No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V detstve mal vážne zdravotné problémy, potom našiel vášeň k bojovým umeniam. Tibor Figei ukončil športovú kariéru

RIMAVSKÁ SOBOTA - Do dvanástich rokov nemohol športovať, mal problémy s pankreasom. Potom našiel vášeň k bojovým umeniam, ktoré ho sprevádzali celý život. Reč je o jednom z najúspešnejších športovcov mesta Rimavská Sobota v neolympijských športoch, Tiborovi Figeim, ktorý ukončil svoju aktívnu športovú kariéru.

"Ja som začal dosť neskoro na športovca, len ako 12-ročný. Prvý šport, čo som robil, bolo taekwondo. Predtým som mal také vážne problémy s pankreasom, že ako 5-ročnému mi dávali 20-percentnú šancu na prežitie. Ako 7-ročnému sa mi stav zase zhoršil. Zlepšenie nastalo okolo môjho 11-12 roku života, dovtedy som ani športovať veľmi nemohol. V tom čase prišiel do Rimavskej Soboty Eidi Hakimi, ktorý otvoril taekwondo a k tomu bol aj zdravotník. Už vtedy som bol fanúšik bojových umení a hneď ako som to videl, prihlásil som sa do klubu. Mohol som trénovať, no na súťaže som nechodil, pretože rodičia sa báli. Na taekwondo som chodil do osemnástich rokov," opísal svoje začiatky Figei.

Článok pokračuje pod reklamou


Taekwondo však nebola jeho jediná aktivita. "Keď som mal 14, na sídlisku Západ sme s kamarátmi urobili menší skatepark a robili sme inline korčuľovanie. Na strednej škole som reprezentoval školu v basketbale a v tom som pokračoval aj na vysokej škole, kde som získal licenciu trénera basketbalu 3. triedy," doplnil.

Neskôr našiel Figei ďalšie bojové umenie, ktorému sa venoval - wing-tsun a eskrima. "Toto umenie bolo preslávené filmom IP Man. Je to kung-fu, no nevyzerá to tak. Vyzerá to skôr ako pouličný boj. Eskrima je filipínske bojové umenie s palicami, mečmi, nožíkmi. To je základ, prečo som bol dobrý v chanbare. Wing Tsun, ktorému som sa venoval 12 rokov, mi rozvinulo reakcie a dynamiku. Dobré základy do chanbary mi dala zas Eskrima, ktorej som sa venoval 9 rokov," dodal.

Figei si následne vo veku 26 rokov našiel ďalší šport, ktorému sa aktívne venuje aj dodnes - športovej streľbe. "Naučila ma viac sa sústrediť na prítomný okamih. Vnímať viac vecí naraz. V dynamickej streľbe, ktorú robím, musíte do dvoch sekúnd nahodiť zbraň a streliť. Ja som za 10 rokov absolvoval približne 300 pretekov. Boli sezóny, keď som bol na súťažiach 40- až 50-krát za rok. Veľakrát som ani nebol doma pri rodine a bolo to dosť náročné," vysvetlil.

Článok pokračuje pod reklamou


Chanbare, v ktorej je Figei dnes najúspešnejší, sa začal venovať len nedávno. "Až po streľbe som sa dostal k chanbare, keď som mal 35 rokov. Všetky moje skúsenosti z predošlých športov som vedel skĺbiť do chanbary. Nečakal som, že budem taký úspešný, len som chcel skúsiť ďalší šport, ktorý sa mi zapáčil. Do polroka, keď som vyhral majstrovstvá Európy, som pochopil, že všetko mi zapadá a funguje. Pokúšal som sa dostať aj na svetové šampionáty, no nešiel som tam pre víťazstvo. Nemám rád silné reči a veľký tlak na seba. Skôr sa zameriavam na svoj výkon. V roku 2016 som získal prvý titul majstra sveta v Tokiu," opísal skúsenosti Figei.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross