No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ŠTEFAN ÁCS: V súťažnej streľbe sa dá uspieť len s čistou hlavou

1. februára 2013 | | |  | 

Sú veci, pred ktorými máte rešpekt. Napríklad zbrane. A sú ľudia, o ktorých viete, že im zasvätili svoj život a ich práca preto ostane vždy tak trochu zakrytá rúškom tajomnosti. Chrániť život osobností svetového formátu, zaúčať elitných strelcov či pripravovať špeciálne zložky, to všetko sú témy, o ktorých, logicky, nemožno hovoriť celkom otvorene. O úspechoch z európskych aj svetových súťaží v športovej streľbe by sa však dal napísať román. Štefan Ács stál na stupňoch víťazov niekoľkokrát za sebou, pochodil celý svet a ocenenia už pomaly nemá kam odkladať. Napriek tomu by tento rok chcel získať ďalšie – z Majstrovstiev Európy. Ako hovorí, nie kvôli sláve, ale pre vlastný pocit šťastia.

Vedieť strieľať neznamená len zamieriť správne na terč. Je to hlavne o tom, akú máte čistú hlavu.
Historicky najúspešnejší strelec vo svojej kategórii, považovaný mnohými streleckými "kolegami" za slovenskú legendu. Niekoľkonásobný majster. Špičkový inštruktor. Prívlastky, ktoré tiež vzbudia prinajmenšom rešpekt. Oproti mne však sedí usmievavý človek plný optimizmu. O pár dní oslávi okrúhle 60-te narodeniny, no energie má na rozdávanie aj pre oveľa mladšie ročníky. Keď hovorí o tom, koľko kilometrov zvláda pravidelne na skialpoch, má iskričky radosti v očiach. Zimné športy sú nielen jeho vášňou ale aj súčasťou intenzívnej kondičnej prípravy na strelecké preteky. "Cítim sa v lepšej forme ako pred piatimi rokmi," hovorí Štefan Ács a dodáva, že vedieť strieľať neznamená len zamieriť správne na terč. "Je to hlavne o tom, akú máte čistú hlavu."

 

Štefan ÁcsPsychická pohoda, vyrovnanosť, sebadisciplína, maximálne sústredenie. To všetko je dôležité, keď sa človek so zbraňou v ruke postaví na súťažné stanovište. Zaručene sa k nemu pridá aj poriadna dávka adrenalínu.  "Doma aj v zahraničí som sa väčšinou dostal na stupne pre víťazov," hovorí prvotriedny strelec. Poháre, medaily a ocenenia mu dávajú za pravdu, niekoľkokrát si ich priniesol z Majstrovstiev Európy aj zo svetových súťaží. V tomto roku tiež figuruje v nominácii na "Európu", v lete pocestuje do Portugalska. Súťažiť bude v takzvanej kategórii Production, teda s neupravenými sériovými zbraňami. "Je tam nádej na úspech," zhodnotí s úsmevom Ács. Ako to vlastne na takých majstrovstvách vyzerá? "Trvajú 6-7 dní, je to veľmi náročné. Strelec musí zvládnuť minimálne 28 streleckých situácií, teda stanovíšť, na ktorých sú rôzne úlohy. Meria sa čas, počet zásahov a tiež dodržiavanie všetkých predpísaných pravidiel. Samozrejme, je to aj o tom, ako sa človek vysporiada s úplne inými klimatickými podmienkami, ako sa dokáže za krátky čas prispôsobiť prostrediu. Lebo ako som povedal, psychika je najdôležitejšia," vysvetľuje strelec. K pohode ale nepochybne prispieva nielen vnútorná vyrovnanosť toho-ktorého strelca ale aj organizačné zabezpečenie a zastrešenie jeho súťažnej "misie". A ako pri všetkých športoch, aj v tomto prípade si to vyžaduje nemalé peniaze. Nevyhnutné prípravné preteky, vybavenie, nominačné poplatky, samotná cesta na majstrovstvá - celý balík Štefan Ács odhaduje minimálne na sumu 5 tisíc eur. Za posledné roky preteky financoval z vlastného vrecka, tentokrát priznáva, že bez sponzorov to bude veľmi náročné. Je však vďačný za podporu, ktorú má v súčasnosti zo strany slovenského výrobcu zbraní Grand Power.

[su_media url="http://www.youtube.com/watch?v=w5vYF85AyXU&feature=context-gau" width="600" height="400"]

"Na preteky nejdem kvôli sláve, slávny som už bol. Idem tam preto, že to tak cítim," hovorí so smiechom strelec, ktorý stále pôsobí aj ako inštruktor streľby. Mnohí príslušníci špeciálnych zložiek ho dobre poznajú, podieľal sa na ich výcvikoch a pripravoval aj elitných strelcov. Ako ochrankár stál po boku mnohých známych osobností, akékoľvek podrobnosti na túto tému by však ostali nezodpovedané. "Boli medzi nimi herci, hudobníci, vysokopostavení manažéri. Pri tejto práci je však najdôležitejšia diskrétnosť, takže..."

Takže posledná otázka. Má strelec s takými skúsenosťami ešte niekedy aj strach? "Strach nie je to správne slovo. Človek musí cítiť pokoru. Pokiaľ tam nie je, neskončí to dobre," zhrnie Štefan Ács.

Štefan Ács aktívne súťaží od roku 1991, začínal v klube športovej polície (ŠKP). Je päťnásobným majstrom Slovenska v športovo-situačnej streľbe v kategórii senior v období 2004-2010 a viacnásobným medailistom z Majstrovstiev Slovenska v taktickej a bojovej streľbe, ktoré sa konajú na Lešti od roku 2004.

K jeho najväčším úspechom patrí:

2. miesto Majstrovstvá Európy 2004 v Čechách

3. miesto Majstrovstvá sveta 2005 Ekvádor

3. miesto Svetový pohár 2006 Thajsko

4. miesto Majstrovstvá Európy Francúzsko

Je historicky najúspešnejším strelcom vo svojej kategórii na Slovensku.

V roku 2012 sa vrátil do súťažného kolotoča po dvojročnej odmlke krásnymi výsledkami, akými sú 3. miesto na Majstrovstvách Slovenska v športovo situačnej streľbe , 2. miesto v šiestom kole Slovensko-poľskej ligy.

V roku 2013 figuruje v nominácii na Majstrovstvá Európy v pištoli, ktoré sa budú konať v letných mesiacoch v Portugalsku.

Okrem toho sa preslávil ako špičkový inštruktor streľby (člen IBSSA), ktorý viedol viaceré medzinárodné výcviky, naposledy v roku 2010. Chránil mnoho osobností svetového formátu, v roku 2003 aj pápeža pri jeho návšteve v Rožňave.

[nggallery id=911]

Zdroj: Rimava.sk (Martina Urbanová), Sponzorovaný článok – Rimava.sk

Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross