No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Soboťanka Martina si išla do Nemecka zlepšiť reč. Dnes tam úspešne podniká a s manželom vychováva dve dcérky

RIMAVSKÁ SOBOTA/NEUMARKT IN DER OBERPFALZ – Život v Nemecku ju nikdy nelákal, skôr si predstavovala život v prímorskej krajine. Osud to ale zariadil inak a keď spoznala lásku svojho života, bolo rozhodnuté.

Do Nemecka Martina Seitz odišla keď mala 21 rokov. Túžila privyrobiť si, no najmä zdokonaliť sa v jazyku. Začínala prácou v gastronómii a neskôr v automobilovej firme. Keď pred šestnástimi rokmi na diskotéke spoznala svojho manžela, život sa jej obrátil hore nohami. "Nikdy ma nelákalo Nemecko, túžila som po živote v teple, ale osud to za mňa zariadil inak. Môj manžel je dôvodom, pre ktorý som tu ostala, roky som ho podporovala v jeho firme a neskôr vychovávala naše dcérky. To, že je inej národnosti som pociťovala, no myslím, že všetko je o vzájomnej tolerancii," povedala Martina o mužovi svojho života. Jej dve dcérky sú pre ňu celým svetom.

Článok pokračuje pod reklamou


"Valentínka má 12 rokov a Alessinka bude mať v lete 8. Moje deti sú to najlepšie, čo mi život dal a som vďačná, že môžem byť ich mamou," prezradila Soboťanka, ktorá dcéry od malička učila rodný jazyk. "Obe rozprávajú plynule po Slovensky, bola to moja absolútna priorita naučiť ich moju materinskú reč, aby sa vedeli dohovoriť s mojou rodinou a aby im bolo Slovensko blízke," dodala.

Martina podporovala roky manžela v jeho kariére, no vždy vedela, že aj ona sa chce realizovať a vybudovať si niečo svoje. Keď nedávno otvorila salón krásy, splnila si svoj obrovský sen. "Pôvodne som si túžila otvoriť kaviareň, no korona moje plány zmenila. Gastronómovia to majú neskutočne ťažké a začínať ako nováčik som sa na základe okolností neodvážila. S nápadom mi pomohol aj môj brat, ktorý spolu s manželkou úspešne vedú salón krásy na Slovensku," prezradila Martina, ktorá sa v oblasti krásy naozaj našla. "Veľmi ma to baví, hoci som sa musela veľmi veľa učiť, som spokojná a rozhodnutie podnikať neľutujem."

Článok pokračuje pod reklamou


Do Rimavskej Soboty sa vracia veľmi často. "Je to môj domov a navždy ním aj bude. Hoci si teraz život na Slovensku nedokážem predstaviť, neskôr sa možno vrátim," vyslovila sa Martina, ktorá v Nemecku žije už 18 rokov. "Život bez mojej rodiny tu nie je ľahký, som tu na všetko sama, ale som vďačná, že mám možnosť často chodiť na Slovensko, vidieť svoju rodinu, priateľov a vďaka tomu sú aj moje dievčatká polkou srdca naozajstné Slovenky."

Zdroj foto: Martina Seitz


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross