No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Nový tanečný pár má jasný cieľ: majstrovstvá sveta

Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že svojím detstvom a mladosťou len tak pretancujú, už vo svojom mladom veku vedia, že úspech neprichádza sám od seba. Sú za ním hodiny tréningov po vyučovaní, rady skúsených inštruktorov, desiatky ciest po Slovensku aj do zahraničia, obetavosť rodičov... Mladí tanečníci Tomáš Baka a Orsolya Farkasová tvoria približne rok nový tanečný pár. Obaja sa už s predchádzajúcimi tanečnými partnermi tešili z medailových umiestnení a najlepších hodnotení porotcov na rôznych súťažiach, spoločne sa chcú vydať na cestu za najväčším cieľom: majstrovstvami sveta.

.
Mladého Tomáša ako nadaného a ambiciózneho tanečníka poznajú mnohí Rimavskosoboťania. Ani Orsi však nie je žiadny „nováčik“ – spoločne s Gerhardom Sendreiom boli v roku 2010 juniorskými majstrami Slovenska v latinskoamerických tancoch. „Svojho partnera však prerástla o hlavu. Tomášova partnerka Regina mala zdravotné problémy, vlani teda začali tancovať spoločne,“ hovorí mamina mladej tanečníčky Katarína Farkasová. Na to, kedy sa začala dcérina láska k tancu, si spomína celkom presne. „Bývame v Gemerskom Jablonci, Orsi sa ako tretiačka bola pozrieť na venček, ktorý sa konal v obci, vtedy vyhlásila, že aj ona chce tancovať.“

 

Že to nebol krok vedľa, dokazujú výsledky, ktoré za tých pár rokov dosiahla. Dnes má 14 rokov a pod vedením Júliusa Schwarcza stále háji dobré meno miestneho Tanečného klubu Impulz. S Tomášom už stihli absolvovať aj majstrovskú súťaž a prebojovali sa až do finále. Body z medzinárodných súťaží sa im započítavajú do svetového rebríčka, v lete sa dokonca dostali do prvej 50-ky. Sú jediný pár TK Impulz v Rimavskej Sobote, ktorý má v latinskoamerických tancoch medzinárodnú triedu „S“. Zamakať chcú aj na štandardných tancoch. „Orsolya odmalička viac inklinuje k latine, no aj štandard im už ide oveľa lepšie,“ prezrádza hrdá mama, ktorá priznáva, že ešte stále plače od radosti, keď mladí tanečníci prevalcujú konkurenciu. Slzy šťastia sú na mieste, veď obaja tínedžeri obetujú tanečnému športu všetok svoj voľný čas. Stretávajú sa na parkete trikrát do týždňa, okrem toho majú individuálne tréningy s inštruktorom. K tomu cesty po súťažiach či rôznych spoločenských podujatiach, kam ich pozývajú ako reprezentantov Slovenska.

O tom, že súťažné tancovanie nie je najlacnejší špás, rodičia vedia svoje. Len také šaty sú hotový majetok. „Na latinskoamerické tance ich mala asi desať,“ povie Orsina mama po tom, ako v duchu preratúvala všetky ružové, biele, čierne... Apropo, na tých čiernych bolo našitých 22 metrov pštrosieho peria a tisíc kamienkov. „Teraz musíme dať šiť nové šaty na štandard, keďže každé majstrovstvá sú aj akousi módnou prehliadkou,“ dodáva Katarína Farkasová.

Majstrovstvá Slovenska budú začiatkom budúceho roka. Prípravy na ne sú už v plnom prúde, mladých tanečníkov by ste určite zastihli v sále rimavskosobotského Domu kultúry, kde usilovne trénujú. Cieľ majú jasný, chcú sa dostať do finále a zabezpečiť si miestenku na vysnívané Majstrovstvá sveta, ktoré majú byť najbližšie v Číne. To, či sa im to podarí, budeme pozorne sledovať. A zatiaľ – všetci povinne držať palce 🙂

[nggallery id=866]

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross