No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Soboťania v Írsku: Kvôli šatke cez ústa a nos ma ľudia mali za teroristu

Hoci v momentálnej situácii, kedy celý svet zviera ochorenie COVID-19, sa všetci snažia dostať zo zahraničia domov, nie každý tak môže urobiť. Jedným z takýchto prípadov je dvojica Katka a Rado – rodák z Rimavskej Soboty, žijúci v Írsku. Krajiny celého sveta prijímajú tvrdé opatrenia, aby zamedzili šíreniu nákazy, preto sa redakcia Rimava.sk spojila s nimi, aby priblížili súčasnú situáciu v Írsku.

„Školy a škôlky tu zatvorili minimálne na dva týždne. Zatvorené sú aj niektoré reštaurácie, keďže nemali takú návštevnosť. Ľudia, ktorí môžu pracujú z domu. Ja to šťastie nemám,“ začal Rado. Ako priblížil, hoci v jeho práci prijali isté opatrenia nedodržiavajú ich ani samotní jeho nadriadení. Podobnú skúsenosť má aj jeho manželka Katka. „S autom som bola na STK. A hoci sme mali sedieť v autách alebo stáť vonka a nie v čakárni, nikde nebol ani dezinfekčný gél, ktorý sa už nedá ani kúpiť,“ ozrejmila Katka. Podľa jej slov tamojší ľudia berú aktuálnu situáciu pomerne na ľahkú váhu, najmä v prípade nosenia rúška či inej ochrany úst a nosa. „Ako som čakala v rade na pošte so šatkou cez ústa a nos, tak ma ľudia mali za teroristu,“ podotkla s tým, že domáci na takéto opatrenie nie sú zvyknutí. To, že Íri „si klepú na čelo“ pri pohľade na niekoho s rúškom hovoria aj ostatní Slováci žijúci v Írsku, a to v facebookovej skupine Slováci v Írsku. Podľa Katky si tamojší rodáci myslia, že rúško je len pre tých, čo sú chorí, aby nenakazili druhých. Napriek tomu je ľudí s rúškom na uliciach málo.



Z krajiny trojlístkov ako zvyknú Írsko nazývať však manželská dvojica nemá len tie negatívnejšie skúsenosti. Aj keď podľa ich slov írska vláda neprijala také opatrenia ako slovenská, okrem zatvorených školských zariadení zaviedli aj dodržiavanie minimálnej vzdialenosti medzi ľuďmi. „V lekárňach alebo aj v obchodoch sú na zemi nalepené pásky na dodržiavanie vzdialenosti,“ povedal Rado. Taktiež sa írska vláda rozhodla zrušiť oslavy jedného z najväčších sviatkov v krajine – Deň svätého Patrika, veľkolepé oslavy v Dubline boli naplánované na 17. marca.

Katka a Rado sú aj vášnivými cestovateľmi. O ich cestách si môžete prečítať článok TU a TU.

Rodák z Rimavskej Soboty ďalej spomenul, že Íri sú však dosť humánnym národom. „Na Facebooku založili stránku, kde je momentálne približne 200 dobrovoľníkov, ktorí sa ponúkli pomôcť starým a chorým ľuďom s ich nákupmi. Jeden zo supermarketov ponúka rozvoz potravín bez poplatku,“ avizoval Rado. Rovnako aj štát ponúka sociálne dávky (sociálna dávka je približne 800 eur, pozn. red.) pre tých, ktorí prišli o prácu alebo im obmedzili pracovné hodiny. „Taktiež ponúkajú prídavky za nemocenské. Banky odsúhlasili odloženie splátok hypoték pre tých, ktorí sú nakazení koronavírusom a rovnako aj pre ľudí, ktorí prišli o prácu,“ doplnil.

V Írsku je koronavírusom k 22. marcu nakazených viac ako 780 ľudí.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross