No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Hájisti bilancujú rok 2011 a hrdo vyhlasujú: bol to dobrý rok

V súčasnosti je žiaľ skôr zvykom, že sú masmédia denne zásobované množstvom článkov a reportáží  mierne povedané negatívneho obsahu. My by sme dnes radi prispeli  do kategórie správ s optimistickým podtónom a podelili sa s Vami o radostné momenty čerstvo uzavretého roku 2011 vo Folklórnom súbore Háj z Rimavskej Soboty.

Úspešný a jedinečný – tak by sme mohli tento rok pomenovať hneď na úvod. Veď  počítajte s nami.

Začiatok roka – 35. výročie založenia FS Háj. Nový profilový program pritiahol do divadelnej sály Domu kultúry v Rimavskej Sobote divákov v takom množstve, že ju zaplnil hneď v štyroch predstaveniach – dvoch venovaných školám a následne februárovej premiére a marcovej repríze. Výsledkom  tejto koncertnej „minišnúry“ bolo viac než 2500 spokojných návštevníkov.

Odozva na vydarený výročný program prišla už v marci v podobe pozvania účinkovať  na najvýznamnejšom a najväčšom folklórnom festivale na  Slovensku – Východnej.

Ale nepredbiehajme. Celá jar sa vo folkloristickom svete niesla v súťažnej atmosfére. Najprv aprílové okresné kolo choreografií detských kolektívov v Hnúšti. Detský folklórny súbor Hájik tu s prehľadom postúpil na májové krajské kolo do Kokavy nad Rimavicou, kde náš dorast opäť zažiaril a zaslúženie postúpil na celoslovenské kolo do Likavky.  Takmer súčasne postupoval ako víťaz okresného kola na krajské aj „veľký súbor“ Háj s krásnou choreografiou „Čardáš hraj“.

Leto úspešne odštartovala celoslovenská Likavka, kde Hájičatá získali strieborné pásmo a špeciálnu cenu poroty „za udržiavanie tradičného tanečného materiálu“ . V speváckej súťaži Slávik Slovenska 2011 sa darilo našej členke Lenke Ilčíkovej, ktorá sa postupne cez okresnú a krajskú súťaž prebojovala do finále súťaže Slávik Slovenska 2011 do Piešťan a získala skvelé prvé miesto a  cenu Laureát 2011.

Začiatok festivalového leta sme  tradične trávili na Klenovskej rontouke.  Už o týždeň nás čakal veľký sviatok  folklóru  - už spomínaný festival vo Východnej. Organizátori nám dali dôveru hneď v dvoch najväčších programoch, a to v hlavnom sobotnom večernom programe s názvom „Z dediny na javisko“ a v nedeľnom galaprograme priliehavo nazvanom „Kapurková“, vysielanom v priamom prenose Slovenskou televíziou. Oficiálne i divácke hodnotenia nášho účinkovania boli veľmi povzbudivé a pozvanie do Východnej bolo krásnym darčekom  k 35. výročiu založenia súboru.

Dobre rozbehnutá letná sezóna pokračovala bez prerušenia účasťou na medzinárodnom festivale v Srbsku, v  meste Vlaška, na malom, ale milom folklórnom festivale, či vystúpeniami Hájika na Kokavskom Koliesku a Hontianskej paráde v Hrušove.

Úspešný rok 2011 vyvrcholil na jeseň keď Háj v silnej konkurencii súborov zvučných mien vyhral krajskú súťažnú prehliadku tvorivých choreografií a s titulom Laureát súťaže postúpil na celoslovenské kolo medzi 8 najúspešnejších slovenských kolektívov! Tým FS Háj definitívne potvrdil svoje pozíciu v špičke  folklórnych súborov nielen nášho regiónu.

Bola to mimoriadne hodnotná bodka za plodnou sezónou 2011 a obrovské zadosťučinenie pre všetkých členov a priateľov FS Háj, ktorí sa svojou snahou o tento  úspech pričinili. Zároveň je tiež výzvou a motiváciou pre nás všetkých pokračovať v tomto trende a tešiť nielen seba ale  aj našich priaznivcov a milovníkov folklóru aj v nasledujúcich rokoch.

V novom roku prajeme všetkým veľa radosti, málo starostí  a pripomíname, že sú tu fašiangy. Preto sa zabávajme!  Hoci aj na našej tradičnej už piatej plesovej Tancovačke -  21. januára v sobotu o 19,00 v Hoteli Tatra, na ktorú Vás všetkých srdečne pozývame!

Zdroj: PaedDr. Miriam Szántóová, Ing. Peter Haás


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross