No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Tyran našiel podporu aj u obecného sudcu. Obľúbené halušky sa mu stali osudnými

23. apríla 2022 | |  | 
Budova súdu. Zdroj: delcampe.net

Rok 1911 priniesol dva prevratné rozsudky na kráľovskom súde v Rimavskej Sobote. V týchto prípadoch senát súdu vyniesol oslobodzujúci verdikt pri usvedčených vrahoch. Pred ctihodným senátom stáli dve ženy a v minulosti by dostali prísnejší trest, ako keby boli chlapmi.

Doba sa zmenila a dokonca samotný kráľovský prokurátor Dr. Penyigey, apeloval na súd, aby rozhodoval srdcom a nie zákonnými ustanoveniami.

Článok pokračuje pod reklamou


V prvom prípade stála pred senátom súdu v Rimavskej Sobote žena, ktorej krstné meno sa nepodarilo zistiť. Označovaná bola podľa uhorského zvyku ako manželka Jozefa Miklóska. Jej manžel bol tyran a v dedinke, kde spolu žili, nebolo nič nezvyčajným, keď manžel bil svoju manželku.

V čase, keď sa príbeh odohrával, mala osem detí a keď stála pred súdom, tak v rukách zvierala uzlíček, v ktorom bolo už deviate dieťa. Jej manžel, aj keď už mal svoj vek, bol postavou ako „Herkules“ a disponoval aj k postave primeranou fyzickou silou. Nebil skoro dennodenne len svoju manželku, ale terčom jeho útokov sa začali stávať aj jeho deti.

Spravidla sa to dialo, keď bol Jozef Miklóska pod vplyvom alkoholu, lenže v jeho prípade boli vzácne dni, keď nemal vo svojich žilách žiaden omamný nápoj. Jeho manželka aj s deťmi žili v permanentnom strachu a v strádaní, veď peniažky, ktoré Jozef zarobil nemohli postačovať na pijatiku a nieto ešte aj na živobytie. Okrem bitia si ženu aj trýznil a vymýšľal rôzne muky, no a samozrejme musela mu byť stále po vôli, bez ohľadu na to, v akom zdravotnom stave práve bola.

Keď sa to z jej strany už nedalo znieť a nedokázala sa pozerať ani na trápenie sa svojich detí, zašla za obecným sudcom so žiadosťou o pomoc. Obecný sudca ju vybavil veľmi rýchlo a ozrejmil jej, že to, čo mu hovorí, je úplne samozrejme právo jej manžela a ona sa mu musí podriadiť a mlčky svoj život znášať a keď jej manžel bude chcieť, tak ju môže aj zabiť.

Článok pokračuje pod reklamou


Obecný sudca nelenil a okamžite vyhľadal Jozefa Miklóska a hneď začerstva mu referoval, čo na neho jeho manželka povedala. Jozef Miklóska po tomto „incidente“ vo svojej domácnosti rozpútal pravé peklo.

Trýznená žena začala premýšľať, ako by sa dostala so svojimi ratolesťami von z toho bludného kruhu. Keď jej už vrchnosť nepomohla, tak si musela pomôcť sama. V mysli sa jej začala matne objavovať spomienka ešte z čias, keď bola malým dievčaťom a asi to začula pri páraní peria alebo nejakej inej príležitosti. 


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross