No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO: Na Mojín prišlo viac ľudí ako vlani. Takto sa zabávali na dožinkových slávnostiach

Mojín stredoveké dožinky 2014Sokoliarske a šermiarske ukážky, stredovekí rytieri ale aj mnoho humorných scénok a večerná ohňová šou bola súčasťou dožinkových slávností, ktoré aj tento rok pripravili na Mojíne neďaleko Rimavskej Soboty. V sobotu, 19. júla, si tu na svoje prišli rodičia aj deti, najvernejších neodradil ani osviežujúci letný dážď. Počas dňa sa v stredovekom tábore vystriedala viac ako tisícka ľudí, minuloročná návštevnosť tak bola podľa organizátorov prekonaná. Dožinkové slávnosti sa opäť vydarili.

Celým okolím sa rýchlo rozniesla správa, že kráľ Žigmund bol na poľovačke a pri Mojíne zablúdil. Pre vzácneho hosťa tu však rýchlo rozložili stredoveký tábor a pripravili nevídanú hostinu, bohatý program, zábavné scénky, vystúpenia sokoliarov a dokonca aj ohňovú šou. Kráľ sa usmieval, veď všade vládla priateľská a rodinná atmosféra a až do večera sa schádzali návštevníci zblízka aj zďaleka, malí aj veľkí. Nuda v žiadnom prípade nehrozila. Na najmenších čakali zvieratká, hry, súťaže, ukážky súbojov a napokon aj samotné deti boli zverbované do armády, do boja proti rytierom. S obdivom všetci sledovali prelety dravých vtákov a kráľ sa veru veľmi zaujímal o domácich Sokoliarov Kanátovcov, keď sa dopočul, aké úspechy majú doma aj v zahraničí.

[su_media url="https://www.youtube.com/watch?v=-Pz6ynmcODE" width="600" height="388"]

Na lotrov čakal stredoveký súd a mučenie, rinčali zbrane, hodovalo sa pri stredovekých jedlách. Hostí bavili šermiarske skupiny Defensores z Fiľakova, Chevalier z Levíc, Virfortis zo Zvolena a Taurus Ater z Martina aj pôvabné tanečnice z Femina Fortis.

Popoludnie bolo plné krásnych zážitkov a prekvapení. Jedným z nich bola aj súťaž o šperk, veď aj dámy v stredoveku sa s obľubou parádili. Návštevníci mali nájsť čo najviac ľudí v dobových kostýmoch, víťazka získala strieborný šperk so Swarovskeho kryštálmi, ktoré venovalo zlatníctvo Rubinsilver z Námestova.

Odmenou pre všetkých ostatných bola nepochybne večerná ohňová šou, ktorú diváci ocenili neutíchajúcim potleskom.

„Naším cieľom bolo zostaviť bohatší a pestrejší program ako vlani, dúfam, že sa nám to aj podarilo,“ povedala Silvia Kanátová z občianskeho združenia Príroda pre deti, ktoré celé podujatie pripravilo. Ako spomenula, návštevníci sa už priamo na akcii zaujímali o to, či budú dožinkové slávnosti aj o rok. „Je to pre nás úžasný pocit,“ podotkla hostiteľka, ktorá celý deň s úsmevom vítala návštevníkov. „Ďakujeme všetkým účinkujúcim, ktorí sa postarali o program, aj členom občianskeho združenia, ktorí pomáhali pri guľáši a hlavne sponzorom, bez ktorých by sa toto podujatie nemohlo konať,“ uviedla na záver.

www.sokoliarstvo-kanat.sk

Zdroj: Rimava.sk, Sponzorovaný článok (Rimava.sk – hlavný mediálny partner podujatia)
Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.

 

 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross