No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Tomašová bola kedysi samostatná obec. Predpokladá sa, že názov nesie po svojom zakladateľovi

17. júla 2022 | | |  | 
Na priloženej kresbe je veža so zvonmi, ktorá sa nachádza približne v strede obce.

V nedávnej minulosti sa na týchto stránkach spomínal Gustáv Zombory (1835 – 1872), ktorý sa v roku 1867 v Rimavskej Sobote zúčastnil XII. zhromaždenia uhorských lekárov a prírodovedcov.

Svoje postrehy z Rimavskej Soboty zverejňoval v dobovej tlači. Jedného dňa jeho kroky viedli do vtedy ešte samostatnej obce Tomašová:

„Na západ od Rimavskej Soboty, kde Rimava poskytuje dostatok vlahy úrodnej pôde, leží slovensko–maďarská obec Tomašová. Jej časti siahajú až k Rimavskej Sobote a preto sa dá považovať za vonkajšiu mestskú časť. Predpokladá sa, že svoj názov nesie po svojom zakladateľovi, ktorým mal byť Tomáš zo slávneho rodu Széchy.

Článok pokračuje pod reklamou


Na pohľad v nenáročnej obci sa už miestami objavujú krajšie a modernejšie stavby, ktoré sú umiestnené hlavne v blízkosti hraníc mesta. Väčšina domov nesie stopy chudobnejších príbytkov typických pre Slovákov z Hornej zeme. Na domoch chýbajú komíny a dym si na povalách hľadá cestu, aby prenikol cez krytinu, pričom celý dom je preto zahalený smutným oblakom hmly.

Na priloženej kresbe je veža so zvonmi, ktorá sa nachádza približne v strede obce, tam, kde sa hlavná cesta od mesta rozdvojuje. Miestni slovenskí obyvatelia – evanjelici, sa už raz v minulosti pokúsili postaviť kostol. Boli však príliš chudobní a nedisponovali potrebnými finančnými prostriedkami. Na pozemku, ktorý mali zvolený na stavbu kostola, preto postavili len jeho vežu, do ktorej nainštalovali pár zvonov. Dúfali, že raz sa ich finančná situácia zlepší a časom dokážu kostol postaviť.

V obci sa nachádzali tiež dva kaštiele, jeden z nich patril šľachtickej rodine Bornemissza a stál v susedstve veže. Na kresbe je viditeľný medzi pekným stromoradím, s priestranným dvorom a záhradou anglického typu. Druhý kaštieľ, pôvodne patriaci rodine Pongrácz, leží v západnej časti obce. Stojí samostatne v tichom prostredí.

Článok pokračuje pod reklamou


V roku 1867 nebol známy presný počet obyvateľov, a tak sa vychádzalo zo štatistiky z roku 1837. Celkový počet obyvateľov činil 1 029, z ktorých 872 bolo evanjelikov, 63 katolíkov a 94 inklinovalo k reformovanej cirkvi. Národnostné zloženie obyvateľov sa nedalo zistiť.

Tomašová so svojimi drobnými domami, záhradami a peknými alejami, ale hlavne v pozadí sa nachádzajúcimi kopcami, ponúka hlavne z juhozápadných vrškov krásny pohľad na miestnu panorámu."

Zdroj: Hazánk s a Külföld zo dňa 10. 10. 1867

Autor: Vladimír Gondáš


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross