No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: V Rim. Sobote si pripomenuli Medzinárodný deň rómskeho holokaustu

RIMAVSKÁ SOBOTA – Medzinárodný deň rómskeho holokaustu, ktorý pripadá na 2. august, si pripomenuli aj v Rimavskej Sobote pri židovskom pamätníku na Cukrovarskej ulici.

Pietneho aktu sa zúčastnili aj pozvaní hostia, ako napríklad prednosta Okresného úradu v Rim. Sobote Peter Pavlík, predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku Richard Duda, starosta obce Martinová Eugen Radič a Anna Tömösváryová – predsedníčka Židovskej náboženskej obce v Rimavskej Sobote. 

Článok pokračuje pod reklamou


"Odjakživa sa ľudia báli neznámeho, báli sa každého, kto vyzeral inak, alebo kto sa inak správal. Práve inak vyzerajúci ľudia sa stávali jednoduchým terčom nenávisti väčšinového obyvateľstva. Rómovia spolu so Židmi sa stali obeťami nenávisti a zaslepenosti. Dnes si túto hroznú tragédiu pripomíname dňom, ktorý sa volá Porajmos. Myslíme na všetkých našich zosnulých, ktorí zomreli len preto, že sa narodili iní," povedal Duda. 

Ako ďalej pokračoval Pavlík, tento spomienkový deň bol vyhlásený len v roku 2015 Európskym parlamentom. "Hoci nacisti počas druhej svetovej vojny zlikvidovali zhruba tretinu rómskeho obyvateľstva v Európe a pomníky pripomínajúce túto hroznú udalosť sú roztrúsené po celom Slovensku, o rómskom holokauste je stále málo informácií," doplnil. 

Príhovor predniesla aj Anna Tömösváryová. "Porajmos sa začal 7. marca 1943, keď na ulicu v Brne zhromaždili 999 rómskych detí, žien a mužov. Potom ich naložili do vagónov a po niekoľkých dňoch bez jedla a pitia ich vyložili pred bránami Osvienčimu. Odtiaľ ich poslali do cigánskeho tábora. Ten bol projektovaný pre 300 ľudí, no tlačilo ich sa tam až 1 200. Nemali väzenské uniformy, ale na šatách mali veľký čierny trojuholník, ktorý označoval asociálov," povedala Tömösváryová. 

Posledný predniesol príhovor Eugen Radič. "Dnes si pripomíname následky a činy, ktoré sa spáchali počas druhej svetovej vojny a nielen na rómskom obyvateľstve, ale celkovo, čo spôsobil nacistický režim. Dá sa povedať, že tento trend pokračuje aj dnes. Čierne obleky si vymenili za saká a dnes sedia v parlamente a vo vedúcich pozíciách," uzavrel Radič. 

Foto: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross