No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Sestry Sihelské vydali druhé CD. Na svadbách už veľmi nehrávajú

Sestry Sihelské, talentované folklórne trio z Poltára, sú známe nielen svojim citom pre hudbu, ale taktiež reprezentovaním regiónu Novohrad v relácii Zem spieva. Vidieť sme ich mohli napríklad aj na svadbe Dominiky Cibulkovej, ktorú čepčili. Ich prvé CD zožalo veľký úspech, a tak sa Lenka, Danka a Paťka rozhodli pre pokračovanie. O tom, ako vznikalo ich druhé CD, sme sa rozprávali s Lenkou Sihelskou, ako aj s jej sestrami Dankou a Paťkou.

Lenka, čo vás motivovalo k vydaniu druhého CD? Bol to aj vysoký dopyt po prvom CD?
Po vystúpení na benefičnom koncerte v Lučenci v decembri 2018, mi písal pán Roman Palatický, že nám ďakujú za účasť a pomoc. Spomenul tiež, že by sme mali urobiť druhé CD. Ja som bola so sestrami v tom čase pohádaná a nerozprávala som sa s nimi asi tri týždne, čo je náš rekord (s úsmevom). Mali sme toho veľa, ešte sa k tomu pridali súkromné veci a bola som na dne. No prešiel mesiac, dva a dohodli sme sa, že ideme do toho.

Motivovali nás ľudia, ktorí s nami spievali na našich vystúpeniach, videá detí, ktoré tancujú na piesne z nášho prvého cd, ale aj pozitívne ohlasy a hodnotenia. Vysoký dopyt asi bol, keďže sme doobjednali ďalšie kusy CD. Potešilo ma, že sme oslovili našim CD všetky generácie. Skôr sme sa sústredili v tom čase na spropagovanie krstu CD a dobrú prezentáciu regiónu Novohrad v relácii Zem Spieva. Vyše 300 kusov CD sme rozdali a myslím si, že týmto všetkým dokopy vznikol dopyt po ňom, pretože všetky tieto aktivity sa odohrali v priebehu mesiaca, dvoch.

Nastali nejaké zmeny? Odlišuje sa v niečom toto druhé CD?
Danka: Zmien je niekoľko, cez hostí, hudbu, nové piesne, spolupráce. Pre mňa bolo zmenou najmä to, že sa tentokrát nahrávalo na inom mieste, kde sme boli počas obidvoch nahrávacích dní stále spolu, nemuseli sme nikam cestovať. Myslím, že toto druhé CD je o stupeň kvalitatívne vyššie, než to prvé. Samozrejme, vždy je čo vylepšovať. Málokedy sme spokojné s našimi
výkonmi, ale na to, že sme si to organizačne, finančne aj umelecky zastrešovali samé, je to podľa mňa vydarený projekt po všetkých stránkach.

Článok pokračuje pod reklamouČelili ste pri nahrávaniach  nejakým problémom, ťažkým situáciam alebo išlo všetko podľa vašich predstáv?

Danka: Bolo to psychicky veľmi náročné, okrem svojich vlastných speváckych výkonov, bolo treba organizačne a umelecky usmerňovať deti a ostatných hostí, pripravovať občerstvenie pre muzikantov, riešiť technické problémy, ktoré sa v priebehu toho vyskytli a udržať si napriek tomu nadhľad a, samozrejme, koncentrovať sa na výkon. Niektoré piesne boli emocionálne veľmi silné. Na to sa treba vedieť vnútorne nastaviť, aby bola pieseň nielen dobre zaspievaná, ale aj prežitá, aby prešla emócia na poslucháča. A to sa nám, myslím, podarilo.

A naopak úsmevné situácie? Prihodili sa nejaké?
Paťa: Spomínam si na úsmevné chvíle počas nahrávania spoločných piesní, keď sme si pri niektorých piesňach vymysleli nové vtipné slová, až sme si museli potom dávať pozor, aby sme to tak nezaspievali aj naostro.


K financovaniu CD vám pomohol aj Startlab. Ako tento projekt funguje?
Lenka: Startlab je portál, ktorý dáva priestor verejnoprospešným projektom. Naštudovala som si postup, podmienky a podpísala zmluvu. Na ich webovej stránke napíšete projekt, nastavíte cieľovú sumu, ktorú potrebujete vyzbierať a nastavíte odmeny. Keď sa cieľová suma nevyzbiera, vráti sa jednotlivým darcom. Zdalo sa mi, že nám to uľahčí získanie financií na nové CD. No nebolo to celkom tak, pretože je to Novohrad, čo iné regióny a kraje nezaujalo. S Dankou sme preto tri dni obchádzali sponzorov po Poltári a Lučenci, veľa som mailovala a cieľovú sumu sme si takto zabezpečili. Mala som výčitky, načo som to robila, že to bolo zbytočné, keď sme si to aj tak samé obehali a ešte k tomu vám z celkovej vyzbieranej sumy vezmú 7 percent. No na druhý deň sa mi ozvala distribučná sieť, ktorá nás oslovila práve vďaka Startlab-u, čo mi opäť pomohlo vidieť veci inak a pochopiť, že žiadna snaha nie je márna a zbytočná.

V minulosti ste čepčili Dominiku Cibulkovú. Aký to bol  zážitok? Vnímali ste ju ako každú inú nevestu?
Danka: Keďže spievam v Sľuk-u, oslovila nás agentúra ohľadom čepčenia. Bol to veľký zážitok vidieť toľko známych tvárí pokope. Dominika s manželom sa výborne zabávali, dokonca sme si spolu po čepčení aj zatancovali. Dominika bola veľmi pekná nevesta, a keď čepčenie skončilo, dokonca nás poprosila, či si môže nechať čepiec naďalej na hlave, pretože sa jej veľmi páčil. Bolo to pekné gesto.

Ako koronakríza ovplyvnila vaše trio? Bude vás možné počas leta niekde stretnúť?
Lenka: Koronakríza ovplyvnila počet vystúpení, avšak okrem toho sa dá povedať, že nás veľmi neovplyvnila. Našťastie sme zostali všetci zdraví. V lete vystúpenia zatiaľ nemáme, nič neplánujeme, uvidíme, ako sa situácia vyvinie. Fanúšikov oboznamujeme so všetkým na sociálnych sieťach, točíme videjká, pozdravy, a keď nás o to požiadajú, posielame CD poštou. Nenudíme sa, užívame si voľno. Máme zatiaľ v auguste dohodnuté dve čepčenia a v septembri hráme na dvoch svadbách pre kamarátov, ktorí nás "ukecali", lebo na svadbách už veľmi nehrávame. Pravdepodobne v októbri vystúpime na koncerte súťaže "Slávik Slovenska" - pri príležitosti 30. výročia založenia tejto súťaže, kde sme pozvané ako hosť programu, takže sa tešíme.

Zdroj: Rimava.sk, Foto: Renáta Štolcová a Anton Trebuľa - Kečkár


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross