na základe magického realizmu z románov Márqueza. Rýchlo však dodal, že na Slovensku nie je všetko zlé, je tu aj veľa dobrých vecí.

Sociálne siete ako zlo

Samo Marec podotkol, že keby písal knihu dnes, tak by sa oveľa viac venoval sociálnym sieťam, ktoré považuje za veľmi zlú vec, lebo ničia konsenzus a súdržnosť. Aj keď si tieto siete každý spravuje sám, ich celkový prínos považuje za rozhodne negatívny.

Zdroj: Rimava.sk

Facebook totiž podľa neho výrazne prispel k tomu že v období pandémie sa veľa ľudí zradikalizovalo, čomu sa podľa jeho slov aj dá rozumieť: počas covidu prešli veľkým osobným a ekonomickým utrpením, báli sa, a boli osamelí len s telefónom v ruke. 

Treba oddeliť voličov a politikov

Za kľúčové tiež považuje to, aby politický komentátori prestali stotožňovať politikov a ich voličov. “Existuje veľa dôvodov, prečo človek volí jednu stranu. Pre každého je dominantná vo voľbách jedna otázka, podľa ktorej sa rozhoduje.” - povedal s tým, že každý volebný výsledok je len ako cieľová fotografia z daného obdobia. 

“V roku 2023 väčšina ľudí volila tak, aby sa skončil chaos,” zhodnotil Marec. "Túto náladu vyžil najlepšie Robert Fico, ktorý celý svoj politický potenciál investoval do toho, aby bojoval proti pandemickým opatreniam. Vytváral chaos, a potom vo voľbách sľuboval poriadok, lenže ten nenastal ani potom, keď sa dostal k moci."

Zdroj: Rimava.sk

Je slovenská spoločnosť proruská?

O slovenskej spoločnosti sa veľakrát píše že je proruská, no Samo Marec si nemyslí, že toto by bola pravda. Podľa neho väčšina tých, ktorých takto označujú, chcú len to, čo je teraz, ale v zrozumiteľnejšej, ľudskejšej forme - čo je však oxymoron. No nechcú tu Rusko, ani diktatúru.

"Prečo je to tak? Možno preto, že skúsenosť týchto občanov s demokraciou po roku 1989 bolo, že sa ocitli v čiernej diere, kde sa o všetko museli starať sami. Túto zúfalosť ako prvý využil Mečiar, a dnes ju využíva Robert Fico," uviedol Marec.

Samo Marec aj pri tejto otázke vyzdvihol dôležitosť empatie a dialógov, hlavne osobných, ktoré môžu ľudí s rôznymi názormi viac priblížiť k sebe, namiesto toho aby sa hádali na sociálnych sieťach.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross