No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Šibanie je starý magický rituál, pri ktorom sa využíva mágia dotyku. Viete, čo malo dievčatám priniesť?

9. apríla 2023 | | |  | 

Veľkonočná koleda, ktorá sa dodnes zachovala v celej svojej pôvodnej podobe, odjakživa patrila k obradom spojeným s vítaním jari.

„Sviatky tvoria výraznú os našich životov. Ich cyklickosť a rituály s nimi spojené, sú určitou nemennou istotou v nevyspytateľnom plynutí života. Kdesi vnútri máme totiž zakódovaný dar všetkých našich dávnych predkov, ako sa tešiť zo svojho bytia a oslavovať jeho premeny a zrenie v súlade s premenami prírody, a tým sú práve sviatky,“ píše Denisa Fulmeková vo svojej knihe Magická sila sviatkov, kde mapuje tradície a čary v kolobehu roka.

Článok pokračuje pod reklamou


K tradičným zvykom Veľkej noci patrí jednoznačne aj šibanie. Je to starý magický rituál, pri ktorom sa využíva mágia dotyku. Mágia tvorila stálu súčasť kultúry ľudstva. V minulosti bol vari každý človek presvedčený, že mágia funguje, lebo v ňu veril a prirodzene zapadala do ich racionálneho sveta a myslenia.

Korbáče sa plietli z mladých vŕbových prútikov, ktoré sú na jar čerstvé, naliate miazgou a ich kontakt s dievčenským telom mal preniesť pružnosť, ohybnosť, mladosť a krásu aj na dievčatá. Pôvod šibačky spočíva ešte v predkresťanskom období, keď Slovania slávili sviatky jari ako symbol plodnosti.

K oslavám jari patrí aj vajce - metafora krehkosti života, hádanka, čo bolo prv než ono. Naši predkovia mu venovali veľkú pozornosť. Vajce znamená život, vzkriesenie a nesmrteľnosť. Veľkonočné kraslice sú priam také rozmanité, pestré a nádherné, aké dary z lásky, symboly zdravia a života, majú byť.

Najstaršie kraslice našli archeológovia v pohrebiskách v Prednej Ázii. Pochádzajú z polovice 3. tisícročia pred naším letopočtom. Farbenie vajíčok malo posilniť ich čarodejný účinok. Kraslice sa u nás oddávna vo veľkonočnom období kládli zosnulým na hroby (v Honte, Novohrade, Gemeri).

Pozoruhodnosť rozprávková...

Pod skalami Železníka v Červeňanskej doline v Gemeri pri Sirku, volajú ich Červeň - Kameň, je vraj tajné sklepenie, a to sa otvára, keď na Kvetnú nedeľu čítajú v kostoloch pašie (text evanjelia o Kristovom mučení).

Článok pokračuje pod reklamou


V sklepení skvie sa veľký poklad, ktorý kedysi ukradli zbojníci. Ohromný had zaútočí na každého, kto sa v tom čase opováži vkročiť do sklepenia. To sa zavrie, keď veriaci na pašiach dospievajú amen. Hovorí sa, že jeden mládenec tam v tom čase zbieral zimozeleň, videl všetko na vlastné oči, a odvtedy nemá pokoj.

Traduje sa, že:

Veľkonočná nedeľa sa považovala za najväčší sviatok roka, preto sa nesmelo variť ani krájať nožom.

Keď gazdiná vymiesila cesto, neočistila si ruky, ale išla pohladkať stromy, ktoré mali v tom roku prvý raz zarodiť.

Verilo sa, že strigy mútia na cestách maslo, aby odobrali kravám mlieko.

Zdroj textu: V. K., Oddelenie regionálneho rozvoja MsÚ – TIC
Redakčne upravené.

Zdroj foto:
(1-4): archív MsÚ

Zdroje:
Fulmeková D. Magická sila sviatkov. Bratislava: Vydavateľstvo Slovart, 2014

Nádaská K. Čary a veštby. Mágia v ľudovej kultúre Slovenska. Bratislava: Vydavateľstvo Fortuna Libri, 2014
Nádaská K. Slovenský rok v ľudových zvykoch, obradoch a sviatkoch. Bratislava: Vydavateľstvo Fortuna Libri, 2012
Slobodová E. Slovenský detský rok. O ľudových zvykoch a tradíciách. Bratislava: Vydavateľstvo Fortuna Libri, 2016


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross