No active "ca-sidebar-197687" sidebar

TMRG: Hodina literatúry v Matici slovenskej

29. októbra 2009 |  | 

Študenti  rimavskosobotského Gymnázia Mihálya Tompu  Reformovanej kresťanskej cirkvi zažili netradičnú hodinu literatúry priamo v Slovenskom národnom literárnom múzeu v Martine. Neobišli ani národný cintorín a z výletu si priniesli mnoho cenných vedomostí. Nasledujúci príspevok do Rimava.sk poslala študentka maturitného ročníka.
V utorok, 20. októbra, som sa spolu  so svojou triedou  a 3. G zúčastnila  zaujímavej exkurzie. Našim hlavným cieľom bola literárna exkurzia do Slovenského národného literárneho múzea v Martine, ktoré sa nachádza v prvej budove Matice slovenskej.
Hneď úvodná sála ma upútala  bustami významných osobností a priekopníkov vo vývine slovenskej literatúry.  Naša sprievodkyňa – muzeologička -  nám poskytla informácie, ktorých by sme sa nedočítali v školských učebniciach. Každý mal možnosť snáď prvýkrát si vypočuť úryvok čítaný v staroslovienčine. Bola som prekvapená, že ani odborníci nemajú presné informácie z obdobia založenia Veľkomoravskej ríše.  Ďalej sme postupovali  po obdobiach v chronologickom poradí. Hneď na začiatku sme mali možnosť prečítať si úryvok z Proglasu.

Zďaleka to nebol len výlet, ktorý by nám dovolil znudene sa prechádzať medzi vitrínami. Museli sme pozorne počúvať a držať krok s prednášajúcou. Takýmto spôsobom sme sa hravo dostali k vedomostiam, ktoré sme sa nemuseli naučiť sediac nad knihou.

Ako maturantka si túto prehliadku slovenskej literatúry veľmi cením. Tie informácie, ktoré som počula a zapamätala si, upevnili moje vedomosti a prehĺbili prehľad. Ku každej časti, už prebratej látky počas štúdia na gymnáziu, pribudli nové informácie, ktoré robia určité témy zaujímavejšími a predstavujú historické, politické a spoločenské pozadie. Takéto prednášky nás nútia uvažovať o súvislostiach a vyplnia medzery v našich často len lexikálnych vedomostiach.

Ďalej sme pokračovali na národný cintorín, kde sme sa tiež stretli so známymi menami. Ani sme netušili, koľko významných osobností je tam pochovaných. Človek  môže postáť nad informačnou tabuľou a rozmýšľať, koho dielo pozná. Pre mňa to bol veľmi autentický zážitok, stáť pri hrobe uznávaných ľudí, ktorí svojimi dielami obohatili slovenskú literatúru. Urobili sme fotky, lebo veľa pomníkov stálo za povšimnutie.

Za zaslúženým relaxom sme sa vybrali na Oravský hrad.  Týčil sa vysoko nad cestou, ale ozajstný zážitok sa nám naskytol až priamo na hrade. Pre tento unikát na Slovensku je charakteristický prístupný dvor, z ktorého dovidíme priamo na najvyššie miesto hradu a naopak  z najvyššieho priestoru by sme mohli skúmať život na hrade, ako na mape. Isté časti sú spájané dlhým a vysokým  schodiskom, vhodným skôr pre silné mužské nohy, ako pre krehké topánky žien z obdobia feudalizmu. V okolí sa našli aj kôpky snehu, ktoré neunikli ani mojim spolužiakom. Kto nebol ostražitý, mohol dostať do hlavy prvé snehové gule tejto sezóny, exkluzívne na Oravskom hrade.

Som rada, že za jeden deň som videla toľko pamiatok zo slovenskej histórie a novozískané vedomosti mi určite dobre poslúžia aj pri maturitnom stole.

Zdroj: Rúgó Alexandra, oktáva Gymnázium RKC Mihálya Tompu


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross