No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Soboťanka Erika vedie úspešnú tanečnú skupinu Čisté duše. Jej najväčším snom je vlastná tanečná škola

Zdroj: FB Erika Litavská

RIMAVSKÁ SOBOTA – Eriku Litavskú tanec zaujímal už odmalička. Aktívnejšie sa mu ale začala venovať až popri štúdiu na strednej škole. Jej tanečná skupina Čisté duše sa teší veľkej obľube.

Ako ste sa dostali k tancu?

Navštevovala som pedagogickú akadémiu v Lučenci a keď som dostala ponuku z Centra Voľného Času Relax v Rimavskej Sobote na vytvorenie tanečnej skupiny moderného tanca, veľmi ma to potešilo. Vytvorila som tak svoj prvý tanečný krúžok s názvom Lacrayons. Popri škole som tak chodila v poobedňajších hodinách trénovať deti.

Dnes ale pôsobíte pri Mestskom kultúrnom stredisku v Rimavskej Sobote.

Počas covidu-19 to už nebolo ono, takmer vôbec sme netrénovali a časom som sa skontaktovala s pani Táňou Koniarovou z Domu kultúry. Chcela som zmeniť prostredie a vyskúšať niečo nové, tiež mi vyhovovali priestory. Začala som tak s novou tanečnou skupinou pod názvom Čisté duše.

Článok pokračuje pod reklamou


Záujem bol asi veľmi veľký.

Áno, hneď sa mi vytvorilo niekoľko skupín. Od najmenších detí od 6 rokov po približne 9 rokov, v druhej skupine sú staršie deti, no tanečníkov si delím aj podľa ich schopností a nadania. Viem už odhadnúť, čoho sú deti schopné a čo spolu môžme vytvoriť.

Zdroj: FB Erika Litavská

Ako často prebieha nábor tanečných talentov?

Vždy v septembri. Na facebookovej stránke vždy napíšem základné info – ako, kedy a kde sa začne a na základe prihlášky sa mi potom ozvú rodičia, no aj kapacita musí byť v norme.

Ako postupujete v prípade, keď vidíte, že dieťa nemá na tanec nadanie?

Stalo sa mi, že som si všimla, že niektoré deti nemajú až tak veľký cit pre hudbu, no zistila som, že všetko sa dá naučiť. Postupom času tým, že to dieťa je stále v styku s hudbou a snaží sa ten prvok zaradiť do toho tónu, tak to dieťa sa to naučí aj tým, že ho motivujem a potom naozaj robí obrovské pokroky. Mala som deti, ktoré ten cit pre hudbu nemali, a predsa sa to naučili a postupom času im to išlo výborne a dieťa si tanec zamilovalo a začalo hudbu vnímať úplne inak.

V tanečných skupinách sú asi prevažne dievčatá.

V najmladšej skupine mám aj jedného chlapca, ktorý tancuje medzi 14-timi dievčatami.

Často sa zúčastňujete aj na súťažiach. Aký bol váš najväčší úspech?

Na Dni tanca v Žiari nad Hronom v roku 2018 sme ešte s Lacrayons získali jedno strieborné a jedno bronzové pásmo. Minulý rok už s Čistými dušami sme na súťaži v Hlohovci získali dve krásne strieborné miesta. Tento rok sme zas zožali úspechy v Žiari nad Hronom, odkiaľ sme si odniesli jednu striebornú a jednu bronzovú priečku. Momentálne sa pripravujeme na celoštátnu kvalifikačnú súťaž na majstovstvá Európy v Nových Zámkoch, kde chceme vystúpiť s dvomi číslami. O 14 dní neskôr nás už čaká v Hlohovci tanečná súťaž.

Ako dlho trvá nacvičenie jednej choreografie?

Tým, že popri tanci pracujem aj v materskej škole, choreografiu zostavujem počas tréningov a trvá to niekedy aj tri mesiace. Záleží od toho, aká je choreografia náročná, koľko je v nej prvkov a akú hudbu použijem. Tiež sa mi ťažko tvorí, keď na tréningu nie sú všetky deti.

Ktorá z choreografií vám najviac utkvela v pamäti?

Najobľúbenejšia je určite spred roka, kedy nás bolo na vystúpení 24, keďže som ešte nemala deti rozdelené v skupinách. Bola to naša prvá veľká choreografia na Dňoch mesta Rimavská Sobota, bolo to pre mňa také veľkolepé, bola som veľmi hrdá.

Na Dňoch mesta Rimavská Sobota už asi vystupujete pravidelne.

Článok pokračuje pod reklamou


Tým, že nás už dosť ľudí pozná a registruje, zvyknú nás pozývať aj na súkromné akcie, vianočné večierky a rôzne kultúrne akcie. Snažím sa, aby sme mali čo najviac vystúpení. Chcem, aby deti zažili tie emócie, aby nabrali sebaistotu a aby zo seba ukázali to najlepšie.

Zdroj: FB Erika Litavská

Ako hodnotíte spoluprácu s rodičmi?

Mamičky mi veľmi pomáhajú vo všetkom, čo sa týka súťaží, kostýmov a vystúpení, dokonca mi sem tam vnuknú aj dobré nápady do choreografie. Sme naozaj výborný tím. Spájajú nás najmä tie súťaže a vystúpenia, sme taká veľká rodina.

Čo vás pri práci v tanečnej skupine motivuje najviac?

Ide mi hlavne o pohyb, v dnešnej dobe je veľmi dôležité, aby sa deti čo najviac hýbali, aby si v sebe vybudovali tú istotu, sebavedomie, aby sa vedeli prejaviť, aby vedeli vyjadriť emócie pomocou tanca, dať zo seba maximum a aby boli na seba hrdé.

Pracujete ako učiteľka v materskej škole. Práca s deťmi je asi vaším poslaním.

Áno. Som zvyknutá na ten zhon a ruch a zistila som, že keď sú prázdniny, veľmi mi to chýba. Najmä práca v tanečnej skupine je pre mňa uvoľnenie. Vôbec to neberiem ako niečo, čo musím. Pre mňa je to relax. Deti sú súčasťou môjho života a chcem im odovzdať čo najviac.

Ako vidíte samú seba o pár rokov?

Túžim sa venovať najmä tancu. Snívam o vlastnej tanečnej škole v našom meste, práca s deťmi a tancom ma nabíja neskutočnou energiou a znamená to pre mňa veľmi veľa. Keď vidím a cítim tú spätnú väzbu, pokoru a vďaku, je to niečo neskutočné.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross