No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Soboťan Š. Petrík odborne skúma sex. Energiu si už nevybíjame len v posilňovniach, ale aj v posteli

Zdroj: Pixabay.com/Pexels, archív Š. Petrík

Pandémia koronavírusu výrazne zasiahla do našich životov, náš voľný čas sme museli okresať hneď o niekoľko činností. Naopak, oveľa viac času nám ostalo na spestrenie intímneho života. A ako ukázal výskum Štefana Petríka, rodáka z Rimavskej Soboty, s lockdownom Slovákom a Slovenkám chuť na intimitu vzrástla.

Štefan Petrík sa venuje skúmaniu ľudskej sexuality. Výskumník napríklad zisťoval, čo je motiváciou žien na vstup do sveta prostitúcie, ako sa zmenilo sexuálne správanie Slovákov a Sloveniek počas pandémie a či sú so svojím intímnym životom spokojní. Výsledky tohto jeho výskumu o sexe priniesli niekoľko zaujímavých zistení. Viac o Štefanovi Petríkovi si prečítate v pripravovanom článku v najbližších dňoch.

Článok pokračuje pod reklamou



Orálneho sexu majú Slováci a Slovenky menej, masturbácia je obľúbenejšia

Výskumu sa zúčastnilo 2 225 ľudí, z toho 1 012 respondentov a 1 213 respondentiek. Priemerný vek respondentov bol 25,46 rokov. „Pri koncipovaní výskumu som vychádzal z realizovaného výskumu sexuálneho správania, ktorý som uskutočnil ešte pred pandémiou,“ povedal pre Rimava.sk výskumník Štefan Petrík s tým, že počet respondentov bol 2 152.

Štefan Petrík zisťoval, ako sa menili "chúťky" Slovákov a Sloveniek počas pandémie.

Prvou oblasťou, na ktorú sa Štefan Petrík zameral, bola frekvencia jednotlivých sexuálnych aktivít počas koronakrízy. „Frekvencia vaginálneho sexuálneho styku nevykazuje v porovnaní s výskumom, ktorý som realizoval pred koronakrízou, stúpajúci trend. Tejto aktivite sa veľmi často venuje 69 % respondentov tak vo výskumnej vzorke pred koronakrízou, ako aj vo výskumnej vzorke počas pandémie,“ hovorí Štefan Petrík.

Čo sa týka orálneho sexu, tam je možné pozorovať klesajúci trend. Kým v období pred pandémiou veľmi často vykonávalo túto aktivitu 23 % respondentov, počas koronakrízy klesol záujem o ňu na 16 %. „V položke, kde som sa zameral na častosť záujmu o sexuálny styk, sa mi podarilo zistiť stúpajúci trend,“ prezradil ďalej výskumník. Podľa jeho zistení počas pandémie COVID-19 majú respondenti o 28 % vyšší záujem o rôzne sexuálne aktivity, v porovnaní s obdobím pred pandémiou.

"Sexualita je na jednej strane zdrojom radosti, rozkoše, slasti, na strane druhej sa však môže stať zdrojom problémov, úzkosti. Z toho dôvodu nie je vhodné sexualitu tabuizovať, skôr naopak, vnímam dôležitú potrebu, o sexualite by sme sa mali čo najotvorenejšie rozprávať.“

Môže za to lockdown

Za zvýšeným záujmom o sexuálne aktivity vidí výskumník do veľkej miery zavedené protipandemické opatrenia – ľudia sa nachádzajú doma a pracujú z domu, čím majú partneri viac času na seba. „Lockdown môže prispievať ku zvýšeniu sexuálnych aktivít. V jednej z výskumných oblastí som sa zameral aj na frekvenciu masturbačným aktivít respondentov. V tejto oblasti, ako sa aj dalo predpokladať a ako ukazujú aj zahraničné výskumy, môžeme byť svedkami narastajúceho trendu masturbačných aktivít respondentov. Ich vykonávanie vzrástlo o 17 %,“  povedal ďalej Štefan Petrík.

Slováci a Česi vynikajú

„Kým zahraničné výskumy realizované počas pandémie COVID-19 zamerané na sexuálne správanie ukazujú klesajúci trend záujmu frekvencie sexuálnej túžby, sexuálnych aktivít, ale aj sexuálnej spokojnosti, zaujímavým faktom je, že v Českej republike sa podarilo sexuologičke Petre Sejbalovej poukázať na opačný trend,“ porovnal výskumník, podľa ktorého Národné centrum duševného zdravia vo svojom výskume zistilo, že počas koronakrízy sa českým občanom o 30 % zvýšila chuť na sex.

Viac ako polovica respondentov je so svojím sexuálnym životom spokojná

Druhá oblasť výskumu, ktorý vypracoval Štefan Petrík, nadväzuje na tú prvú. „Keďže sa mi podarilo zistiť existenciu zvýšeného záujmu o sexuálne aktivity, zameral som sa aj na sexuálnu spokojnosť mužov a žien. To, že je evidentný zvýšený záujem o sexuálny styk nemusí znamenať, že muži a ženy sú s ním aj spokojné,“ odôvodnil výskumník, ktorý zistil, že 63 % respondentov považuje svoj pohlavný život počas pandémie za uspokojivý.

„Ostatní respondenti označili svoj sexuálny život za stereotypný. V porovnaní s výskumom, ktorý som realizoval pred pandémiou, je možné konštatovať, že sa mi podarilo zistiť tiež stúpajúci trend zvyšovania spokojnosti s pohlavným životom, pred pandémiou bolo 53 % Slovákov a Sloveniek spokojných, čo je nárast o 10 %,“ vyčíslil ďalej výskumník, ktorý si myslí, že je to pozitívne zistenie.

Článok pokračuje pod reklamou



„Sex okrem plnenia reprodukčnej funkcie je potrebné vnímať ako zdroj radosti, slasti a rozkoše. S touto oblasťou priamo súvisí aj ďalšia výskumná oblasť, a to frekvencia dosahovania orgazmu s partnerom resp. s partnerkou. Za pozitívne zistenie môžeme považovať, že pred pandémiou ho dosahovalo v rámci partnerských sexuálnych aktivít 48 % percent respondentov a počas lockdownu až 61 % respondentov. To môže vo vysokej miere vplývať aj na celkovú spokojnosť so sexuálnym životom.“

"Chcel by som aj naďalej pokračovať vo svojich výskumoch a mojím hlavným cieľom je, aby sme sa raz mohli otvorene a odborne rozprávať s mladými ľuďmi o sexualite."

Ukazuje sa teda, že na Slovensku v dôsledku lockdownu sa nielen zvýšil záujem o sexuálne aktivity, ale aj spokojnosť so sexuálnym životom. Ako sa Štefanovi Petríkovi podarilo zistiť, na Slovensku sa zvýšila frekvencia sexuálnych aktivít, ale aj vnímanie kvality sexuálneho života, čo však podľa neho nemusí hneď znamenať aj baby boom, tak ako sa na začiatku pandémie predpokladalo.

„V mojom okolí vnímam, že sa narodilo veľa detičiek, ale to nemožno považovať za výskumné zistenia, bude to skôr spôsobené tým, že moji známi sa nachádzajú v období života, keď si zakladajú rodiny. Vracajúc sa k otázke baby boomu – sme svedkami zvýšenej sexuálnej aktivity, ale nezabúdajme, že ľudia používajú antikoncepčné metódy a v súčasnosti by pre niektorých možno bolo náročné ekonomicky zvládnuť nový prírastok. Je to môj predpoklad, zaslúžilo by si to ďalšie skúmanie,“ zamyslel sa Soboťan Štefan Petrík. Viac o jeho výskumoch a o tom, čo ho k téme sexuality priviedlo, si budete môcť prečítať v nasledujúcom článku, ktorý redakcia pripravuje.

Výskumy Štefana Petríka nájdete aj na odbornej stránke ResearchGate a sledovať ho môžete aj na Instagrame.

https://www.instagram.com/p/CNHSXioLZQQ/

Foto: archív Š. Petríka


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross