No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rodičia autistických detí v Rimavskej Sobote sa cítia bezradne. Hoci ich deti do školy chodia, družinu nemajú

Zdroj: Archív Veronika Bolčová

RIMAVSKÁ SOBOTA – Základná škola Pavla Dobšinského v Rimavskej Sobote poskytuje v dvoch špeciálnych triedach vzdelávanie pre deti s autizmom, no školský klub deti nemajú. Problémom je chýbajúci personál.

Nápad na vytvorenie špeciálnych tried vznikol na základe iniciatívy rodičov špeciálnych detí, ktoré možnosti na vzdelávanie v Rimavskej Sobote nemajú takmer žiadne. Mesto podporilo rekonštrukciu, úpravu priestorov, vybavenie triedy nábytkom a personálnym zabezpečením. Rodičia ale po vyučovaní nevedia kam s deťmi, pretože družinu doposiaľ nemali. "Každý deň si deti musíme vyzdvihnúť o 11:30, nemôžeme sa normálne zamestnať a zaradiť do života. Sme bezradní, naše deti si zaslúžia rovnaký prístup a podmienky ako všetky ostatné," uviedla pre portál Rimava.sk mama 7-ročného Tobiasa, Veronika Bolčová.

Článok pokračuje pod reklamou


Ten spolu s tromi spolužiakmi navštevuje triedu pre deti s autizmom bez mentálneho postihnutia. Jeho mama si vzdelávanie v škole nevie vynachváliť. "Syn robí veľké pokroky a je šťastný a to je pre mňa to najdôležitejšie. Naše deti potrebujú socializáciu a mimoškolské aktivity a my súhlasíme aj s tým, aby chodili do družiny so zdravými deťmi, no nebolo nám to umožnené, dokonca som bola aj za vedúcou na Odbore školstva v meste, no neúspešne," dodala Bolčová.

Najväčším problémom je chýbajúci personál, na ktorý škole neboli poskytnuté financie. "Priestory na družinu by sme aj mali, dokonca ich zanedlho ideme pomocou jedného projektu prerábať. Obrovským problémom pre školský klub detí v špeciálnych triedach je ale financovanie a personálne zapezpečenie. Viem o tom, že rodičia chceli začleniť deti do školského klubu detí, lenže ja mám už teraz na sto percent, dokonca aj trochu viac, naplnené tieto oddelenia. Tieto deti potrebujú osobitnú starostlivosť, respektíve aj asistentku, je totiž nemysliteľné, aby keď je 26 detí v školskom klube a pridali by sa k nim deti z autistických tried, aby to zvládala jedna vychovávateľka. Predsa len sú tam voľnejšie aktivity a činnosti, ja si to nemôžem zobrať ani na zodpovednosť, aby som to takto vyriešila," uviedla pre portál Rimava.sk riaditeľka Základnej školy P. Dobšinského Erika Demková.

"Problémom je financovanie personálu a druhým aj to, že ak nájdem personál, ktorý má požadované vzdelanie, či budú špecifické potreby detí aj zvládať. Ja tých rodičov úplne chápem a rozumiem tomu, že je to pre nich veľký problém, no má to viacej aspektov. Školský klub detí je financovaný z originálnych kompetencií, čiže zo zdrojov, ktoré má mesto, nie je to zo štátneho rozpočtu. Momentálne vôbec neviem ako to vyriešiť," dodala Demková.

Zdroj: Archív Veronika Bolčová

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross