No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Fotila v domove dôchodcov kvôli bakalárke, vyhrala Slovak Press Photo

Mladá študentka si niekoľko mesiacov vo svojom fotoaparáte odnášala obrázky z diania v rimavskosobotskom domove dôchodcov, neskončili však len v bakalárskej práci na poličke školskej knižnice. Poslala ich do súťaže Slovak Press Photo. Vyhrala.

Zábery z fašiangového karnevalu, kde milé tváre zdobia nielen vrásky ale aj masky, porota ohodnotila ako najlepšie v kategórii mladých fotografov do 25 rokov a študentov žurnalistiky. Rimavskosoboťanka Alexandra Galambová hovorí, že fotenie ju bavilo od detstva. Dnes študuje v Ústí nad Labem a svoju budúcnosť vidí vo vlastnom ateliéri.

"Do Slovak Press Photo som posielala fotografie, ktoré som fotila pre svoju praktickú bakalársku prácu. Venovala som sa sociálnemu dokumentu, konkrétne Domovu dôchodcov a sociálnych služieb v Rimavskej Sobote. Bol to proces, ktorý trval približne deväť mesiacov, dlhodobá a poctivá záležitosť,takže víťazstvo ma veľmi teší," hovorí Alexandra na margo súťaže. Brala ju ako výzvu, ktorú premenila na víťazstvo.

Jej prvé kontakty s fotoaparátom siahajú až do detstva. "Rodičia mi kúpili vlastný fotoaparát, s ktorým som fotila na výletoch a tak podobne. Bola to moja záľuba," spomína študentka Fakulty masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Práve tu si uvedomila, že fotografia by mohla byť pre ňu viac než len koníček. "Na túto fakultu som sa hlásila kvôli práci v médiách. Nevedela som, že tam budem mať toľko veľa dobrých príležitostí, ako sa vo fotografii zlepšiť a zdokonaliť," prezradila mladá fotografka, ktorá si hneď v prvom ročníku vybrala voliteľný predmet fotografické praktikum. O rok neskôr dostala možnosť navštevovať fotoateliér, kde bol jej pedagógom okrem Romana Pavloviča a Jozefa Sedláka aj uznávaný slovenský fotograf Tibor Huszár. "Bola to pre mňa veľká príležitosť kráčať za svojím snom," hovorí Alexandra a dodáva, že inšpiráciou sú však pre ňu aj ostatní študenti a ich práce. "A myslím, že nás všetkých posúvajú možnosti a príležitosti, ktoré nám vytvára naša fakulta, ako napríklad výstavy a knižné publikácie, v ktorých sú naše fotografie," poznamenala študentka, ktorá si však na chvíľu zo svojej alma mater "odskočila" do Čiech a vďaka programu Erasmus teraz pol roka študuje fotografiu v anglickom jazyku na Fakulte umenia a dizajnu v Ústí nad Labem.

Alexandra sa venuje dokumentárnej a konceptuálnej fotografii, hoci sú to odlišné sféry, no obe ju napĺňajú. "V dokumente sa snažím ukázať, ako vidím okolitý svet svojimi očami. Veci a ľudí, ktorí sú okolo mňa. Mám rada, keď sú v dokumentárnej fotografii emócie, pointa, príbeh a hlavne autentickosť a spontánnosť. Pri konceptuálnej fotografii sa snažím ukázať skôr svoj svet a svoje myšlienky, vyjadriť pocity a taktiež myšlienku, príbeh. Konceptuálna fotografia je pre mňa kreatívnejšia ako dokumentárna," vysvetľuje fotografka a dodáva, že zábery, ktoré "necíti", ani neposúva ďalej.

Svoje fotografie už mala na rôznych výstavách. "Boli organizované fakultou, ale taktiež som sa autorsky zúčastnila aj na výstavách, ktoré nemali so školou nič spoločné. Každopádne to pre mňa vždy veľa znamenalo, či už univerzitná alebo medzinárodná výstava, pretože práve to je dôkaz toho, že to, čo robíte, má nejaký význam," zhodnotila Rimavskosoboťanka, ktorá si myslí, že fotografiou sa dá aj zarobiť, len si človek musí jasne určiť svoje priority a ciele. Alexandra sa vidí vo svojom vlastnom ateliéri, rada by spolupracovala s reklamnými agentúrami či firmami, pre ktoré by mohla fotiť kreatívne zákazky, no chce aj vlastné projekty. Soboťanka, ktorá viac než desať rokov hrávala futbal, neskôr futsal, bola mažoretkou, vďaka základnej umeleckej škole aj malou výtvarníčkou a hudobníčkou, má rada aktívny život, plný energie. Víťazstvo v Slovak Press Photo preto rozhodne nie je posledným úspechom sympatickej študentky...

[nggallery id=829]

Do prvého ročníka súťaže Slovak Press Photo  prišlo viac ako  1500 fotografií od 130 autorov. Výsledky ôsmich kategórií vyhlásili začiatkom októbra. Do súťaže sa mohli prihlásiť tí fotografi, ktorí tvoria pre médiá a majú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, a to so svojimi prácami, ktoré vznikli pre publikačné účely v období od 31. augusta 2011 do 31. augusta 2012. 

Zdroj: Rimava.sk (Martina Urbanová)


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross