No active "ca-sidebar-197687" sidebar

S rodinou si vyskúšala život v Nórsku, dnes sú šťastní v Rimavskej Sobote. Chýbal nám domov, hovorí fotografka Zuzana

10. septembra 2023 | | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA – Zuzana Cerovská si vyskúšala život v ďalekom Nórsku, no na rodné mesto nedá dopustiť. Dnes venuje všetok svoj čas dcérke Tii a popri materských povinnostiach sa snaží zdokonaľovať vo fotografovaní.

Zdroj: Archív Zuzana Cerovská

S manželom sa fotografka do Nórska presťahovala v roku 2017. Lákal ich život v zahraničí a motiváciou boli aj financie. "Chceli sme tam zostať tri mesiace, nakoniec z toho boli štyri roky. Môj otec tam pracoval, tak nám vysvetlil, čo nás čaká," začala svoje rozprávanie Zuzana, ktorej severská krajina učarovala na prvý pohľad. "Je tam krásne, odporúčam každému túto krajinu navštíviť aspoň raz v živote. Sú tam krásne vodopády, hory a príroda na nezaplatenie. Samozrejme, aj ľudia sú iní, iná kultúra, iná mentalita, ako tu na Slovensku. Sú kľudnejší, neponáhľajú sa, to mi asi chýba najviac," prezradila.

S manželom v ďalekej cudzine pracovali v rybacej fabrike, kde čistili a balili ryby do krabíc. "Javí sa to ako špinavá robota, ale aj túto prácu musí niekto robiť. Vo fabrike bolo od 0 do 10 stupňov a niekedy sme pracovali aj 14 hodín denne, 7 dní v týždni. Bolo to veľmi náročné odbobie, náročná fyzická práca, ktorá ma naučila trpezlivosti, usilovnosti a pracovitosti. Naučila som sa tešiť z práce, ktorú vykonávam vlastnými rukami," povedala Zuzana, pre ktorú bol manžel v tých časoch veľkou oporou. Časom si v ďalekom Nórsku založili rodinu.

"V roku 2019 som otehotnela. Bolo to naše najkrajšie obdobie v živote, keď sa nám tam narodila dcérka Tia, no práve vďaka nej sme si uvedomili, ako veľmi nám chýba rodina a domov. Naša dcéra sa stala najdôležitejšou v našich životoch a chceli sme, aby od malička poznala svojich starých rodičov, sesternice a celú rodinu. Vrátili sme sa preto domov," povedala.

Článok pokračuje pod reklamou


Zdroj: Archív Zuzana Cerovská

Na život v rodnom meste si zvykli veľmi rýchlo a chvíle s rodinou si užívali, ako aj pomoc s dcérkou od rodičov. Zuzana sa tak mohla začať realizovať v tom, čo ju baví a napĺňa,o a to je fotografia. "Foteniu sa venujem odmalička. Pamätám si, keď mi sesternica darovala svoj starší foťák, mala som asi 10 rokov, veľmi som sa tešila a hneď som to aj vyskúšala. Už vtedy ma podporovala vo fotení a podporuje ma dodnes, za čo som jej veľmi vďačná. Fotila som všetko, čo som len mohla, mojimi prvými modelmi boli starí rodičia," opísala fotografka svoje začiatky.

Po tom, čo dcérka Tia nastúpila do škôlky sa začala fotografovaniu venovať naplno. V novembri 2022 si otvorila vlastné štúdio, kde ju už navštívilo množstvo spokojných klientov. "Každý začiatok je ťažký, bolo to náročné obdobie, ale kto ma pozná, vie, že sa nevzdávam ľahko. Spoznala som skvelých ľudí a čo si vážim najviac, je ich dôvera," zaspomínala si.

Zuzana sa špecializuje na fotenie bábätiek, budúcich mamičiek, detí a rodín. "V tomto sa viem najviac realizovať a byť sama sebou. Verím v to, že jedna fotka napovie oveľa viac, ako slová a daný zachytený moment vyjadruje mnoho emócií. Snažím sa vždy o to, aby som zachytila na fotografii emócie ľudí v daný moment. Rada fotím aj portréty a budúci rok by som chcela prijímať objednávky aj na svadby, takže mám otvorené termíny, ak by bol záujem," prezradila svoje plány do budúcna.

"Rada by som bola stále lepšia a lepšia, preto sa vždy vzdelávam, chodím na workshopy ako mi to len čas dovolí a, pravdaže, snažím sa byť medzitým dobrou matkou a venovať sa aj rodine. Verím v to, že nič nie je nemožné, všetko sa dá vyriešiť a rada by som sa obklopovala len pozitívnymi ľuďmi, vedľa ktorých sa viem realizovať a napredovať. Snažím sa žiť v prítomnosti a koncentrovať sa na budúcnosť," dodala. Zuzaninu prácu nájdete na Facebooku aj Instagrame.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross