No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rodáčka z Rimavskej Soboty Petra Kovacs je dnes úspešná módna návrhárka: Zahviezdila v Londýne či Budapešti

Petra zažiarila aj na Fashion weeku v Budapešti. Zdroj: Facebook Petra Kovács

RIMAVSKÁ SOBOTA – Odmalička milovala umenie, no o kariére módnej návrhárky nesnívala. Dnes modely Petry Kovacs predvádzajú na svetových mólach!

Práca módnej návrhárky je pre vás asi splneným snom.

Nie, vôbec. Vždy ma ale lákalo umenie, odkedy si pamätám, vždy som kreslila a bola v škôlke tá, čo najviac kreslila. V prvom ročníku na základnej škole ma spolužiačka presvedčila, aby som s ňou začala chodiť do Základnej umeleckej školy na výtvarnú. V tom čase sme mali triedu priamo v budove našej školy na Hviezdoslavovej ulici v Rimavskej Sobote a pod vedením PaedDr. Ivany Markotánovej som nakoniec absolvovala celý prvý stupeň ZUŠ.

Na strednú školu ste sa vydali umeleckým smerom?

Pokračovala som na Strednú umeleckú školu v Trenčíne, kde som si zvolila odbor odevný dizajn, keďže mi bolo veľmi prirodzené spojenie kreslenia a šitia. Šiť ma naučila babka počas prázdnin, ktoré sme u nej trávili so sestrou ako malé. Je to také klišé, šili sme oblečenie na bábiky. Až v Trenčíne som však objavila tú vášeň pre módu, keď som vytvorila od návrhov svoje prvé dizajny. Po absolvovaní odevného dizajnu v Trenčíne som pokračovala v ateliéri odevného dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave pod vedením prof. Júlie Sabovej akad. mal., kde som ukončila magisterské štúdium v roku 2018. 

Už počas vysokej školy ste tvorili pod svojou značkou?

Článok pokračuje pod reklamou


Áno, založila som si vlastnú značku PETRA KOVACS, pod ktorou tvorím dodnes.

Čo je typické pre vašu tvorbu?

Prostredníctvom svojich kolekcií, poukazujem na dôležité témy – ekologické či globálne, je to jedna z najdôležitejších súčastí pre moju tvorbu. Každá kolekcia so sebou nesie nový príbeh. Cez dominantné farebné výrazy a autorské techniky, častokrát s romanticko-drzým výrazom vytváram kolekcie pre súčasnú ženskosť.

A čo nosí najradšej v súkromí oblečené módna návrhárka?

Môj štýl obliekania je totožný s módou, ktorú tvorím, nosím veľa svojich dizajnov.

Čo považujete za váš najväčší úspech?

V roku 2021 som spolu režisérkou Monikou Mahutovou natočila svoj prvý fashion film s názvom Lobster Party, ktorý bol vytvorený na London Fashion Week, kde bol film odpremiérovaný vo februári 2021. Film Lobster Party bol minulý rok ocenení na filmovom festivale – Canada’s Yes! Let’s make a Movie, za najlepší film v kategórii Experimentálny film a tiež bol premietaný na filmovom festivale Feminist Film Festival v Reykjaviku. 

O čom je?

Článok pokračuje pod reklamou


Príbeh krátkeho módneho filmu PETRA KOVACS Lobster Party pracuje s nedokonalosťami skrytými pod povrchom nášho zdanlivo dokonalého sveta, ktoré majú ľudia tendenciu prehliadať. Hovorí o sociálnych a globálnych problémoch. Ukazuje, že aj v 21. storočí sú na ženy kladené stále vyššie spoločenské požiadavky a že stále žijeme v patriarchálnom svete. S ironickou nadsádzkou ilustruje, aké môže byť vymanenie sa zo systému absurdných spoločenských požiadaviek oslobodzujúce. Dej módneho filmu bol inšpirovaný inštruktážnymi vintage videami a československými článkami o tom, ako by správna dáma mala a nemala pôsobiť v spoločnosti. Tieto články ženy učili s niekedy až nezmyselnými a absurdnými radami, ako vyzerať, ako jesť, ako byť dobrou manželkou pre manžela, v podstate ako žiť život. Prostredníctvom vtipných scén v tomto filme demonštrujem dôležitosť posilnenia postavenia žien a dievčat aj v našom súčasnom svete. Je veľmi poburujúce, že na svete stále existujú krajiny, v ktorých ženy nemajú žiadne práva, nádej na budúcnosť, ani vlastné rozhodnutia.

Po premiére filmu sa vám pravdepodobne "otvorili dvere" do ďalších krajín...

Po prezentácii filmu na London Fashion Week som bola pozvaná na prezentáciu filmu na Budapest Central European Fashion Week a tento rok som sa ho zúčastnila opäť, už fyzicky s novou kolekciou „Who Cares“. Je to komplexný projekt s víziou, ktorý má priniesť tému udržateľnosti. Podporuje myšlienku ochrany odevu, psychologicky pôsobí na spotrebiteľa a zámerne v ňom vzbudzuje pocit krehkosti, luxusnosti odevu, aby sa zaujímal o starostlivosť o odev.

Máte za sebou mnoho úspechov. Čo by ste ešte chceli dosiahnuť?

Vybudovať zo značky PETRA KOVACS úspešnú business značku a rozšíriť jej predaj aj na zahraničný trh. 

Na čom momentálne pracujete?

Momentálne pracujem na novej kolekcii Jar/Leto 2024 a na novej kolekcii plaviek pre svoju druhú značku, swimpatisserie, kde tvorím plavky výlučne z recyklovaných materiálov. Sú to materiály, ktoré boli vyrobené zo starých PET fliaš vylovených z oceánu, alebo starých kobercov. Tieto materiály sa ale nijako nelíšia od bežných plavkových materiálov. 

Ste rodáčka z Rimavskej Soboty, vraciate sa domov často?

V Rimavskej Sobote som bývala do ukončenia základnej školy a potom cez víkendy počas strednej školy, kedže som dochádzala na internát v Trenčíne. Vraciam sa sem tak často, ako sa len dá za rodičmi a starými rodičmi. 

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross