No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Študentka rimavskosobotského gymnázia „europoslankyňou“

Ľubica Gregorcová, študentka rimavskosobotského Gymnázia Ivana Kraska, sa v závere novembra na niekoľko dní stane “poslankyňou” medzinárodného Modelového európskeho parlamentu. V päťčlennej slovenskej delegácii študentov a ako jediná zástupkyňa Banskobystrického kraja pocestuje 21. novembra do nemeckého Bonnu. Začiatkom tohto mesiaca totiž postúpila z národného kola zasadnutia, ktoré sa konalo na pôde Národnej rady SR v Bratislave.

.

Keď sa zo študentov stanú europoslanci

Modelový európsky parlament je holandským projektom, špeciálnou formou vzdelávacej hry, vďaka ktorej si študenti vo veku 15-17 rokov môžu vyskúšať rolu europoslancov. Zo školského kola postupujú najlepší na regionálne, národné a napokon medzinárodné kolo, ktoré už ale prebieha v anglickom jazyku.

„Projekt má aktivizovať občianske postoje mladých ľudí, učí ich zdokonaľovať svoju rétoriku, vedie ich k povedomiu euroobčianstva, získavajú vďaka nemu poznatky o reáliách členských krajín Euróspkej únie či základy diplomatického protokolu,“ hovorí o význame projektu Adela Alakšová, profesorka na Gymnáziu I. Kraska a zároveň metodička projektu.

Každý rok zasadá v rámci modelového parlamentu päť výborov, ktoré majú na národnej úrovni po jednom zástupcovi z každého kraja Slovenska.
Ľubica Gregorcová bola členkou Výboru pre vedu, kultúru a vzdelávanie, ktorý sa zaoberal témou zjednocovania vzdelávacích systémov.

Ako to celé prebiehalo...

„V prvý rokovací deň zasadajú výbory izolovane a výsledkom ich rokovania je vypracovanie spoločnej rezolúcie k danej téme,“ vysvetlila Alakšová. Podľa jej slov každému výboru predsedá prezident, minuloročný účastník medzinárodného kola. Mimochodom, v úlohe prezidentky sa tento rok predstavila tiež študentka rimavskosobotského Gymnázia, Katarína Martišová.

„Vypracovaná rezolúcia putuje aj do ostatných výborov. Na druhý deň sa totiž koná plenárne zasadnutie, kde sa rezolúcie čítajú. Po úvodnej reči nasleduje rozprava, potom tzv. reč ZA rezolúciu, ktorú prednesie niekto z výboru, a reč PROTI rezolúcii,“ priblížila priebeh rokovania Alakšová. Ako doplnil

a, učitelia sú v celom procese len tichými pozorovateľmi, všetko si koordinujú samotní študenti.

Prezidenti výborov svojich „kolegov“ po celý čas pozorne sledujú a hodnotia. Na základe komplexných kritérií potom z každého výboru rozhodnú o jednom zástupcovi na medzinárodné kolo. Hodnotí sa nielen aktivita, ale hlavne vecnosť, presnosť, dodržiavanie protokolu a celkové vystupovanie.

.

Mladá študentka z Gymnázia I. Kraska v konkurencii uspela

„Vôbec som si nemyslela, že by mohli vybrať práve mňa. Konkurencia sa mi zdala príliš silná, veľmi sa však do Bonnu teším,“ povedala pre Rimava.sk mladá študentka štvrtého ročníka, ktorá sa chystá na štúdium práva.

Pochvalnými slovami na jej adresu nešetrí ani jej profesorka. „Je krásny pocit vidieť študentov v pozícii dospelých, vidieť ich, ako kultivovane a inteligentne vystupujú,“ vyjadrila sa Adela Alakšová. Ako dodala, rimavskosobotské Gymnázium je jedinou školou v meste, ktoré sa modelových zasadnutí zúčastňuje. „Naši študenti majú v sebe veľký potenciál, ktorý sa niekedy v konkurencii ostrieľaných mladých ľudí z väčších miest boja prejaviť,“ uviedla.
Aj úspech Ľubice Gregorcovej (či minuloročnej úspešnej „poslankyne“ Kataríny Martišovej) je však dôkazom toho, ako dievčatá z malého mesta môžu „zamútiť vodu“. Až v „europarlamente“!

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross