No active "ca-sidebar-197687" sidebar

DOKUMENT: Pocity mladej aktivistky Nežnej revolúcie po rokoch najlepšie zachytil šikovný študent a kameraman z jej rodného mesta

31. decembra 2019 | |  | 

Za dokumentárny portrét s názvom Nežná 30: Očami Henriety Hrinkovej získal rimavskosobotský kameraman Matej Kováč ocenenie štátnej tajomníčky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Prevzal si ho v polovici novembra z rúk Oľgy Nachtmannovej v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave.

Vyhlasovateľom súťaže bol Klub 89, ktorý pri príležitosti výročia oslovil mladých, aby deti svojím pohľadom ukázali čo im prináša november. Tvorbu mladých umelcov z celého Slovenska tak posudzovala odborná porota zložená z jej členov, osobností či spisovateľa Ľubomíra Feldeka. Z okresu boli na popredných miestach ešte ocenené študentky tisovského gymnázia, ktoré získali pobyt v Bruseli. Ako ale vznikal dokument Nežná 30 o Henriete Hrinkovej, čo mladého kameramana motivovalo zapojiť sa do súťaže priblížil pre Rimava.sk. Matej Kováč, známy aj ako tvorca filmov z cyklu Sobota dnes, včera a zajtra, ktoré mohla verejnosť vidieť v R. Sobote už v troch častiach počas viac ako 25 premietaní, ako aj počas osláv Nežnej revolúcie pred bývalou Tabačkou.



Henrieta účinkuje aj v tomto dokumente, avšak dokument Sobota dnes, včera a zajtra 3 sa zameriava na okolnosti novembrových udalostí iba v Rimavskej Sobote.

Henrieta Hrinková bola jednou z ústredných študentských osobností počas takzvanej Nežnej revolúcie v roku 1989.

"Tento rok si pripomíname 30-te výročie Nežnej revolúcie, čiže bolo pre mňa prirodzené pretaviť túto tému aj do filmovej podoby. V dokumentárnom portréte s názvom Nežná 30: Očami Henriety Hrinkovej, som sa snažil zachytiť atmosféru 16. novembra prostredníctvom očami Henriety Hrinkovej. Práve ona sa do našich dejín zapísala ako osobnosť, ktorá sa stala prvou tribúnkou študentských protestov v Bratislave," priblížil Kováč. Henrieta pochádza z Rimavskej Soboty, v tom čase bola študentkou štvrtého ročníka žurnalistiky. Na proteste 16. novembra 1989 ako prvá verejne prezentovala požiadavky na zmeny, ktorých sa vtedy mladí ľudia dožadovali. Mladému autorovi Matejovi pogratulovala Henrieta Hrinková aj priamo v primaciálnom paláci.

Počas galavečera v polovici novembra vystúpilo pred publikom množstvo rečníkov, no nechýbal ani sprievodný program. "Samozrejme, na jednej strane to boli úžasné a napínavé chvíle. No keď odznelo moje meno, tak mi prešiel doslova mráz po chrbte. Zrkadlová sála Primaciálneho paláca bola naplnená tými najvýznamnejšími osobnosťami Nežnej revolúcie. Nachádzali sa tam rôzne významné osobnosti z politiky a verejného života. Preto bolo zrazu postaviť sa a vysloviť pár slov pred takým významným publikom pre mňa neopísateľné. Nakoniec som vo svojom prejave spomenul, prečo a hlavne aké je dôležité, zameriavať sa v tvorbe na takéto témy. Čiastkové výskumy na našich školách naznačujú, že znalosti žiakov a študentov ZŠ a SŠ o našej nedávnej histórii sú slabé a záujem o našu históriu je nízky. Toto znižuje schopnosti žiakov a študentov orientovať sa v súčasnej situácii a vytvára sa tak priestor na ich manipuláciu skreslenými informáciami prostredníctvom internetu a sociálnych sietí. Nehovoriac o tom, že žijem v regióne, kde je vlna extrémizmu a šíriacej sa intolerancie často podsúvaná jazykom konšpiračných teórii," tvrdí študent VŠMU.

Pozrite si dokument Mateja Kováča, po prvýkrát zverejnený na internete prostredníctvom Rimava.sk

Mladý tvorca na túto tému musel dozrieť. Od samotných začiatkov pracuje na témach založených na princípoch a hodnotách demokracie

"Každý rok sa snažím medzi svoje portfólio zaradiť aj tvorbu reflektujúcu témy, ktoré v spoločnosti aktuálne rezonujú a vnímam potrebu o nich hovoriť. Prostredníctvom konkrétnych osudov ľudí, som sa od svojich začiatkov snažil zachytiť výnimočné príbehy obyčajných ľudí, vsadené najčastejšie do nášho regiónu Gemer-Malohont. Myslím, že to tematické zameranie vyplynulo z mojej tvorby prirodzene vekom. Aj keď je samozrejme pravda, že samotné prihliadanie na svet okom tvorcu vo mne dozrieva vekom, alebo sa niekedy aj občas mení, je to rôzne. Podstatný je fakt, že už od samotných začiatkov to boli témy, ktoré boli založené vždy na princípoch a hodnotách demokracie. Snažil som sa vo svojom okolí vyhľadávať príbehy a motívy osobností, ktoré sa svojim osudom výrazne pričinili o budovanie týchto hodnôt, no napriek tomu nie sú v našom spoločenskom živote až tak povšimnutí.

Každé jedno z tých ocenení predstavuje len akúsi čerešničku na torte

Zaujímavé je určite sledovať genézu tých ocenení, pretože každým rokom naberajú väčšiu formálnosť a vážnosť. "Ja sám som ich v začiatkoch nebral až tak vážne, no samozrejme, ako mladého tvorcu ma výrazným spôsobom motivovali a posúvali vpred. Sú ich už síce desiatky, no dôležitejšie je spomenúť že každé jedno z tých ocenení predstavuje len akúsi čerešničku na torte, ktorá síce nesie moje meno, no vidieť za nimi podporu desiatok ľudí, ktorí stoja sa mnou, prikladajú ruku k dielu, a bez ktorých by mi tie ocenenia nikdy neboli udelené. Preto si vždy nesmierne vážim tých, ktorí stoja pri mne, no keby som ich mal všetkých menovať, tak by to bol poriadne dlhý článok. Jednoznačne by som ale rád spomenul moju rodinu," podotkol.

Klub 89 je novozaložená organizácia združujúca významné osobnosti Novembra 1989. Jej členmi sú aj ľudia, ktorým sú blízke myšlienky Novembra 89 a ktorých cieľom je, na základe objektívnych udalostí a historických faktov prezentovať hodnoty a ideály Nežnej revolúcie. Aktivity sú orientované predovšetkým na mladú generáciu, ktorej chcú členovia klubu na základe autentických výpovedí účastníkov udalostí sprostredkovávať svedectvá o novodobej histórii nielen v Českej a Slovenskej republike, ale aj v ostatných krajinách strednej a východnej Európy. Vzhľadom k rozsahu danej problematiky má Klub 89 ambíciu stať sa v budúcnosti medzinárodným združením s členskou základňou a aktivitami presahujúcimi hranice Slovenska.

O novembrových udalostiach spred 30-tich rokov vzniklo tento rok viacero filmov. Ďalší z nich, z dielne tunajšieho najstaršieho televízneho štábu, predstavuje Rimavskú Sobotu ako Nežné mestečko. Podľa ich tvorcov nejde však len o pripomenutie samotnej revolúcie, ale práve o tých 30 rokov, ktoré odvtedy ubehli.

Zdroj: Rimava.sk, Klub 89, Matej Kováč


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross