RIMAVSKÁ SOBOTA - Na jednom zo župných zasadnutí v roku 1839 predniesol hlavný lekár župy Gustáv Marikovszký správu o neutešenom stave a vybavení väzenskej nemocnice v Rimavskej Sobote, ktorá sa používala aj pre civilné obyvateľstvo.
Zdôrazňoval potrebu výstavby novej nemocnice, ktorá by pokryla potreby celej župy. Vtedy padlo rozhodnutie, že sa nová nemocnica v Gemerskej župe postaví. Peniaze na jej výstavbu sa mali získať z darov a z dobročinných podujatí, ktorých výťažok sa venoval na tento účel.
Článok pokračuje pod reklamou
18. 12. 1840 sa na župnom zasadnutí, ktoré sa uskutočnilo v Plešivci, rozhodlo, že na postavenie župnej nemocnice, kde by sa liečili aj chudobní chorí obyvatelia, raz a naposledy formou dane zaplatí každý obyvateľ župy jeden grajciar a vyzbieraná suma sa pripíše k zbierke.
V roku 1847 bolo pre tento účel už vyzbieraných 6 664 forintov a 28 grajciarov. V roku 1871 to bolo 34 737 forintov a 55 grajciarov. Vtedy sa však stalo, že výstavba nemocnice ustúpila do úzadia, pretože mestá Rožňava a Rimavská Sobota sa nevedeli dohodnúť, kde budova novej nemocnice bude stáť. Obe mestá medzi sebou bojovali a ten spor ukončil na jesennom župnom zasadnutí roku 1880 podžupan Bertalan Szontágh, ktorý direktívne rozhodol, že tak bude v Rimavskej Sobote.
3. 6. 1881 sa na zasadnutí Spoločnosti Uhorských inžinierov a staviteľov rozhodovalo o žiadosti úradu podžupana v Rimavskej Sobote, týkajúcej sa vypísania verejnej súťaže na projekt župnej nemocnice.
Článok pokračuje pod reklamou
Na základe predmetnej žiadosti sa vypisovala verejná súťaž, ktorá mala tieto špecifiká: nemocnica mala byť jednoposchodová, naprojektovaná na príjem 44 pacientov. Vnútorné priestory museli byť riešené dispozične tak, aby tam bola príjmová kancelária (izba lekára), úradná miestnosť pre správcu nemocnice, dve izby majúce po sedem lôžok pre pánsku časť interného oddelenia a presne taký istý počet aj pre jeho ženskú časť. Jedna izba s jedným lôžkom pre pôrodnicu. Jedna izba s tromi lôžkami pre očné oddelenie. Jedna izba s jedným lôžkom na pozorovanie duševne chorej osoby. Jedna samostatná izba s dvomi lôžkami pre pánov a taká istá izba s jedným lôžkom pre dámy. Jedna izba s tromi lôžkami pre pánov nakazených syfilisom a taká istá izba so štyrmi lôžkami pre dámy nakazené syfilisom. Dve izby ako ubytovne pre tam slúžiace rádové sestry. Jedna kúpeľňa s dvomi vaňami. Dve izby, kuchyňu a komoru obsahujúci byt správcu.
V suteréne mala byť umiestnená kuchyňa, miestnosť na umývanie riadu, sklad potravín, sklad na ostatné veci a na povale miestnosť na skladovanie rezervných vecí.
V zadnej časti pozemku mala byť samostatná budova, ktorá bude obsahovať márnicu s pitevňou. Jednu izbu s kuchyňou pre potreby sluhu. Ďalej dreváreň a úplne osamotene miestnosť na skladovanie ľadu. Keďže sa tam nenachádza kanalizácia, tak sa na pozemok musela naprojektovať žumpa na zvedenie odpadových vôd.
Predpokladaná hodnota zákazky sa pohybovala od 40 000 do 45 000 forintov a záujemcovia museli svoje projekty doručiť do 18.00 hod., dňa 18. 6. 1881. Víťazný projekt mala Gemerská župa oceniť sumou vo výške 200 rakúskych forintov.
Do súťaže boli zaslané tri projekty a 23. 7. 1881 sa otvárali obálky. Súťaž napokon vyhral projekt s názvom Humanismus a autorom projektu župnej nemocnice sa stal staviteľ István Kiss, pomocný profesor z univerzity pre inžinierov architektov.
Stavať sa začalo ešte v tom istom roku v réžii župy, dozor vykonával župný inžinier Ladislav Beliczay. Stavba bola dokončená v presne nezistený deň počas leta roku 1883 s nákladom 48 607 forintov a 16 grajciarov. Mesto Rimavská Sobota prispelo sumou 11 895 forintov.
Začiatkom posledného septembrového týždňa roku 1883 prebehlo slávnostné odovzdanie župnej nemocnice do užívania. Po 44 rokoch od iniciovania jej výstavby sa teda obyvateľstvo župy konečne dočkalo. Slávnostný príhovor mal podžupan Bertalan Szontágh a bola to jeho zásluha, že nemocnica stojí v Rimavskej Sobote. Tých rečníkov tam bolo viac a nechýbal ani spevokol. Na záver skončili všetci v hostinci Tri ruže (Tatra), kde hlavný župan Gustáv Fay predniesol prvý prípitok na kráľa. Neskôr po spoločenskej večeri nasledovala tanečná zábava, a tak sa nová nemocnica náležite oslávila.
Oficiálne začala nová nemocnica svoju činnosť dňa 1. 1. 1884, ale v skutočnosti sa tam prví pacienti dostali už skôr.
Zdroje:
Orvosi hetilap zo dňa 28. 6. 1885
Hírnök zo dňa 31. 12. 1840
Az Épitési ipar zo dňa 19. 6. 1881
Az Épitési Ipar zo dňa 31. 7. 1881
Fővárosi Lapok zo dňa 30. 9. 1883
Autor: Vladimír Gondáš
NENECHAJTE SI UJSŤ