No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rakúsky cisársky dôstojník ho požiadal o službu. Jeho cesta skončila popravou

Fotografia je ilustračná. Znázorňuje Rimavskú Sobotu z roku 1860. Na fotke sa podpísal zub času, aj tak má vysokú výpovednú hodnotu, pochádza z archívu p. Júliusa Slovenčáka, ktorý ju autorovi textu poskytol.

V rokoch 1848 až 1849 prebiehala Uhorská revolúcia a dianie v nej sa bezprostredne dotýkalo aj nášho regiónu. V tých búrlivých rokoch býval v Rimavskej Sobote mladý majster kožiarskeho remesla Andrej Szabó. Mal peknú manželku Terezu a radosť im spoločne robili tri, ešte len školopovinné deti, dve dievčatká a ten prostredný bol chlapček.

Andrej Szabó bol urasteným chlapom a nebál sa ničoho. Spoliehal sa aj na svoj bystrý um, ktorý vedel náležite využívať. V mesiaci apríl roku 1849 ho v Rimavskej Sobote oslovil rakúsky cisársky dôstojník. Požiadal ho, či by neodniesol jeden list do Turnianskej župy a zároveň tam nakúpil rôzne drobnosti. Odmenu ten dôstojník ponúkal slušnú a tak Andrej Szabó neváhal ani chvíľku a vyrazil na cestu.

Článok pokračuje pod reklamou


Že ten list je vlastne výbušnou zmesou, to vôbec netušil. V nevinnom texte boli zakomponované citlivé vojenské údaje o uhorských vojskách. Doba to bola neistá a dokonca už aj v Rimavskej Sobote sa povrávalo, že na potlačenie revolúcie prichádzajú na pomoc ruské cárske vojská.

Andrej Szabó noviny nečítal a o politiku sa vôbec nestaral, nejakých povedačiek sa veru vôbec neobával. Stalo sa však s čím ani on sám nepočítal. Ešte pred Turnianskym Podhradím narazil na patrolu maďarských vojakov. Nebál sa ich, napokon on sám bol tej istej národnosti.

Vojaci ho prešacovali a našli u neho list. Predviedli ho na štáb a tam sa zistilo, čo v skutočnosti ten list v sebe skrýva. Andreja Szabóa okamžite previezli do mesta Szabolcs (Maďarsko). Dňa 4. 5. 1849 vyniesol nad ním rozsudok samotný veliteľ vzbúrencov generál Artúr Görgey. Ortieľ znel, trest smrti zastrelením.

Andrej Szabó si so stoickým pokojom vypočul zmienený rozsudok a v jeho tvári sa nepohol ani jeden sval. Nenamietal nič ani voči výroku tribunálu. Ešte toho istého dňa k nemu vstúpil do cely Ján Nagy, kaplán z mesta Nagykalló (Maďarsko), aby sa u neho pred popravou mohol vyspovedať. Andrej Szabó kaplána požiadal, aby napísal jeho manželke do Rimavskej Soboty čo sa s ním stalo a k listu nech priloží aj poslednú vôľu, ktorú mu nadiktoval.

Článok pokračuje pod reklamou


Hneď po vykonaní popravy si Ján Nagy sadol k stolu a namočil brko do kalamára a napísal list Tereze Szabó rod. Kálmán. V liste boli tieto slová: „Vážená občianka! Čaká ma smutná, ale nevyhnutná povinnosť oznámiť Vašej milosti údaje o Vašom manželovi, ako aj ozrejmiť Vám jeho poslednú vôľu. Dnes 4. 5. 1849 vyniesol trestný tribunál rozsudok smrti nad Andrejom Szabóm pre trestný čin vlastizrady. Poprava sa vykonala o 12:00 hod. Mne pripadla smutná úloha stáť pri ňom, keď jeho telo prevŕtali vystrelené guľky a následne sa konštatovala smrť. Ja som mu poskytol poslednú duchovnú útechu. Váš manžel až do úplného konca bol čistým a úprimným človekom a tak aj zomrel."

Posledná vôľa je nasledovná: „Žiada Vás, aby ste jeho náradie predala, nech sa postupne neroztratí. Za utŕžené peniaze z predaja máte nakúpiť kuchynský riad. Ten prineste sem, do mesta Nagykalló, kde sa dá veľmi výhodne riad predať. Za peniaze okamžite treba na mieste nakúpiť tabak, sú tu dobré ceny a na našom vidieku v Rimavskej Sobote sa bude dať tabak dobre speňažiť. Takto sa ľahko získajú peniaze potrebné na chod domácnosti. Ďalej Vás manžel žiada, aby ste dbala na dobrú výchovu detí a hlavne syna dala do škôl. Zanecháva Vám tiež u mňa svoj kožuch, pred popravou si ho vyzliekol. Želá Vám všetko dobré do ďalšieho života a svoj smútok či žiaľ, si máte utíšiť modlitbami. V úplnom závere Vás bozkáva a tiež aj milované deti. Žiada pre svoju rodinu všetku milosť od svätého patróna ovdovených žien a detí.“

V meste Nagykalló napísal dňa 4. 5. 1849 Ján Nagy, reformovaný pomocný kňaz.

Zdroj: Gömör – Kishont zo dňa 18. 6. 1881

Autor: Vladimír Gondáš


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross