No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO: Dedinku Drienčany zaplnili tradície a priateľské stretnutia

Drienčany 2014Plná slnka, remesiel, tradícií, hudby, tanca a najmä priateľských stretnutí bola uplynulý víkend dedinka Drienčany v Rimavskosobotskom okrese. Tak ako po minulé roky, aj tentokrát sa hneď ráno otvorili dvory dokorán a šikovní kuchári v nich pripravovali domáce dobroty podľa receptov starých materí. Jarmočníci rozložili svoje stánky, rozozvučali sa heligónky, fujary a hlasy folkloristov. Sobota patrila jedenástemu ročníku obľúbeného podujatia Dedina ožíva. A že skutočne ožila, o tom svedčili spokojní hostia z celého okolia, ktorých už k večeru počítali na tisíce.

Ako pre Rimava.sk povedal starosta Drienčan Peter Švoňava, teší ho, že sa obec takto každoročne zaplní rodákmi aj návštevníkmi z regiónu, ktorí sa na tradičné podujatie radi vracajú. „Dedinka Drienčany skutočne v týchto dňoch ožila, ožila remeslami, piesňou, tancom a hlavne stretnutiami ľudí, ktorí tu majú čas porozprávať sa, zabudnúť na všedné starosti,“ povedala Stanislava Zvarová z Gemersko-malohontského osvetového strediska a dodala, že práve v Drienčanoch si zároveň môžu pochutnať na tradičných domácich jedlách.

Gemerské guľky, paprčkový aj držkový perkelt, štrúdle, halušky, kurča na mede, údené pstruhy, pečené klobásky, chrapne, kapustnica, slivkové gule, pirohy, sladké aj slané koláče – z kulinárskych dvorov sa celou dedinou niesli vône domácich dobrôt. Na začiatku obce sa rozložil dobový tábor, ktorého členovia neoblomne od každého vyberali mýtne (nie dobrovoľné, ale vraj zlovoľné). V požiarnej zbrojnici priblížili jaskyniari zákutia Drienčanského krasu a všetkých zvedavcov aspoň cez fotografie previedli okolitými prírodnými krásami. Ožila aj fara, na ktorej kedysi pôsobil evanjelický kňaz a známy rozprávkar Pavol Dobšinský – Gemersko-malohontské osvetové stredisko tu pre deti pripravilo tvorivé dielne a rôzne hry. Opäť nechýbali ani kolotoče, maľovanie na tvár, stánky s rozličnými remeselnými výrobkami, pozorovanie Slnka spolu so zaujímavosťami z hvezdárne.

[su_media url="https://www.youtube.com/watch?v=gSNn36UQDfI" width="600" height="388"]

Milovníkov folklóru potešili vystúpenia súborov Vepor z Klenovca a Rimavan z Rimavskej Soboty, zaspievala aj ženská skupina z Čerenčian, zahrali tisovskí fujaristi a klenovskí heligonkári. Popoludní folkloristi zaviedli divákov „na svadbu“, v samostatnom programovom bloku im predviedli dávne svadobné zvyky z regiónu. Podvečer sa už ladilo na trochu inú nôtu, prišla Retro Music Band z Rožňavy. Príjemne unavení, do sýtosti najedení, plní dojmov z pohodového dňa, si potom všetci mohli opäť raz povedať, že podujatie Dedina ožíva sa vydarilo na výbornú.

Podujatie organizovala Obec Drienčany, Dobrovoľný hasičský zbor Drienčany, Občianske združenie Valgata a Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote. Realizované bolo s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Miestnej akčnej skupiny Malohont.

Zdroj: Sponzorovaný článok (Rimava.sk je mediálny partner podujatia)


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross