No active "ca-sidebar-197687" sidebar

AKTUALIZOVANÉ - PÍŠETE NÁM: Pri Sídlisku Západ videli medvedicu. Časom zistili, že išlo o diviaka

17. júna 2019 |  | 

AKTUALIZOVANÉ 18. júna: Podľa najnovších informácií na fotografii nebol odfotený medveď. Pre Rimava.sk to potvrdil autor fotografie Štefan. Ako podotkol, išlo o diviačiu rodinku. Na mieste včera boli aj poľovníci a kríky prehľadávali aj policajti so psovodom, ktorým bol medveď pri sídlisku nahlásený. Podľa banskobystrickej policajnej hovorkyne Márie Faltániovej sa im medveď a ani jeho stopy nepotvrdili, takže skôr mohlo ísť o diviaka ako o medveďa.

Na okraji Sídliska Západ v Rimavskej Sobote videli v pondelok, 17. júla, júna nadránom štvornohých chlpáčov, medvedicu a údajne aj s mláďatami. S takýmto alebo podobným zážitkom našich čitateľov sa v redakcii stretávame v uplynulých dňoch čoraz častejšie. „Údajne sa ukrývala v kríkoch pri novom parkovisku,” spomenula čitateľka Zuzana ešte začiatkom júna. Kontaktovali sme vtedy preto šéfa Obvodnej poľovníckej komory Rimavská Sobota Vojtecha Kovalčíka. Ako uviedol, vtedy mu medvedica s mláďatami nahlásená od kolegov poľovníkov nebola, no nevylúčil, že by sa aj v tesnom okolí mesta mohol pohybovať medveď. Podľa jeho slov to budú naďalej preverovať, paniku by z toho zatiaľ nerobil no ostražitosť v nočných a skorých ranných hodinách je stále na mieste.

Pozor by si mali dávať aj psíčkari. Ak niekto medvedicu zbadá, podľa odporúčaní polície ich treba kontaktovať hneď na čísle 158. Na mieste dnes boli poľovníci a neskôr aj policajti so psovodom aby medveďa vyplašili.

S najväčšou pravdepodobnosťou však začiatkom mesiaca mohlo ísť o diviačicu s malými, vysvitlo po pár dňoch na základe rozrytej zeme na okolí. „Kto vie či ozaj tam nebol len diviak a ľudia urobia z toho chaos," dodala vtedy Zuzana.

Niektoré najnovšie postrehy, zatiaľ však nepodložené, opäť smerujú k tomu, že medvedicu videli aj počas uplynulého víkendu pri Mestskej záhrade. „Ku mne sa dostali informácie, že to bola medvedica s malými, ktoré prešli od žltej pumpy pri Tescu až do májovky a tam sa ju snažili uspať, ale dali slabý narkotizačný náboj a ušla cez západ preč," podelil sa v správe Jaroslav. Ako sa bude tento príbeh vyvíjať, budeme sledovať.

AKTUALIZOVANÉ: Medvedica na Sídlisku Západ potvrdená nebola, podľa ochranárov ide o diviaka

Podľa poľovníkov medvede v minulosti monitorovali aj v okolí Horných Zahorian a aj v lesoch v okolí Mojína. Medvede sa snažia hľadať potravu čo najjednoduchšie a kde ju podľa poľovníkov získajú, tak tam chodia. Jednou z možností sú aj otvorené zberné nádoby na odpad, ktoré keď ľudia nezatvárajú, stanú sa lákadlom. Mnohé z obsahu smetí roznosí aj menšia zver, mačky, líšky či havrany.

Podľa všeobecných odporúčaní ochranárov najlepšie je vyhnúť sa medveďovi a to tak, že treba v lese o sebe dať vedieť, hlukom, rozprávaním sa či píšťalkou. Medveď má dobrý sluch a ak ľudí zaregistruje včas s veľkou pravdepodobnosťou sa kontaktu vyhne.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: čitateľ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross