No active "ca-sidebar-197687" sidebar

SERIÁL: Vysielač Rimavská Sobota je úžasná technická stavba, predstavíme ho v niekoľkých článkoch (1. časť)

RIMAVSKÁ SOBOTA – Vidieť ho už odďaleka. Vysoké stožiare zbadajú vodiči prichádzajúci do Rimavskej Soboty od Lučenca, jeho celá silueta krásne vynikne pri pohľade od Lukovíšť. Nejeden šofér k nemu otočí hlavu počas jazdy po dlhej rovinke pred Bátkou. Vysielač Rimavská Sobota je skrátka neprehliadnuteľná technická stavba, ktorá je dominantou širokého okolia.

Aj preto sme sa jej v redakcii Rimava.sk rozhodli venovať nie jeden článok, ale hneď celý seriál. V ňom vám predstavíme vznik vysielača, dôležité míľniky v jeho histórii, súčasné fungovanie, ako i zaujímavosti a možné využitie stavby do budúcnosti.

Článok pokračuje pod reklamou



Seriál vznikol jedine vďaka ochote a ústretovosti spoločnosti Towercom, ktorá je prevádzkovateľom vysielača. Pôvodne sme ich požiadali len o odpovede na pár novinárskych otázok, ale sami nám ponúkli návštevu zariadenia a sprostredkovali stretnutie s niektorými dlhoročnými pracovníkmi. Za ich všestrannú pomoc im aj touto cestou ďakujeme.

Stavby roztratené v mori zelene

Oficiálny názov zariadenia je Vysielač Rimavská Sobota, hoci leží v katastri Uzovskej Panice. Tento nápis desaťročia hrdo svietil na betónovom paneli pri vchode do areálu. Podarilo sa nám ho odfotografovať ešte koncom novembra minulého roka. Bohužiaľ, medzitým nejaký neznámy dlhoprstý písmená i siluetu vysielača osekal, asi v domnení, že sú z kovu, ktorý sa dá speňažiť vo výkupe.

Zrejme to ani nebolo príliš náročné. Panel stojí mimo stráženého areálu vysielača, pri neveľmi rušnej ceste. To však neplatí o samotnom objekte, do ktorého vstupujeme s našimi hostiteľmi zo spoločnosti Towercom. Hneď nás privítajú pozorné oči kamier, ktoré sme následne videli na mnohých miestach celého areálu. Návštevu na vlastnú päsť teda určite nikomu neodporúčame – hoci už vo vysielači nepracujú žiadni stáli zamestnanci, je pod stálym dohľadom.

Od vchodu pokračujeme smerom k hlavným budovám vysielača. O jeho rozľahlosti svedčí i to, že od brány k nim musíme absolvovať autom trasu zhruba 800 metrov, a to sme prešli len menšou časťou areálu. Ide o skutočne rozsiahlu lokalitu, kde je v mori zelene stratených pár budov a nad tým všetkým sa týčia majestátne antény.

Majestátnosť – to je vskutku slovo, ktoré zrejme najviac vystihuje tieto obrovitánske stožiare. Videli sme ich nespočetnekrát z rôznych uhlov i vzdialeností, ale prvýkrát máme možnosť stáť v ich blízkosti a až teraz si naplno uvedomujeme ich pozoruhodné rozmery a výšku.

Stále funkčný a zachovalý

Prichádzame k hlavným budovám vysielača. Hoci tu už nepracujú stáli zamestnanci, nevidieť žiadne známky chátrania či zanedbania údržby. Práve naopak, všímame si novotou žiariace plastové okná na hlavnej budove.

Hoci areál vyzerá opustený a vysielač mŕtvy, opak je pravdou. Jeho srdce stále tepe a aj po desaťročiach svojej existencie šíri do sveta rozhlasové vysielanie. O tom ale ešte bude reč v jednom z nasledujúcich dielov nášho seriálu. V tom najbližšom sa však pozrieme na vznik a dôležité okamihy histórie tejto úžasnej technickej stavby.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross