No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Sú ekologické a nápadité. Voskové obrúsky z bavlny nahradia plastové „sáčky“, za nápadom stojí Soboťanka

RIMAVSKÁ SOBOTA – Igelitové tašky postupne vytláča ich textilná verzia. Trvalo roky, kým sa súčasťou cesty na nákup stala okrem peňaženky aj taška, a to i vďaka tomu, že tie plastové postupne z obchodov vymizli. Ale čo ich zmenšené verzie? Koľkokrát ste dnes v rukách držali plastový „sáčok“? Dve kamarátky, Mima Čierna z Rimavskej Soboty a Martina Strmeňová z Banskej Bystrice, vymysleli adekvátnu náhradu aj týmto nepriateľom životného prostredia – začali vyrábať voskové obrúsky z bavlnenej látky a včelieho vosku na uskladnenie potravín.

Ekologické myslenie bolo súčasťou života kamarátok ešte predtým, než začali s výrobou obrúskov. Soboťanka Mima Čierna vlastnila dve predajne so značkovým textilom a doplnkami. „Roky som sa snažila popri komerčnom sortimente nenápadne robiť osvetu a ponúkať svojim zákazníkom aj ekologické a trvalo udržateľné výrobky. Z mojich predajní za všetky roky nevyšla ani jedna plastová taška a všetky plastové sáčky, v ktorých mi chodil tovar, som používala opätovne na odosielanie tovaru cez e-shop alebo som ich triedila, separovala, alebo posúvala ďalej,“ hovorí Mima Čierna, ktorá si kládla otázku, či rovnaký prístup k plastovým obalom majú aj iní majitelia obchodov.

Článok pokračuje pod reklamou



Voskované obrúsky Môj obal

„Jeden deň, keď som išla na nový výber kolekcie do Viedne, som si všimla za Bratislavou veľké pole, ktoré bolo nafúkané igelitovými sáčkami. Zamrzelo sa ma to, pretože moji starí rodičia boli poľnohospodári a uvedomila som si, že ak sa tieto sáčky zaorú do zeme, tak sa nič neurodí. Nie je šanca, aby cez plast niečo vyklíčilo,“ vysvetľuje ďalej Soboťanka, ktorá aj vďaka tomuto pohľadu začala premýšľať nad náhradou plastových vrecúšok.

Cez deň boli v práci, večer vyrábali voskové obrúsky

Ako ďalej povedala, ako prvé jej pod ruky padlo balenie desiaty pre jej manžela. „Pretože som mu ju balila do mikroténových sáčkov, ktoré nikdy nepriniesol späť. Našla som kanadský výrobok z včelieho vosku a bol to zázrak. Pohodlné balenie, jednoduchá údržba, a keď som povedala cenu voskového obrúsku manželovi, tak ho poctivo nosil domov späť. Ale jeden obrúsok je málo,“ opísala ďalej príbeh vzniku značky Môj obal jeho spoluzakladateľka.

"Veci začali fungovať a myšlienka začala dávať význam. Obe sme stará škola a žijeme myšlienkou znovu používania obalov."

S výrobou jej pomohla kamarátka Martina. „Takže som sa pustila do zisťovania všetkého okolo obrúskov. Okrem toho, DYI a šitie/tkanie je môj relax, mala som dobrý základ nástrojov a materiálu aj na obrúsky doma. Mima sa mi smeje, že neexistuje vec, ktorú by som doma nemala. Látky, rezačky, podložky, aj včelí vosk. To už bol len kúsok k obrúskom,“ porozprávala ďalej Martina Strmeňová. Vlastnej výrobe predchádzalo skúšanie návodov z internetu – vylepšovanie a testovanie na kamarátoch a rodine.

„Cez deň sme boli obe v práci a po večeroch sme robili voskové obrúsky. Obrúsky sme vo fáze testovania dávali priateľom a priateľkám, aby ich testovali spolu s nami. A všetci boli nesmierne nadšení. Nikdy o podobnom produkte nepočuli a chceli si ich od nás kupovať,“ prezradila ďalej Mima Čierna, podľa ktorej mali naši predkovia chladnejšie a vlhkejšie domy, preto im na skladovanie chleba stačili ľanové utierky alebo vrecúška, alebo drevené chlebníky.

Martina Strmeňová a Mima Čierna.

„Dnes, vo vykúrených a suchých bytoch, si chlieb žiada niečo iné,“ dodala. Výhodou voskových vrecúšok je totiž podľa nej to, že si chlieb udrží svoju prirodzenú vlhkosť, teda sa nevysuší ako v látkových obaloch, a vďaka antibakteriálnym a antimykotickým vlastnostiam vosku nesplesnivie.

Článok pokračuje pod reklamou



Od trhov k e-shopu

S výrobkami najskôr zamierili na malé lokálne trhy a s nimi prišli prvé úspechy, ktoré ich neskôr doviedli až k vlastnému e-shopu a poličkám s ich vrecúškami a obrúskami v obchodoch. „Veci začali fungovať a myšlienka začala dávať význam. Obe sme stará škola a žijeme myšlienkou znovu používania obalov. Či už na potraviny, nákupy, nápoje a vlastne na všetko, na čo ľudia bežne používajú jednorazový obal. Preto sme sa aj pri názve značky Môj obal nefixovali len na voskové obrúsky, ale vo všeobecnosti na opätovne použiteľné obaly,“ priblížila ich zmýšľanie Mima Čierna.

Kamarátky tak pretavili myšlienku na dobre fungujúci obchod, ktorý je v súlade s ich prioritami – chrániť životné prostredie. Ekologické, znovupoužiteľné voskové vrecúška a obrúsky v niekoľkých dizajnoch sú pomocníkom pri balení rôznych potravín, desiat, pečiva, zeleniny a ovocia, ale aj drogérie – napríklad mydla.

Zdroj foto: Môj obal


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross