No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Príbeh firmy RISO: Sme hrdí na to, že sme udržali tradíciu konzervárenskej výroby dodnes, hovorí Nadežda Demeterová, kandidátka na Slovenku roka

RIMAVSKÁ SOBOTA – História rimavskosobotskej konzervárne sa v meste píše už vyše 120 rokov. Prvé údaje o podniku siahajú do roku 1902, keď bola postavená továreň na výrobu vianočných cukroviniek a sladkostí. Zažila si mnoho veľkých zmien, prešla z rúk do rúk niekoľkých majiteľov a o viac než sto rokov jej hrozil aj zánik. Vtedy jej budúcnosť ovplyvnila rodina Demeterovcov a dnes ju poznáme pod menom RISO-R.

Zachovali recept na sladší a krajší deň

Rodinná firma, v ktorej si chuť a kvalitu cenia nadovšetko, žne ovocie svojej práce aj vďaka sladučkým džemom RISO. Sú receptom na krajší a sladší deň mnohých domácností nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Ovocie, ktoré chutí veľkoRISO, sa na naše stoly dostáva aj vďaka zanietenej práci manželov Demeterovcov s ich dvoma synmi.

Článok pokračuje pod reklamou


„V roku 1990 sme sa presťahovali z Banskej Bystrice do Rimavskej Soboty s ešte pomerne malými deťmi. Turbulentné roky rozvírili aj naše pracovné možnosti a v porevolučnom období sme sa pustili do podnikania aj s ďalšími rodinami v bývalej konzervárni. Ako to už býva, často problémy združujú ľudí viac, ako keď je pohoda,“ zaspomínala si na ich začiatky v konzervárenskom odvetví Nadežda Demeterová, konateľka spoločnosti Riso-R, ktorá je ako prvá Soboťanka aktuálne nominovaná aj na ocenenie Slovenka roka v kategórii Biznis a manažment.


Prečítajte si tiež: Bude Slovenkou roka Soboťanka? Šancu získať prestížny titul má táto dáma


Keď sa rodiny, ktoré prevzali vedenie firmy, pozbierali z veľkých a ťažkých začiatkov, ukázali sa rozdielnosti pováh. „Už sme sa len dohodli, že sa rozlúčime. V roku 2005 sme predali obchodné podiely v bývalej firme a založili sme si s manželom našu rodinnú firmu, kde pracujeme s našimi synmi doposiaľ. Sme hrdí na to, že sme dokázali tradíciu konzervárenskej výroby, ktorá v Rimavskej Sobote mala už 120 rokov, udržať dodnes,“ hovorí ďalej pani Nadežda. Firma sa pod názvom RISO-R, s.r.o. vrátila na pulty predajní.

Aj keď pani Nadežda často hovorí, že jej život ovplyvnila náhoda, to, že je nominovaná v ankete Slovenka roka, nie je nečakané. Záchrana firmy, pracovných miest a tradície výroby kvalitných produktov rodinu Demeterovcov stála mnoho úsilia, ktoré neostalo nepovšimnuté.

Na začiatku boli obavy a množstvo práce

Rozhodnutie pokračovať vo výrobe bolo podľa Nadeždy Demeterovej pomerne jednoduché – hovorí, že nemali na výber. „Keď sme predali obchodné podiely, ostali by sme doma a boli sme vo veku, keď sme si to nevedeli ani predstaviť. V Rimavskej Sobote boli hrozivé čísla v nezamestnanosti a nájsť primeranú prácu bolo takmer nemožné,“ vysvetľuje ich rozhodnutie.

Keď prišiel jej manžel s tým, že noví majitelia ponúkli možnosť prenajať časť areálu bývalej konzervárne, bolo rozhodnuté. A či mali obavy? Obrovské. „Ten pocit pri podnikaní máte kdesi vzadu v hlave stále, ste odkázaní na seba, na správnych ľudí na správnych miestach. Mali sme šťastie na zamestnancov, podarilo sa nám nájsť skvelých ľudí, z ktorých mnohí sú s nami doposiaľ. Berieme ich ako svoju rodinu. A sú naša rodina.“

A ako si rodina Demeterovcov vyberala produkty, ktoré bude vyrábať? „Bolo tam niekoľko faktorov. Prenajali sme si časť priestorov, kde bola pôvodne výroba džemov, boli tam aj stojné zariadenia na ich výrobu. Zároveň sme vedeli kúpiť od nových majiteľov polotovary, ktoré sme mali pripravené ešte v starej firme,“ vysvetlila pani Nadežda.

„A určite sme chceli vstúpiť do fungujúceho Konzervárenského zväzu, kde členovia vyrábali rôzne komodity a džemy tam boli zastúpené minimálne. To boli dôležité faktory pri našom rozhodovaní,“ zhrnula pani Nadežda ich strategické kroky, vďaka ktorým v Rimavskej Sobote stále funguje prosperujúci podnik.

Spätne toto obdobie plné dôležitých rozhodnutí hodnotí ako náročné – plné zodpovednej práce. „Pri podnikaní máte 24 hodinovú pracovnú dobu. V hlave máte neustále svoju prácu, rozmýšľate o nej, keď sa v noci zobudíte, rozmýšľate cez víkend, rozmýšľate na dovolenke. Vždy. Je to zodpovednosti za svoju rodinu a rodiny všetkých, ktorí sa na konečnom výsledku podieľajú, a bez ktorých by sa podnikať nedalo.“

Tradícia v novom šate

Lekvárový a džemový raj má v podaní firmy RISO-R mnoho podôb. Získa si srdcia všetkých milovníkov, ktorí ocenia tradičné i netradičné poklady prírody ukryté v sklenenom pohári.

Každopádne, nech už ochutnáte ktorýkoľvek ich džem, pripomenie vám vaše detstvo. Toto považuje pani Nadežda za kľúčový faktor, ktorý rozhodol, či ich podnikanie prežije. „Voňavé raňajky u starej mamy, keď nám natrela na chlieb jej sladký džem, pohladila hlávku a bolo nám teplo na duši. Žijeme rýchly život, nemáme čas stáť pri sporáku a vyrábať džem na celý rok. Všetci máme však potrebu zhon dňa zjemniť niečím príjemným sladkým.“

Rodina nešla bokom

Ako hovorí pani Nadežda, všetkému, čomu venujeme pozornosť, svoj čas a láskavú starostlivosť, žije a rastie. To platí aj pre ich firmu a rodinu. „Myslím, že v tomto je podstata našej schopnosti spolupracovať s mojím manželom a s dospelými deťmi. Som šťastná, že sme sa na to s manželom dali a že máme rodinnú firmu, v ktorej pracujú aj naši dvaja synovia.

Tí si podľa jej slov prešli chodom každého oddelenia – sypali broskyne, preberali jablká, ukladali v sklade poháre – poznajú presne pracovnú náplň každej pozície. „Dnes sú to skvelí, pracovití a samostatní ľudia, na ktorých názor sa vždy rada opýtam a rada aj naň dám. Všetky pracovné aj súkromné situácie riešime spolu, problémy ,nehrotíme',“ prezradila ďalej pani Nadežda.

A čomu vďačí za to, že spolu vedia fungovať nielen ako rodina, ale aj ako partneri vo firme? „Rozprávame sa a počúvame jeden druhého. Hľadáme riešenia. Denne spolu obedujeme, ten čas je náš súkromný. Je to taký náš rituál. Pri obede neriešime pracovné veci, len sme ako rodina spolu a nezáväzne debatujeme. Po obede posedíme, obaja synovia sú veľmi vtipní, často sa smejeme a vymýšľame. Snívame. To je náš relax a inšpirácia, ktorú potom spoločne pretvárame na realitu,“ povedala.

Podporte našu veľkoRisú Soboťanku

Celoživotná práca pani Nadeždy môže byť teraz odmenená aj prestížnym titulom. Chcete, aby bola Slovenskou roka Soboťanka? Pošlite svoj hlas Nadežde Demeterovej. Hlasovať môžete formou SMS v tvare SR 2 na číslo 7504 (cena jednej SMS je 1,00 eur s DPH), online na tomto odkaze, alebo aj kupónmi z týždenníka Slovenka. „Ďakujem za ten okamih každému človeku, ktorý mi pošle svoj hlas, venuje svoj čas tomu, aby ma potešil a posunul v ankete Slovenka roka,“ adresuje slová vďaky pani Nadežda.

PR článok
Pri PR a sponzorovaných článkoch redakcia štandardne uzatvára komentáre.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross