No active "ca-sidebar-197687" sidebar

STROM ROKA: Oskorušu z Uzovskej Panice vybrali do finále ankety, spustili hlasovanie

Približne 250 ročnú Oskorušu z Uzovskej Panice v okrese Rimavská Sobota vybrali tento rok do finále v súťaži o strom roka, ktorú už po 17-ty krát organizuje nadácia Ekopolis. Jej obvod kmeňa má takmer tri metre a vysadená bola pravdepodobne ešte za čias Márie Terézie. V súčasnosti má približne 14 metrov a nachádza sa v miestnej časti Lapoňa, neďaleko bývalých prosperujúcich ovocných sadov, o ktoré sa už roky nikto nestará. Svojou majestátnosťou však pripomína silu a dlhovekosť prírody. Je tak výzvou aj pre ďalšie generácie, aby existujúce stromy zachránili a objavili ďalšie, na ktoré sa už takmer zabudlo.

Svojou majestátnosťou pripomína silu a dlhovekosť prírody. Ak sa vám Oskoruša páči, môžete ju podporiť hlasom na stránke Ekopolisu zadaním emailu.
Strom bol prihlásený do ankety aj z iniciatívy našej redakcie, ako aj miestnych odborníkov, záhradkárov, ktorí sa snažia zachovať a rozširovať pôvodný genofond stromov v regióne Rimavskej Soboty. 

Oskoruše sú v tomto kraji zriedkavé, tajomné a vzácne. Strom ešte stále rodí veľké ružovo žlté plody hruškovitého tvaru. Pre jeho mohutnosť a dlhovekosť ho používali ako hraničný strom medzi chotármi a neskôr aj ako signalizátor dobrej polohy pre výsadbu ovocia. 

Oskoruša pri Laponi má približne 250 rokov a obvod kmeňa takmer tri metre.

Anketa aj tento rok odštartovala na festivale Pohoda v Trenčíne. Tucet majestátnych finalistov sa uchádza od júla až do konca septembra o hlasy a podporu verejnosti. Aj tohtoročných finalistov nafotil profesionálny fotograf a milovník stromov Martin Babarík.

Medzi dvanástimi finalistami ankety je aj Lipa Malolistá, ktorá rastie v sedle Zbojská a podľa ohlasovateľov má viac ako 400 rokov. Pod starou lipou v sedle Zbojská sedával podľa povestí zbojník Jakub Surovec so svojou družinou. V súčasnosti slúži ako útočisko pre turistov, ktorí sa zastavia na salaši občerstviť. 

Cieľom ankety je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Víťazný strom bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Cenou pre víťaza je odborný posudok a ošetrenie v hodnote 300 eur a automatický postup do medzinárodného finále ankety Európsky strom roka

Hlasovať je možné i formou hlasovacieho lístka, ktorý nájdete v časopise Krásy Slovenska, smskou na čísle 7773 vo formáte STROM*XX*kontaktne udaje (XX - číslo stromu od 1-12) alebo priamo na webovej stránke ekopolisu http://www.ekopolis.sk/zivotne-prostre…/strom-roka/finalisti 

Patrónom ankety je aj tento rok spevák Peter Lipa. Jednotlivci, mestá a obce, školy, firmy alebo organizácie mohli svoj obľúbený strom do ankety prihlásiť do konca apríla, v júni vybrala odborná komisia z 37 prihlásených stromov 12  finalistov.

Zdroj: Rimava.sk, Ekopollis, FOTO: Martin Babarík


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross