No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rim. Sobota: Bude raz takto vyzerať budova pošty? Soboťanka Karboníková s návrhom vyhrala medzinárodnú súťaž

4. júna 2021 | | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA – Dvojica v zložení Soboťanky Rebeky Karboníkovej a Patrika Nociara, ktorý pochádza z okolia Fiľakova, bola úspešná v medzinárodnej súťaži študentov architektúry a dizajnu z celej Európy, Ázie, Afriky, Severnej Ameriky i Južnej Ameriky a Stredného východu s názvom Lunawood Urban Challenge 2021. V kategórii architektúra zvíťazili s návrhom, ktorý pretvoril budovu pošty v Rimavskej Sobote.

Mrzí ju, keď vidí nenaplnený potenciál budov

Dvojica študentov programu Pozemné stavby a architektúra na Stavebnej fakulte STU uspela v konkurencii ďalších 203 súťažných návrhov. Ako ďalej povedala Rebeka, študentka 2. ročníka, stavbarina ju baví odmalička a vždy vedela, že sa jej chce venovať. „Keď okolo seba vidím budovy, ktorých potenciál nie je úplne využitý, tak ma to mrzí. Chcela by som, aby boli krajšie, využil sa ich potenciál. Chceli sme ukázať, ako by mohla vyzerať budova pošty,“ povedala Rebeka Karboníková s tým, že na vizualizáciách pracovali zhruba tri týždne.

Článok pokračuje pod reklamou



Ako ďalej prezradila, približne jeden rok praxovala u architekta Erika Klauberta. „Robili sme na návrhu námestia pri pošte. Mala tam byť aj fontána, lavičky. Dodatočne, keď sme s Patrikom pracovali na návrhu do súťaže, tak mi napadlo, že aj pošta by mohla vyzerať zaujímavejšie,“ vysvetlila študentka. V ich návrhu na námestie umiestnili lavičky, fontánu, kvetinové záhony či osvetlenie.

Kedysi boli súčasťou námestia aj menšie stánky, tie dvojica v návrhu sústredila na jedno miesto. „Aby to bolo jednotné a pekné. Takéto ,búdky´ nie sú reprezentatívne,“ povedala ďalej Rebeka Karboníková, podľa ktorej by tak vznikol aj priestor pre menšiu kaviareň. Nevyužitá plocha je podľa nej i blízko pri námestí, hneď vedľa priľahlého paneláka. „Tam by mohol byť park,“ dodala.

Fasádu lemuje "vlna informácií"

Organizátor medzinárodnej súťaže Lunawood Urban Challenge 2021 uprednostňuje drevo ako moderný stavebný materiál, a preto dominuje aj v návrhu víťaznej dvojice. „Firma Lunawood sa zaoberá termodrevom. Z dreva robia fasády, je upravené tak, aby vydržalo v exteriéri,“ objasnila ďalej Rebeka, podľa ktorej v ich návrhu využili drevené lamely – stĺpiky v rôznych veľkostiach. „Témou projektu bol flow, čiže prúdenie,“ doplnila víťazka súťaže s tým, že filozofia, ktorá je za projektom, súvisí s prúdením informácií medzi ľuďmi. „Aj fasáda je rozvlnená, znázorňuje prúdenie informácií a komunikáciu. Ďalej sme ju nasvietili, aby vyzerala zaujímavo aj večer.“

Dvojica študentov tvorí pár aj v súkromí. Ako ďalej prezradila Rebeka, obaja študujú rovnaký odbor. O sebe hovorí skôr ako o umelecky ladenom človeku, Patrik, ktorý je v treťom ročníku, dotvára k jej nápadom technickú časť. „Víťazstvo v tejto súťaži je pre nás motiváciou posunúť sa ďalej. Obaja popri škole pracujeme na rôznych vizualizáciách a návrhoch,“ dodala Rebeka Karboníková.

Dvojica v tomto zložení bola tento rok úspešná aj v ďalšej súťaži, kde navrhovali budúcu podobu verejných priestorov novej obytnej štvrti Svätý Martin v meste Spišské Podhradie. Získali taktiež prvé miesto.

Autori vizualizácie: Rebeka Karboníková a Patrik Nociar


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross