No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Šieste výročie od vraždy novinára a jeho snúbenice si pripomenuli aj v R. Sobote

RIMAVSKÁ SOBOTA – V stredu (21. februára) uplynulo šesť rokov od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Iniciatíva Za slušné Slovensko zorganizovala pri tejto príležitosti spomienkové zhromaždenia v 32 mestách, jedným z týchto miest bolo aj Hlavné námestie v Rimavskej Sobote. 

V úvode stretnutia bol prečítaný list rodičov Jána a Martiny. “Dnes už je jasné, že sa hralo o čas. Ľudský život a dôstojnosť pre nich nemá hodnotu, idú len po ochrane seba a svojich ľudí, v čom ich nezastavila ani chladnokrvná vražda našich drahých. Slušnosť a spravodlivosť prehráva nad peniazmi a zlom,” prečítala list rodičov Miroslava Čierna, organizátorka stretnutia. 

Článok pokračuje pod reklamou


S príhovorom vystúpila aj Viera Dankovičová, členka občianskej iniciatívy Rimavská kaviareň. “Šesť rokov. Je to doba krátka? Dlhá? Pre rodičov Jána a Martiny určite nekonečná. Som tiež matka a určite aj mnohí z vás ste rodičia. Hovoríme im, stojíme s vami, ale ak si máme uctiť pamiatku Jána a Martiny a ak si máme vážiť seba samých, musíme urobiť viac. Ján bojoval perom, my na námestiach, lebo Slovensko začína opäť krvácať, chcú nám ho uniesť a preto je našou povinnosťou vrátiť ho do rúk všetkých občanov, toto dlhujeme Jánovi a Martine,” dodala Dankovičová.

Nasledoval príhovor Jany Janove, dramaturgičky a pedagogičky v Základnej umeleckej škole v R. Sobote. Vo svojom príhovore prečítala myšlienky zo svojho denníka.

“Predstavte si, že vychovávate dieťa, venujete mu lásku, čas, vzdelanie, všetko, čo máte. Urobíte z neho riadneho občana, ktorý má meter svojej morálky nastavený tak, že nemá problém poukázať na pochybnosti, keď na ne narazí. Predstavte si, že ospalá krajina v strede Európy sa vzchopí a vyjadrí nespokojnosť. A títo podivne pokrkvaní ľudia z jej vedenia ustúpia," vyslovila sa Janove a vyjadrila vieru v mladých ľudí.

“Už len, aby v tejto krajine ostali. Nezanedbávajme, prosím, výchovu k občianskej spoločnosti, nezanedbávajme dialóg, nebojme sa konfrontácie, voľme, zaujímajme sa, hovorme spolu, zmeňme žáner, prelaďme frekvenciu, čas vypršal! A Ján a Martina sú stále mŕtvi,” dodala na záver.

Článok pokračuje pod reklamou


Približne 150 občanom na námestí sa ďalej prihovorila s textom českej investigatívnej novinárky Pavly Holcovej, úzkej spolupracovníčky Jána Kuciaka, Markéta Mede. Viera Dubačová, aktivistka a regionálna politička z Banskej Bystrice prečítala list Jánovi a Martine.

V poslednom príhovore zazneli slová Jána Kuciaka. Bol to text, ktorý publikoval na svojom blogu v roku 2012 a venoval ho organizátorom protestov Gorila, predniesol ho člen občianskej iniciatívy Rimavská kaviareň Marcel Laczko. Na záver organizátori a účastníci spomienkového zhromaždenia na znak úcty spoločne pri pamätníku zapálili sviečky.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross