No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ROZHOVOR: Tu sa ukázala sila a odhodlanie Soboťanov, hovoria o hlasovaní v Lidl súťaži tri kamarátky, ktoré mesto doviedli k víťazstvu

Fotografia z prípitku po úspešnom hlasovaní a získaní Lidl Čistinky a vizualizácia tejto oddychovej zóny. Zdroje: A. Folková a spoločnosť Lidl.

RIMAVSKÁ SOBOTA - Spojili sa, aby pomohli mestu, v ktorom žijú. Rozhodli sa angažovať v niekoľkých hlasovacích súťažiach, vďaka ktorým R. Sobota získala nové oddychové zóny. Venovali tomu svoj voľný čas, ktorého nemajú úplne na rozdávanie. Svoju energiu investovali do niečoho, čo prinieslo radosť aj ostatným obyvateľom.

Hovoríme o troch dámach, ktoré svojou iniciatívou niekoľkokrát dokázali spojiť Soboťanov, a aj ľudí z okolia, v prospech budovania oddychových možností v meste. Alžbeta Folková, Andrea Fekiačová a Denisa Čomajová nám o tejto svojej aktivite porozprávali viac.

Článok pokračuje pod reklamou


Hlasovaní o Lidl Čistinku predchádzalo hlasovanie v súťaži K Park, v ktorej ste sa rovnako angažovali a venovali tomu svoj voľný čas a úsilie. Aké boli vaše očakávania na začiatku hlasovania v prípade oboch súťaží?

Andrea Fekiačová: Očakávania na začiatku musia byť vždy pozitívne. Takže s tým sme sa aj púšťali do súťaže, že vyhráme.

Prečo ste sa rozhodli zapojiť do týchto súťaží?

Andrea Fekiačová: Mám veľmi rada naše mesto a myslím si, že by sa obyvatelia mali aktívne zapájať do činností súvisiacich so skrášlením svojho mesta a okolia. A práve toto bol dôvod, prečo som sa aktívne zapájala do rôznych súťaží.

Alžbeta Folková: Treba takéto príležitosti využiť v prospech nášho mesta. Za posledné roky prešlo naše mesto mnohými zmenami, čo sa týka vzhľadu aj možností oddychu a aktívneho trávenia voľného času.

Na fotografii je Alžbeta Folková. Zdroj: Archív A. Folkovej.

Mali ste pocit, že sa Soboťania dokážu zomknúť až do takej miery, že zabojujú o nové oddychové zóny s pozitívnym výsledkom?

Alžbeta Folková: Toto nebola prvá súťaž, do ktorej sme sa zapojili. Začalo to všetko ešte úplne prvým Žihadielkom, ktoré sme vyhrali. Postupne však s ďalšími súťažami sa naša "komunita" rozrástla a zosilnela. V tejto súťaži bolo vidieť našu silu, ktorú ako masa máme.

Posledné dni hlasovania o Lidl Čistnku boli naozaj náročné. Soboťania sa snažili dobehnúť náskok, ktorý si vytvorila Čadca s pomerne vysokým počtom hlasov. Verili ste do poslednej chvíle, že dokážete tento náskok dobehnúť a dokonca Čadcu aj predbehnúť?

Denisa Čomajová: Ak mám byť úprimná, posledný deň hlasovania bol naozaj všelijaký. Celý deň sme prepočítavali a zisťovali, koľko kartičiek majú ľudia pri sebe. Oslovovali sme mnohých ľudí aj mimo nášho mesta, aby nám pomohli v hlasovaní.

Ako vyzerali vaše dni od spustenia súťaže?

Andrea Fekiačová: Všetok čas som venovala súťaži. Mnohým sa to možno nezdá, ale je to naozaj náročné obdobie. Pretože musíme byť aktívnejšie v našej skupine, podporovať a motivovať ľudí k tomu, aby hlasovali. Vzápätí si vzájomne komentovať a lajkovať tieto príspevky, pretože vieme, ako funguje dosah na sociálnej sieti Facebook.

Alžbeta Folková: V meste sme rozmiestnili zberné nádoby, kde nám ľudia vhadzovali kartičky. Tieto kartičky sme si potom odkladali na posledný deň hlasovania. Trebalo ich samozrejme ešte oškrabať, čo bolo časovo dosť náročné.

Mali ste pocit, že súťaž prebiehala férovo?

Denisa Čomajová: Ani by som nepovedala, či férovo, alebo nie. Ide skôr o to, že technicky nebola táto súťaž organizátorom dotiahnutá. Myslím teraz hlavne na výpadky kartičiek.

Andrea Fekiačová: Prvýkrát sme boli osem dní bez kartičiek, druhýkrát tri dni. Chápem, že mohlo dôjsť ku krátkodobým výpadkom, ale tých osem dní za krátkodobý výpadok určite nepovažujeme. S preťažením systému v posledný deň sme rátali, pretože sme už mali s tým skúsenosti z predchádzajúcich súťaží. Ako sme sa dočítali na sociálnych sietiach, iné mestá práve toto považovali za nefér a mysleli si, že len im sa nedá hlasovať a sú odstavení zo súťaže. Nebolo to tak. Problém s hlasovaním sme mali aj my.

Na fotografii je Andrea Fekiačová. Zdroj: Archív A. Fekiačovej

Alžbeta Folková: Zomkli sme sa však viacerí a toto nám pomohlo v tom, že sme aj napriek problémom vedeli nahadzovať tie kódy. Všimli sme si, že niektorým to išlo lepšie a niektorým horšie. Dokonca boli aj takí, ktorým hlasovanie nešlo vôbec. Tí potom preposlali kódy takým, ktorým hlasovanie išlo lepšie.

Ako sa vám podarilo získať dosť hlasovacích kartičiek už v posledných hodinách hlasovania?

Andrea Fekiačová: Bolo to náročné, pretože sme oslovili naozaj takmer celé Slovensko, okrem Čadce (smiech). Pomáhali nám ľudia z Košíc, z Bratislavy, z Tornale, z Fiľakova, z Lučenca, z Detvy, z Brezna, zo Zvolena, z Banskej Bystrice a toto sú len tie mestá, o ktorých ja viem, a zapamätala som si ich.

Denisa Čomajová: Veľkú pomoc sme v posledných hodinách dostali aj od Rožňavy, za čo im naozaj veľmi ďakujeme!

Alžbeta Folková: Polhodinu pred polnocou, keď sme videli, že máme veľký náskok a šanca, že nás predbehnú, je minimálna, sme sa rozhodli pomôcť Revúcej, pretože tam bol medzi 1. a 2. miestom rozdiel malý a chceli sme pomôcť ešte jednému mestu v regióne. Bohužiaľ, tu ten spomalený systém spôsobil, že sme im už nestihli pomôcť. Čo nás mrzí.

Článok pokračuje pod reklamou


Máte odhad, koľko ľudí sa podieľalo na hlasovaní a nahadzovalo potrebné kódy posledný deň hlasovania?

Alžbeta Folková: Ak mám byť úprimná, ja osobne neviem odhadnúť, koľko ľudí hlasovalo. Viem len, že nás bolo fakt neuveriteľne veľa a dovolím si tvrdiť, že to bolo v mnohých stovkách.

Denisa Čomajová: Tu sa ukázala sila a odhodlanie Soboťanov. Bolo naozaj krásne vidieť, ako sa vieme spojiť a ťahať za jeden povraz, keď je to potrebné.

Na fotografii je Denisa Čomajová. Zdroj: Archív D. Čomajovej.

Andrea Fekiačová: Chceme sa im veľmi pekne poďakovať za ich čas a energiu, ktorú do tohto projektu vložili.

Ako ste sa cítili, keď ste sa po polnoci dozvedeli, že sa podarilo získať novú zónu pre obyvateľov R. Soboty?

Andrea Fekiačová: V nedeľu sme sa viacerí stretli a hlasovali sme spolu. Toto nám veľmi pomohlo v tom, že sme neplytvali časom, keď hlasovanie nefungovalo, pretože sme si info hneď podávali jeden druhému. Ak by sme boli všetci osamote doma, tak by sme veľa času premrhali tým, že by sme zisťovali, či aj iným ide pomaly hlasovanie, atď.

Alžbeta Folková: Fenomenálny pocit bol už ten, keď sme súpera predbehli, keďže mal fakt obrovský náskok. To bolo teda kriku a tlieskania (smiech). 

Denisa Čomajová: Atmosféra bola u nás fakt úžasná a po polnoci sme si na naše víťazstvo pekne pripili (smiech).

Ak by išlo o ďalšie hlasovanie, pustili by ste sa do takejto výzvy znova?

Alžbeta Folková: Určite by sme sa do ďalšej výzvy pustili spoločne (úsmev).

Andrea Fekiačová: Ale treba nám dať asi kúsok viac času na rekonvalescenciu (smiech). Je to naozaj náročné obdobie pre nás.

Denisa Čomajová: Súhlasím s kolegyňami, je to náročné obdobie, ale určite by sme sa do toho pustili znova.


NENECHAJE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross