No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Tornaľský A-klub pomáha so závislosťami, otvorí infocentrum v R. Sobote. Ako jediný v SR má aj infolinku

RIMAVSKÁ SOBOTA/TORNAĽA – Poznáte niekoho, kto je závislý na alkohole, drogách či hazarde a neviete, ako tomuto človeku pomôcť? A-klub, ktorý pôsobí prioritne v Tornali, bude mať svoje stredisko aj v Rimavskej Sobote, konkrétne v Čiernom orlovi. Rimava.sk vyspovedala zakladateľa klubu Aladára Káliho, ktorý nám porozprával o fungovaní klubu a o tom, čo všetko vlastne alkoholizmus znamená.

„Snažíme sa ľuďom, ktorí absolvovali ústavnú liečbu, dať platformu, kde by sa mohli stretávať, posilňovať v abstinencii či odovzdávať skúsenosti iným ľuďom, pretože každý znáša obdobie po liečbe inak. S týmto cieľom sa stretávame raz za mesiac na rôznych klubových akciách. Niekedy to je výlet, inokedy na plážovom kúpalisku či na rôznych opekačkách,“ povedal Káli s tým, že v klube je aktuálne 18 členov a päťčlenný výbor.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako ďalej doplnil, klub navštevuje každý týždeň protialkoholickú liečebňu v nemocnici Svet zdravia v Rimavskej Sobote. „Raz mesačne chodíme do odborného liečebného ústavu psychiatrického, n. o. Predná Hora na takzvané celoslovenské kluby, kde sa stretajú všetky také kluby, ako sme my,“ vysvetlil Káli.

A-klub je však jediný klub na Slovensku, ktorý prevádzkuje Linku pomoci. „Slúži na to, že ktokoľvek cíti, že má problém s alkoholom, alebo akoukoľvek inou drogovou či gamblingovou závislosťou, môže nám zavolať. My mu pomôžeme zorientovať sa v problematike a dostať sa k odbornej pomoci,“ konkretizoval s tým, že väčšinou volajú príbuzní, málokedy sa podľa neho stane, že zavolá priamo človek, ktorý má problém so závislosťou.

Infocentrum v R. Sobote

Podľa jeho slov sa niekedy v júni otvorí pilotný projekt infocentra v Čiernom orlovi v R. Sobote. „Bude tam umožnený trikrát do týždňa po dve-tri hodiny voľný prístup komukoľvek, kto by chcel niečo vedieť o závislostiach. Je predpoklad, že do konca júna by sa malo všetko stihnúť. Pandémia nás postihla práve vtedy, keď sme mali ísť pre kľúč a spustiť tento projekt,“ priblížil Káli.

Ak by projekt vyšiel, A-klub by bol zaradený do združenia abstinentov Slovenska s názvom „Abstinent“. „Ak by sa nám podarilo do tohto zainteresovať, mohli by sme otvoriť takéto infocentrá v každom okresnom meste na strednom Slovensku,“ doplnil.

Článok pokračuje pod reklamou


Kto je pre neho alkoholik?

Ako Káli vysvetlil, slovo alkoholik či alkoholizmus pre neho znamená, ak niekto pije preto, že mu je zle, nie preto, že mu má byť dobre. „Neexistuje mierka, že ak vypijete desať poldeci, ste alkoholik. Zvykneme hovoriť, že alkoholizmus nie je vtedy, ak si niekto vypije na nejakej oslave, ale vtedy, ak sa mu žiada, aby ten alkohol vypil a mal v sebe hladinu. Vtedy je potrebné zapodievať sa s jedincom, pretože tam je už vytvorená závislosť,“ ozrejmil.

Podľa neho je rovnako alkoholizmus aj vtedy, ak človek nevie vykonávať svoju prácu či každodennú činnosť bez toho, aby si aspoň jeden pohárik vypil. „Pokiaľ to je tak, že si vypijem, na druhý deň mám opicu, pretože si to môžem dovoliť, nič sa nedeje. Ten, kto pije preto, že bez alkoholu nemá predstavy o svete, tam hovoríme, že je vytvorená závislosť, ktorá sa prejavuje tým, že pri každodennej činnosti je u neho nutná prítomnosť alkoholu,“ konkretizoval Káli.

Čím si samotný Káli prešiel?

Káli je už abstinentom osem rokov, no svoj problém si uvedomil sám  a bojoval s ním za pomoci liečby. „Absolvoval som šesťtýždňovú liečbu v Rimavskej Sobote. Prvé dni som si hovoril, že čo tu ja hľadám, ja tu nemám čo robiť,“ vysvetlil.

Kálimu trvalo sedem dní, kým si uvedomil, ako bude žiť po liečbe bez alkoholu. „Dnes už úspešne abstinujem osem rokov. Počas tohto obdobia som nemal ani pohnútok na alkohol, nemal som slabé chvíle ani nebolo žiadne lámanie, či si nedám pohárik,“ povedal.

Podľa jeho slov boli ťažké chvíle jedine kvôli okoliu. „Boli svadby, oslavy, pohreby, kde je prirodzené vypiť. To, že som ja nechcel piť, bol môj problém, nikto sa nemusí tomu prispôsobovať. Ja nemám v byte ani pohár na pivo či víno, aby nič neevokovalo na alkohol. Ak si to človek uľahčí, podarí sa mu abstinovať. Alkoholová závislosť je psychická choroba a jediným liekom na jeho liečenie je doživotná abstinencia.,“ uzavrel Káli.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross