No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Bojové umenie WING TSUN v R. Sobote aj v Lučenci

10. decembra 2008 |  | 

Wing Tsun prišlo z Číny pred 300 rokmi na  základe tradičných bojových umení. Ženy ho vyvinuli na individuálnu, veľmi efektívnu formu sebaobrany. Jedna z týchto žien bola nazývaná „Wing Tsun”, čo znamená krásna jar. Číňania nazvali toto bojové umenie podľa nej.

Ide o jedno z jedinečných bojových umení, majúce schopnosť pretvoriť vaše telo do serióznej zbrane a pritom nemusíte byť žiaden zabijak ani šampión. Wing Tsun pracuje na princípe prirodzených reflexov, ktoré sú vďaka tréningovým pomôckam – Pak Sao a Chi Sao lepiace sa ruky ako aj iným zdokonaľované a zároveň nám zabezpečujú možnosť okamžitej spontánnej reakcie na vzniknutý útok súpera a potom, vďaka zdokonalenému citu v zlomku sekundy umožní spontánne využiť jeho voľných miest k útoku. Používanie niekoľkých útokov v rovnakom čase a využitie sily súpera proti nemu samotnému, minimalizuje priestor útočníka na jeho vlastné útoky. Wing Tsun je sebaobranný systém, je aktivitou voľného času pre každého bez vekových hraníc a poskytuje značné zdokonalenie v kvalite života. Wing Tsun patrí do rodiny bojových umení ako iné umenia tohto druhu, má svoju vnútornú nádheru. Je to jedna z možných ciest k vrcholu, ku ktorému bojové umenia vedú.

Môj prvý kontakt s Wing Tsun si našiel časový priestor pred 7 rokmi. Predtým to bola len určitá cesta hľadania, proste vždy som chcela cvičiť bojové umenie, ale akosi som si nevedela nájsť niečo mne primerané, proste jednoduché a zároveň efektívne s disciplínou, ale zároveň rodinnou atmosférou. Postupne som začala mať obavy, že na cvičenie môjho vysnívaného bojového umenia už budem vekom nevhodná, aby som vôbec začínala. No, niekedy pochovávame svoje nádeje skôr, ako im dáme skutočnú možnosť realizovať sa. Jeden deň prišla zmena a stretla som Wing Tsun a vtedy som pochopila, že moje obavy boli bezdôvodné. WT som mala priamo celý čas pred sebou a nevidela som ho. Ale viete , ako sa hovorí, že keď je žiak pripravený, učiteľ sa vždy nájde, teda učiteľ je prítomný vždy, ale žiak sa ho musí naučiť vnímať.

V súčasnosti trénujeme v Lučenci pod vedením Mariana Kuvika, ktorý je držiteľom 3 TG technického stupňa, a ja spolu so sparingpartnerom JUDr. Palim Kapišovským mu pomáhame viesť tréningy ako asistenti a momentálna cvičíme 2 TG technický stupeň WT.
Tréningy sa stali pre mňa miestom relaxu a pohodovej nálady s príjemnými ľuďmi. Zároveň pod vedením skúseného učiteľa – trénera Mariana Kuvika sa naše osôbky pretvárali na malých bojovníkov. Pomáhal nám prekročiť vlastné slabosti a pochybnosti o sebe samom a v určitých miestach i vlastnú pýchu brániacu v rozvoji, aby sme sa tak stali šľachetnejšou a múdrejšou osobou v prospech všetkých.

Vďaka trénerovi a bojovému umeniu som pochopila, že život a bojové umenie spolu úzko súvisia, pretože umenie života je umením boja. Množstvo vzácnych myšlienok, ktoré človek získa pri cvičení bojového umenia, sú myšlienky aplikovateľné do života a v tom je potrebné nájsť zmysel.

Pochopenie podstaty prínosu bojového umenia je spojené jednak s fyzickou námahou i množstvom trpezlivosti, ktorá spevňuje našu vôľu. Je to náročná cesta, plná sofistikovaných myšlienok, ktorá sa môže otvoriť každému, kto to chce – tam, kde je vôľa je aj cesta. To pravé poznanie sa dá len zažiť. Bojové umenia nie sú len na šírenie násilia, majú úplne inú vnútornú podstatu, ktorá sa odkryje len tomu, kto to skutočne chce a zaslúži si to.

Tak ako mnohí i ja som išla cvičiť Wing Tsun, aby som si otvorila kľúčikom dvere k ceste bojovníka, k ceste sebazdokonaleniu fyzickému i psychickému a zároveň viem , že tá cesta má zmysel iba vtedy, pokiaľ sa prenáša do každodenného života do všetkého čo každú hodinu, minútu robíme. To celé je značne náročné, snažím sa i ja na tom neustále pracovať, ale viete, čo človek v živote ťažšie získa to si potom viacej váži. Časom sa však stáva, že kým získame kľúčik k otvoreniu dverí, tak si ho obľúbime, že sa ho nechceme vzdať, to je tak ako v živote, zamilujeme si svoje postavenie a podobne a pritom zabudneme, že to bol pôvodne kľúčik k otvoreniu dverí do sveta, ktorý je plný našej vnútornej pohody, vyrovnanosti, slobody. Ten kľúčik tu predsa v prvopočiatku myšlienky nebol pre naše trápenie, ale pre našu harmóniu. Jednoducho netreba slúžiť svojim výsledkom,  ale využiť ich na to,  aby sme naplnili svoj život radosťou. Preto, keď sa ma niekto opýta, koľký stupeň už máš, tak sa len pousmejem, lebo pre mňa nie je dôležité, ktorého stupňa som držiteľkou, postup príde časom ako cvičíte a usilujete sa, no dôležité je to, že bojové umenie ma napĺňa vnútornou pohodou, radosťou a túžbou na sebe pracovať a v žiadnom momente nezastať. Príklad nám dáva znova i život sám dosiahneme svoje ciele a zistíme, že sme sa vrátili znova na začiatok, kde sme už boli – vrátime sa k potrebe slobody a životu v prítomnosti. A v tom momente sa nám zdá, že celá cesta bola zbytočná, ale to nie je pravda . Život je kruh a my ho máme žiť, naplniť a uzatvoriť a i keď v cieli budeme znovu na začiatku, každý ten kúsoček cesty má svoj význam tak ako sám cieľ. Preto je to kruh, preto je to život - umenie.

Bojové umenia, teda i Vám môžu ukázať cestu k poznaniu a obrode seba samého. Záleží len na každom ako ďaleko bude putovať a koľko dosiahne. Je potrebné zo stoličky vstať a urobiť prvý krok, lebo ináč sa do druhej miestnosti nedostanete. No, potrebné si je pamätať, že skutočné majstrovstvo sa dá dosiahnuť len poctivou prácou na sebe samom.

Záujemcovia o Wing Tsun pod vedením Mariána Kuvika sa môžu prihlásiť priamo na tréningoch v Rimavskej Sobote v areáli cirkevného gymnázia v pondelok, alebo v stredu, od 18. 00 do 20.00 hod., alebo na telefónnom čísle 0907 344 996.

Mária Pinzíková
držiteľka 1. majstrovského stupňa, asistentka trénera


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross