No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Pri prestavbe župnej nemocnice vznikla aj nemocničná kaplnka

2. júla 2022 | | |  | 
Fotografia kaplnky pochádza zo súkromného archívu autora.

V roku 1912 prebiehala prestavba župnej nemocnice (dnešné interné oddelenie). Rozširovala sa o krídla, ktoré sa pristavali na oboch stranách budovy.

Na pravej strane sa touto prestavbou získalo po jednej izbe pre chorých na prízemí, ako aj poschodí, a tiež pivničné priestory. Na ľavej strane šlo tiež o presne také isté priestory s tým rozdielom, že izba na prízemí bola daná k dispozícii ošetrovateľkám z Rádu milosrdných sestier svätého Vincenta.

Článok pokračuje pod reklamou


Taktiež došlo k prestavbe na prízemí nachádzajúceho sa bytu správcu nemocnice. V jednej z týchto miestností vznikla nemocničná kaplnka. Výzdobu mal na starosti Jozef Koreny, ktorý tu preukázal svoje maliarske nadanie. Realizovalo sa tiež pripojenie celého objektu na vodovod, ktoré vykonával miestny majster Koloman Zsuffa.

Po ukončení prác nemocnica disponovala 143 lôžkami a bola plne elektrifikovaná. Do užívania boli dané nové priestory dňa 1. 1. 1913. Slávnostné vysvätenie nemocničnej kaplnky sa udialo dňa 2. 5. 1913. Kaplnka sa nachádzala na prízemí po ľavej strane od vchodu do budovy, kde bol aj vchod do sakristie.

Do kaplnky sa dalo dostať z chodby. Vnútorné priestory boli dostatočne veľké, svetlé s tromi oknami. Na strope boli umiestnené elektrické lustre. Oltár mal dva stĺpy a bola to práca tirolského majstra Jozefa Rifessera. Hlavnými postavami na oltári boli umeleckým spôsobom stvárnení sv. Jozef a sv. Vincent.

Kaplnka tiež disponovala novými lavicami, ako aj kompletnou výbavou, ktorá bola nevyhnutná pri vykonávaní rôznych obradov (hodnotné kalichy, čaše, tácky, odevy...). Strop kaplnky bol zdobený peknými maľbami.

Článok pokračuje pod reklamou


Celý obrad slávnostného vysvätenia kaplnky sa odohral ráno o siedmej hodine za značnej účasti, ktorí mali vzťah k župnej nemocnici. Omšu celebroval prepošt Endre Széman, odetý v prekrásnom kňazskom rúchu. Vysvätil každú jednu súčasť oltára, ktorý bol bohato zdobený kvetinami.

Nasledovalo tiché modlenie, počas ktorého 13 rádových sestier, pod vedením Gizelly Édererovej, spievalo náboženské piesne. Svojim spevom urobili hlboký dojem na zúčastnených, ktorí boli usadení v desiatich laviciach. O ôsmej hodine bol celý slávnostný obrad ukončený.

Gömör – Kishont zo dňa 19. 1. 1913
Gömör – Kishont zo dňa 4. 5. 1913

Autor: Vladimír Gondáš


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross