No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Tajomstvo troch kráľov. Cesta za hviezdou, ktorá osvetľuje aj náš svet

6. januára 2025 | | |  | 
Zdroj: Wikiart.org/Peter Paul Rubens: Klaňanie troch kráľov

Legenda hovorí, že traja mudrci z ďalekého Východu, neskôr nazývaní Gašpar, Melichar a Baltazár, putovali za zvláštnym znamením – jasnou Betlehemskou hviezdou. Tá ich priviedla až do malej betlehemskej maštale, kde našli narodeného Ježiša. Prví pohania, ktorí v ňom spoznali Spasiteľa, mu vzdali poklonu a darovali dary: zlato na znak kráľovskej moci, kadidlo ako prejav božskosti a myrhu, symbol budúceho utrpenia.

Článok pokračuje pod reklamou


Zdroj: National Gallery of Art/ Sandra Botticelli: Klaňanie troch kráľov

Hoci biblické texty presný počet ani mená týchto mudrcov neuvádzajú, tradícia im od 14. storočia priradila konkrétne identity. Viera v ich príbeh sa stala súčasťou kresťanskej viery, ale zároveň prenikla aj do ľudových zvykov, ktoré nesú stopy dávnych pohanských obradov.

Sviatok Zjavenia Pána: Od duchovna k tradíciám

Každý rok 6. januára kresťania slávia Zjavenie Pána, známe aj ako sviatok Troch kráľov. V tento deň sa uzatvára vianočný cyklus, rozoberajú sa betlehemy a odkladá sa výzdoba. No sviatok nie je iba o spomienkach na troch múdrych. Je aj oslavou svetla, ktoré malo osvetliť cestu nielen kráľom, ale všetkým veriacim.

Voda, soľ, krieda a cesnak – jednoduché, no mocné symboly tohto dňa – ukazujú na prepojenie kresťanských a pohanských tradícií. Voda, posvätená v kostoloch alebo v riekach, bola považovaná za ochranný prostriedok. Ľudia ňou kropili svoje domovy, stajne i dobytok, aby ich chránili pred zlom. Soľ pridávali do potravy, cesnak brali na cesty a kriedou kreslili symbolické značky nad dverami, aby odohnali strigy a zlých duchov.

Koledovanie: Tradícia, ktorá odolala času

Sviatok Troch kráľov bol tiež posledným dňom obchôdzok a kolied. Koledníci navštevovali domy, prinášali vinše a priali zdravie, šťastie a bohatstvo. Kým cirkev spočiatku považovala koledovanie za pohanský prežitok, postupne ho prijala za svoje. Dodnes kňazi počas trojkráľovej koledy žehnajú domácnosti a nad dvere píšu iniciály C+M+B – skratku latinského požehnania Christus mansionem benedicat (Kristus nech požehná tento dom).

Zdroj: Guidemeflorence.com/ Leonardo da Vinci - Klaňanie troch kráľov

Traja králi a my

Sviatok Troch kráľov nie je len starodávnou legendou či súčasťou náboženských obradov. Je pripomienkou cesty, ktorú musí každý človek prejsť, aby našiel svetlo vo svojom živote. Je aj svedectvom toho, ako sa tradície dokážu prispôsobiť a prežiť, spájajúc v sebe duchovno, mystiku i históriu našich predkov.

Takže keď budete 6. januára zapisovať nad dvere iniciály troch kráľov alebo si kropiť dom posvätenou vodou, nezabudnite – tieto zvyky v sebe nesú oveľa viac, než sa na prvý pohľad zdá.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross