No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V detstve mal vážne zdravotné problémy, potom našiel vášeň k bojovým umeniam. Tibor Figei ukončil športovú kariéru

Chanbaru robil šesť a pol roka, z ktorých šesť rokov bol v reprezentácii. "Aj keď je to amatérsky šport, v niektorých krajinách ako Rumunsko a Srbsko je už uznaný oficiálne. Chanbaru cvičí vyše 100-tisíc ľudí. Na Slovensku je osem rokov a ľudia ju nepoznajú. V roku 2019 som vyhral titul v čiernych pásoch, čo sa u nás berie ako profesionálna úroveň. Počas pandémie turnaje neboli, no medzinárodnú kariéru sa mi podarilo ukončiť titulom majstra Európy v poslednej kategórii nad 40 rokov veteránov. Za šesť rokov som bol na deviatich veľkých pretekoch, kde som získal celkovo 15 medailí. Mám aj 20 titulov majstra Slovenska, 5 titulov majstra Poľska a 4 tituly majstra Česka. Minulý víkend som ukončil svoju kariéru, kde inde ako v rodnom meste na majstrovstvách Slovenska. Už definitívne. Som veľmi rád, že som sa mohol rozlúčiť doma s ľuďmi, od ktorých som sa učil chanbaru ešte v začiatkoch," konkretizoval.

"Teraz prišiel čas, kedy si treba povedať dosť. Mám 40 rokov a môžem povedať, že sa objavujú zdravotné problémy. Ďalej mám prácu učiteľa v Tornali, dve deti, študujem kvalifikácie a k tomu riešim aj regionálnu politiku. Človek by mal skončiť na vrchole. Posledné dva roky, ako prišiel covid, si prídem trochu vyhorený aj fyzicky. Ono to vo mne dozrievalo. Počas covidu sa zastavil čas a mal som viac priestoru na rozmýšľanie. Nie je to ľahké rozhodnutie, pretože jedno oko plače a druhé sa smeje. Robím trénera, rozhodcu, no je čas odovzdať skúsenosti mladším," opísal Figei.

V kariére bude pokračovať ale v iných funkciách. "V chanbare som reprezentačným trénerom od začiatku roka 2019. Predtým som bol asistent trénera, teraz som historicky druhý tréner reprezentácie po Borisovi Lieskovskom, ktorý chanbaru na Slovensko doniesol. On sa podpísal pod to, že som majster Európy a sveta, pretože k nemu som chodil na tréningy do Košíc. Na Slovensku máme niekoľko klubov, odskúšame si ich na súťažiach a až potom riešime, kto bude reprezentovať Slovensko. Máme nominačné preteky. Vždy, keď vieme, tak pomôžeme," povedal niekoľkonásobný šampión.

Článok pokračuje pod reklamou


Okrem trénerstva sa Figei venuje aj regionálnej politike, je členom Občianskeho združenia telesnej kultúry (OZTK) či stredoškolským učiteľom. "OZTK mi hneď navrhlo členstvo v roku 2016 po tom, ako som sa stal majstrom sveta. Je to ďalšia vec, kde môžeme byť prospešní pre spoločnosť. Robíme pekné akcie, ako napríklad anketu Športovec roka. Snažíme sa do toho meniť určité veci, prispôsobiť sa novej dobe. Sú tam dobrí ľudia, aj starší, ktorí prinášajú nové nápady, ale začína sa to omladzovať. Ja som tam už šiesty rok. Každý máme nejakú úlohu a myslím, že to je dobrá vec. Okrem toho sa ešte venujem aj regionálnej politike. Som poslancom mestského zastupiteľstva a v rámci toho ma zvolili za predsedu komisie športu a mládeže. Je to veľmi zodpovedná úloha. Zároveň som aj učiteľom telesnej výchovy na strednej škole v Tornali," zhrnul.

A čo odkazuje tréner, športovec, učiteľ či rozhodca na záver? "Môj celý život sa točí okolo športu a bojových umení. Tá láska pre šport a vášeň pre bojové umenia ma sprevádza doteraz a v tom vychovávam svoje deti. Chcem sa veľmi poďakovať mestu Rimavská Sobota, takisto rodine, manželke, deťom, sponzorom RS Net, Itres, Ádám stavebniny a trénerovi Mariánovi Kuvikovi," uzavrel.

Článok pokračuje pod reklamou


V mene redakcie Rimava.sk sa chceme úspešnému športovcovi poďakovať za vzorné reprezentovanie mesta v celom svete, za úspešné ťaženie v športových súťažiach a pogratulovať k zisku niekoľkých desiatok medailí z rôznych medzinárodných, ale aj národných šampionátov.


NENECHAJTE SI UJSŤ

Foto: Archív T. Figei


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross