No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Soboťan Štefan už roky skúma sexualitu Slovákov. Život sa mu zmenil po narodení dcéry

Zdroj: Facebook Štefan Petrík

RIMAVSKÁ SOBOTA/BANSKÁ BYSTRICA – Štefana Petríka sexuálne výskumy zaujímali už v období dospievania. Dnes je zo šikovného Soboťana úspešný vedec a pár mesiacov aj otec.

Nedávno ste sa stali otcom a život sa vám kompletne zmenil.

Myslím si, že som nič krajšie nemohol zažiť a už asi ani nezažijem v mojom živote, je to neopísateľný pocit. Nedá sa to s ničím porovnať a tej radosti, keď sa na dcérku Tamarku pozriem a usmeje sa na mňa, tomu sa nevyrovná nič na svete.

Článok pokračuje pod reklamou


Máte veľmi zaujímavé povolanie. Ako ste sa k nemu dostali?

Ďakujem, aktuálne pôsobím ako vedecko-výskumný zamestnanec v Národnom inštitúte vzdelávania a mládeže a ako vysokoškolský učiteľ na Katedre psychológie Pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Mimo týchto pracovných úväzkov sa snažím vo svojom voľnom čase zdieľať moje zaujímavé výskumné zistenia o partnerských vzťahoch, sexualite a sexuálnom správaní. Výskumom a vede som sa začal venovať už počas môjho štúdia. Sexualita a sexuálne správanie ma zaujímalo už od dospievania a keďže bolo ťažké nájsť nejaké fakty a zistenia o tejto problematike, rozhodol som sa, že sa zameriam na charakteristiky sexuality a sexuálneho správania na Slovensku. Už počas štúdia som sa v rámci rôznych seminárnych prác a všetkých mojich záverečných prác zameral na problematiku sexuality a sexuálneho správania a tiež ma zaujala aj téma poskytovania sexuálnych služieb (prostitúcie). V spomínaných oblastiach som sa snažil neustále odborne zdokonaľovať a postupne popri štúdiu som začal realizovať vo svojom voľnom čase vlastné výskumy. 

Zdroj: Facebook Štefan Petrík

Musíte ich mať za sebou už veľa.

Za posledné roky som realizoval vyše 30 výskumov. 

Čoho sa týkali?

V rámci mojich pracovných úväzkov skúmam rôzne oblasti učiteľskej profesie, zameriavam sa na duševné zdravie učiteľov, na inkluzívnu edukáciu. Výskumom sexuality, sexuálneho správania, partnerských vzťahov a poskytovania sexuálnych služieb sa venujem aktuálne vo svojom voľnom čase. 

Ktorý z nich bol pre vás najzaujímavejší?

Všetky moje výskumy sú pre mňa osobne zaujímavé. Ale možno najzaujímavejšie sú tie, v rámci ktorých som zisťoval špecifiká orgazmu u slovenských žien a mužov a, samozrejme, potom výskum, v rámci ktorého som skúmal život osôb, ktoré poskytujú sexuálne služby. V rámci týchto výskumov ma niektoré zistenia veľmi prekvapili. 

Váš pracovný deň musí byť veľmi dlhý.

Väčšinou vstávam skoro ráno, aby som si stihol zacvičiť a aby som všetko stíhal. V mojich dňoch zohráva dôležitú úlohu časový manažment, bez toho by som si nevedel predstaviť, aby som všetko stíhal. Od rána sa venujem práci v Národnom inštitúte vzdelávania a mládeže a poobede sa venujem práci vysokoškolského učiteľa na Katedre psychológie. Moje pracovné dni sú dlhé, zároveň aj skvelé, pretože milujem svoju prácu. Následne sa aktuálne venujem aj zdieľaniu výsledkov mojich výskumov z oblasti sexuality na sociálnych sieťach.

Zdroj: Facebook Štefan Petrík

Kedy a ako ste zistili, že oblasť sexuality je pre vás to “pravé orechové”?

Veľmi rád spomínam na obdobie dospievania, keď som v jednom časopise objavil rubriku Láska a vzťahy, ktorá je pre dospievajúcich veľmi zaujímavou a aktuálnou oblasťou. Začal som čítať články, ktoré sa objavovali v spomínanej rubrike. V rámci článkov sa veľmi často vyjadroval ku mnohým zaujímavým témam profesor Petr Weiss, známy český sexuológ. Mňa jeho analýzy týkajúce sa partnerských vzťahov natoľko zaujali, že som sa chcel stať sexuológom. Nakoniec som sa stal vedcom a vysokoškolským učiteľom, ale sexualite a sexuálnemu správaniu sa venujem neustále v rámci svojich výskumov, aktuálne skôr vo svojom voľnom čase, keďže mám 2 práce. 

Aký je váš najväčší kariérny sen?

Mojím najväčším snom v rámci pracovnej oblasti je to, aby ma práca, ktorú vykonávam, vždy bavila a aby som v nej bol schopný neustále odborne a profesijne rásť. Myslím si, že sú to veľmi dôležité faktory, aby bol človek celkovo spokojný vo svojej profesijnej oblasti. Možno spomeniem ešte jeden sen, alebo skôr cieľ – záleží mi na tom, aby sme sa vedeli o sexualite otvorene rozprávať, či už na školách, alebo v rámci partnerských vzťahov. Téma sexuality by nemala byť tabuizovaná.

Článok pokračuje pod reklamou


Asi sa veľmi rád učíte nové veci. Kde ste študovali?

Študoval som na Pedagogickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, kde som získal malý doktorát a rovnako úspešne absolvoval aj doktorandské štúdium s červeným diplomom. 

V Banskej Bystrici stále žijete?

Áno.

A aký máte vzťah k rodnej Rimavskej Sobote?

Do Rimavskej Soboty sa vždy veľmi rád vraciam, je to moje rodné mesto a ja som hrdý Soboťan. Žiaľ, aktuálne už chodím menej často, ale vždy rád navštívim moju maminu, sestru a moje krstné dcéry. Okrem toho neustále sledujem aj dianie v Rimavskej Sobote, nevynechám napríklad ani jedno mestské zastupiteľstvo. Nech som, alebo budem kdekoľvek, vždy budem hrdý na to, že som z Rimavskej Soboty a nezabúdam odkiaľ som prišiel. 

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross