No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Súťaž vo varení gemerských guliek získala značku Regionálny produkt Gemer-Malohont. Jej tradíciu udržiavajú už od roku 2005

13. januára 2023 | | | | |  | 
Súťaž vo varení gemerských guliek na Dňoch mesta Jelšava 2022. Zdroj: mesto Jelšava

JELŠAVA – Gemerské guľky už svojím názvom špecifikujú časť Slovenska, v ktorej vznikli. Ich zrod sa viaže na baníkov alebo drevorubačov. Nie je to však úplná náhoda. Spomínané povolania boli v regióne dominantné a takéto jedlo pracovníkov dobre zasýtilo a dokázalo im dodať energiu pri práci.

Napriek svojmu názvu sa v jednotlivých častiach regiónu ich príprava môže odlišovať. Dodnes sa zachováva tradícia domácej prípravy v rodinách na Troch kráľov – 6. januára.

Článok pokračuje pod reklamou


Neboli však iba sviatočným jedlom, vďaka svojej chuti boli vhodné aj na bežné dni a gemerskú špecialitu gazdiné chystali aj kedykoľvek počas roka. Tradícia gemerského pokrmu sa ešte stále z domovov nevytratila a aj dnešné kuchárky sa k ikonickému jedlu stále rady vrátia.

V Jelšave udržiavajú tradíciu, ktorá sa zakladá na tomto tradičnom recepte, a to Súťaž vo varení gemerských guliek. Prvý ročník súťaže sa konal v rámci podujatia Dni mesta Jelšava v roku 2005 a jeho hlavnou iniciátorkou bola vtedajšia prednostka MsÚ Oľga Mezenská, ktorá svoj nápad pretavila do celej prípravy a organizácie súťaže.

Súťaž získala regionálnu značku

Súťaž vo varení gemerských guliek sa koncom roka 2022 zapísala do zoznamu držiteľov značky Regionálny produkt Gemer-Malohont. „Cieľom bolo zachovať a spropagovať typickú gemerskú gastronómiu – jedlo, ktoré je typické pre časť bývalej Gemerskej župy,“ ozrejmila Mariana Gömöry z MsÚ Jelšava.

Súťaž sa koná ako samostatné podujatie počas Dní mesta Jelšava, spravidla druhú júnovú sobotu v roku. Podujatie je určené pre širokú verejnosť. Súťažia dospelí, ale do ochutnávky a hlasovania verejnosti sa zapájajú všetky vekové kategórie. Mimoriadne atraktívna je ochutnávka pre cudzích návštevníkov a rodákov, ktorí po dlhšom čase zavítajú do rodného mesta. Tento gastronomický výrobok je taký populárny, že podľa slov návštevníkov im evokuje roky prežité tu na Gemeri. Návštevníci, vzhľadom k dlhodobej tradícii tohto podujatia, sami vyhľadávajú termín konania a plánujú si v tomto čase návštevu Jelšavy.“

Základ gemerských guliek spočíva v zemiakoch, mäse, oškvarkoch, koreninách, cibuli a cesnaku. „Každé družstvo si pridáva svoje príchute, čím sa potom v súťaži líšia. Proces varenia nie je dlhý, príprava je náročnejšia. Na základe prihlásenia jednotlivých družstiev, sú následne pre nich pripravené prístrešky – priestor, miesto na prípravu, varenie a samotný predaj. Všetky suroviny a potrebný materiál si prinesú súťažiaci sami. Po odštartovaní súťaže si členovia súťažiaceho družstva musia očistiť zemiaky, nastrúhať ich, pomlieť mäso, dochutiť, premiešať masu, vytvoriť z nej guľky a následne ich vyvariť vo vriacej vode v kotlíku. Po dovarení ich servírujú s opraženou cibuľkou a ako typická príloha sa pridáva kyslá kapusta. Z vody, v ktorej sa guľky vyvárajú, sa ešte pridaním zátrepky (mlieko alebo smotana a múka) pripraví polievka – tzv. kyseľ,“ doplnila Gömöry.

Článok pokračuje pod reklamou


Tím vytvoria traja členovia, ktorí pripravujú guľky a jeden, ktorý v kotlíku vyvára a prikladá drevo pod kotlík. Do súťaže sa zapájajú družstvá z okolitých obcí, organizácie mesta Jelšava, občianske združenia alebo dobrovoľníci z radov občanov. "Najsilnejším ročníkom bol 9. ročník v roku 2013, ktorého sa zúčastnilo 12 súťažiacich družstiev."

Zaradenie medzi držiteľov značky regionálny produkt Gemer-Malohont ich úprimne potešilo

„Veľmi nás to potešilo, pretože súťaž organizujeme už od roku 2005 a každým ročníkom nám rastie záujem, či už z radov súťažiacich alebo návštevníkov, ktorí majú možnosť sa zapojiť aj do samotného hodnotenia kvality prezentovaných gemerských guliek. V posledných ročníkoch sme mali aj požiadavku na súťažiacich ohľadom prezentácie ich odevu, ktorým reprezentujú svoju obec, a to od tradičného ľudového a krojového, k modernému s logom a zaujímavými textami.“

Zaradenie do zoznamu regionálnych produktov by im mohlo pomôcť rozšíriť povedomie o súťaži aj do okolitých regiónov. „Aj spropagovať naše tradície, ktoré si ctíme, aby boli zachované pre ďalšie generácie. V neposlednom rade to umožní vzájomné stretnutia ľudí z okolitých obcí, miest, príležitosť na stretnutia rodákov. Región Gemer má množstvo zaujímavostí, ktoré sú zabudnuté a tým im môže hroziť aj zánik. Pri súčasných snahách o rozšírenie turistiky v regióne je aj tradičná gastronómia jej dôležitou súčasťou,“ doplnila na záver Mariana Gömöry.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross