FOTO/VIDEO R. SOBOTA: Na medzinárodnej Veľkej cene súťažilo takmer 500 džudistov

velka-cena-rsRimavská Sobota bola počas víkendu dejiskom 38. ročníka medzinárodnej Veľkej ceny mesta v džude, ktorej sa zúčastnil rekordný počet mladých športovcov. Okrem domácich klubov si svoje sily prišli zmerať džudisti z desiatich krajín, spolu ich bolo 472. Polovica pricestovala zo Slovenska, ostatní zo zahraničia - Ukrajiny, Chorvátska, Poľska, Maďarska, Čiech, Rakúska, Talianska, Rumunska, Slovinska a Srbska. Ako ďalej pre Rimava.sk uviedol predseda oddielu TJ Mladosť Relax Jaroslav Mlynár, rozrastajúca sa Veľká cena má už svoju tradíciu a pretrváva, kým v iných mestách podobné preteky zanikajú. Zároveň spomenul, že tento rok zakúpili nové žinenky, ktoré už boli veľmi potrebné. „Jednak pre bezpečnosť samotných pretekárov a zároveň aj v rámci inovácie oddielu,“ povedal pre Rimava.sk Mlynár.

„Veľká cena napreduje ďalej. Má čoraz lepšie meno nielen na Slovensku ale aj na medzinárodnej úrovni,“ povedal pre Rimava.sk predseda Slovenského zväzu džuda Ján Krišanda. Ako spomenul, práve táto medzinárodná Veľká cena bola jeho prvou Veľkou cenou, ktorej sa zúčastnil ešte ako pretekár. „Som veľmi rád, že môžeme vidieť, keď sa toľko mladých ľudí zapája do športu, je to obdivuhodné. Aj to, že organizátori takýto počet zvládajú,“ doplnil Krišanda, podľa ktorého na tomto dlhoročnom turnaji zápasil aj strieborný medailista Jozef Krnáč z Olympiády v roku 2004, Boris Novotný – druhý na majstrovstvách Európy, aj Zoltán Pálkovács. „Bol naozaj veľmi dobrý pretekár, mal som s ním osobne veľmi dobrý vzťah a aj touto cestou by som mu chcel venovať spomienku,“ podotkol.

Rimavskosobotskí džudisti mali spomedzi 42 klubov na Veľkej cene najsilnejšie zastúpenie, na žinenky nastúpilo 46 džudistov TJ Mladosť Relax a deväť z Lokomotívy. Ako Rimava.sk ďalej informoval predseda Lokomotívy Ľubomír Antal, jeho zverenci sa nestratili vo veľmi kvalitnom turnaji, zlatú medailu si vybojovala Natália Gažiová v hmotnosti do 24 kg mini žiačok a bronzovú priečku obsadila Nina Tonhajzerová do 42 kg mini žiačok. Na nepopulárnom štvrtom mieste skončil Daniel Petrovský vo váhe do 27 kg super mini žiakov, piate miesto obsadila Natália Medeová vo váhe 32 kg mladšie žiačky, siedme miesto dosiahol Lukáš Koóš do 30 kg mini žiakov. Na deviatom mieste skončil Ján Trímaj a  Matej Banský nad 46 kg mini žiakov a tiež Miroslav Petrovský do 38 kg mini žiakov. Jedenásty skončil Ladislav Danyi nad 46 kg mini žiakov.

Džudisti Mladosti vybojovali dve zlaté, tri strieborné a 12 bronzových medailí. Klub získal pohár za 2. miesto v kategórii supermini a pohár za 3. miesto v kategórii mini. Ako klub obsadili deviate miesto.
Prvé miesto v kategórii supermini vybojoval Mikuláš Fedor vo váhe do 23 kg a v kategórii mini Bruno Kóšik do 34 kg.