No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Obec bude v roku 2022 hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom, kontrolórka varovala pred zvyšovaním cien

RIMAVSKÁ BAŇA - Obec Rimavská Baňa bude v roku 2022 hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom. Príjmová a výdavková časť dosiahla hodnotu 715 335 eur. Poslanci tento bod prerokovali na zasadnutí obecného zastupiteľstva v stredu 1. decembra.

Ako upozornila kontrolórka obce Oľga Fabová, treba si uvedomiť riziká zvyšovania cien. "Viac ako polovica peňazí je na financovanie školy. Obec ako taká bude hospodáriť skoro s polovicou prostriedkov, okolo 360-tisíc eur. Upozorňujem na veľké riziká, na nárast cien energií. Rozpočet je postavený na tohtoročné ceny, týka sa to obecného úradu a školy. Odporúčam, aby obecný úrad pravidelne sledoval vývoj podielových daní," povedala na zasadnutí Fabová.

Článok pokračuje pod reklamou


Podľa slov starostky obce Eleny Polóniovej si uvedomuje riziká, ktoré zvyšovanie cien prináša. Veľkú časť príjmov tvoria príjmové dane, a to 225-tisíc eur, daň z nehnuteľností tvorí približne 18-tisíc eur.

"Počítame s príjmami z kapitálových grantov, že dostaneme peniaze na nový amfiteáter, auto, faru a parkovisko pred obecným úradom. Všetko je aktuálne v štádiu hodnotenia. Všetky investičné akcie majú za následok aj spoluúčasť. Okrem bežných výdavkov potrebujeme získať prostriedky na spoluúčasť pri spomínaných akciách," povedala Polóniová.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako ďalej starostka doplnila, hovorí sa o zvyšovaní platov učiteľov od budúceho roka. "Platy učiteľov by sa mali zvýšiť o 20 percent. V materskej škole máme dve učiteľky, ktoré platíme z podielových daní, v rozpočte by nám to urobilo problém. Ak budeme vedieť začiatkom roka o zvyšovaní platov, budeme musieť zredukovať výdavky," dodala Polóniová.  


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross